Asi mi dáte za pravdu, když řeknu, že úroveň zabezpečení jablečných produktů je opravdu extrémně vysoká. V posledních letech za to může hlavně propracovaná technologie Touch ID, přes kterou se do telefonu nedostane nikdo jiný, než jeho právoplatný majitel. Ostatně, toto tvrzení si už na vlastní kůži ověřili například lidé z FBI či jiných vládních organizací, které vynaložily obrovské peníze na otevření uzamčeného iPhonu. Před pár dny se však na Twitteru objevil příspěvek, kterým se jeden hacker chlubí, že se mu podařila jedna z hlavních složek zabezpečení Applu rozšifrovat. Konkrétně se mu prý podařil získat dešifrovací klíč pro firmware Apple Secure Enclave Processor.
Nebezpečí prý nehrozí
Zní to vcelku šíleně, nemyslíte? Celý iOS by dostal tímto objevem opravdu citelnou ránu, kterou by musel co nejrychleji zacelit. To je však v době, kdy svět s napětím čeká na vydání iOS 11 a iPhonu 8 prakticky neřešitelný úkol. Zatím to však vypadá, že tak zle určitě nebude.
To ostatně říká i sám hacker. Přiznává totiž, že i když je získání dešifrovacího klíče s ohledem na celé zabezpečení opravdový úspěch, velkou možnost k proniknutí do zařízení to stejně nedává. Celý systém zabezpečení označil za jakousi černou skříňku, která s operačním systémem takřka nekomunikuje a proto je prakticky nemožné přes ni proniknout nějak dál. Jedním dechem však dodává, že spoléhat se na dosavadní úspěchy tohoto zabezpečení není rozhodně dobrý nápad a v budoucnu je možné i prolomení této doposud nepropustné obrany. Snaha zabezpečit uživatelům jejich soukromí je podle něj nepřetržitý proces, který by neměl stát na jednom bodě, ale neustále se vyvíjet.
Hackerova slova potvrzují i další odborníci, kteří jsou se systémem zabezpečení Touch ID obeznámení. I oni se shodují na tom, že je systém po tomto objevu pořád nadmíru bezpečný. Dešifrovací klíč tak nebude mít s největší pravděpodobností na svět žádný dopad. Apple se však možná této informace chytí a pokusí se své zabezpečení zase o něco zlepšit. Tento krok by však probíhal s největší pravděpodobností v naprostém utajení, vzniklou paniku vyvolanou zprávami o prostupnosti Touch ID si totiž Apple rozhodně nemůže dovolit.
I po ujištěních, že mohou být jableční uživatelé v klidu, je tato zpráva pro Apple zdviženým ukazováčkem, který je vybízí k další práci na svém zabezpečení. Snad se od svého starého systémů příchodem iPhonu 8 s Face ID Apple příliš neodkloní a nenechá jeho bezpečnost pomalu upadat.
Zdroj: techrepublic
Proč si lidi pletou pojem hacker a cracker.. ??♂️
Jenom jestli v tom náhodou nemá prsty samotný Apple.. iPhone 8 přijde s Face ID a najednou bude internet plný zpráv, že Touch ID byl špatný, nebezpečný a prolomitelný..
No to nejdříve bude muset „Face ID“ prokázat, že je vůbec nějak bezpečný. A to může být ještě dost sporné. Nejzajímavější bude, jak bude zabezpečeno, že k odemčení dojde po vědomém aktu uživatele. Na Touch ID musí mít uživatel telefon v ruce a přiložit prst. U nějaké laserové scanovací technologie je možný i scénář, kdy telefon drží v ruce někdo jiný a na majitele ho jen namíří. Ale nechme spekulací a nechme se překvapit. Snad příjemně…
Protože by ten článek nikdo nečetl :D
Údajně ???
To su vazne sracky, za to sa neda ani zbit, lebo to je len udajne (s.r.o.).
Tak ja udajne chodim curat na mesiac a srat na mars. A udajne som videl udajnu zenu detektiva Columba.