Není tajemstvím, že šéf Applu Tim Cook se s americkým prezidentem Donaldem Trumpem dvakrát v lásce nemají. Zvlášť v poslední době jim nezbylo než zatnout zuby, jelikož kontakt technologických firem s vládou Spojených států je nesmírně důležitý. Není to však pouze Cookova povinnost, nýbrž i dlouhého zástupu lobbistů. A právě na ty od Trumpova nástupu dává cupertinská společnost čím dál víc peněz.
Od začátku dubna do konce června vynaložil Apple na lobbování v Bílém domě neuvěřitelné 2,2 miliony dolarů, informoval časopis Recode. Mělo by jít o zatím rekordní sumu a téměř dvojnásobnou částku, než která byla třeba za stejné období během prezidentování Baracka Obamy a jež činila 1,2 miliony dolarů. Apple uvedl, že většina peněz padla na lobbování za lepší daňové podmínky, omezení sledování občanů a zmírnění imigrantské reformy.
Mohlo by vás zajímat

Ani za Obamy neměly technologické společnosti ideální podmínky, výhodou však bylo, že kabinet bývalého prezidenta byl technickému pokroku nakloněn.
Za první tři měsíce úřadování Donalda Trumpa v Oválné pracovně činila účtenka Applu za lobbování 1,4 miliony dolarů. Trumpův půlrok ve Washingtonu tak jablečnou firmu vyšel na 3,6 milionů dolarů. Pro srovnání, za prvních šest měšíců Baracka Obamy v roce 2009 Applu stačilo 730 tisíc dolarů.
Cook: Kdo nic nedělá, nic nezmění
Apple se netají odporem k některým krokům Trumpovy administrativy, tudíž růst rozpočtu pro lobbisty není tak velkým překvapením. Zejména za postoj prezidenta k imigraci jej Tim Cook už několikrát konfrontoval. Společnost nesouhlasí ani s odmítnutím Pařížské dohody o změně klimatu. Její lobbisté ale vyjednávají třeba i o patentové reformě, medicínských záležitostech nebo vzdělání.
Mohlo by vás zajímat

Konkurenty Applu stálo lobbování v Bílém domě ještě o poznání víc. Google utratil skoro 5,4 miliony dolarů, Amazon 3,2 miliony a Facebook 2,3 miliony dolarů.
Kvůli sílící angažovanosti Applu i samotného Tima Cooka v politických otázkách se v poslední době objevila řada kritických hlasů. Cook se však brání s tím, že je vždy lepší se k problémům vyjadřovat, než jen nečinně přihlížet. „Osobně si myslím, že nicneděláním ještě nikdo nikdy ničeho nedosáhl. A volba způsobu, jakým se těmto otázkám budete věnovat, je rovněž důležitá. Domnívám se, že je to nezbytnost, protože pouhým nadáváním se nic změnit nedá. Věci se dají ovlivňovat i tak, že ostatním ukážete svůj pohled,“ obhajoval Cook své nedávné kroky.
