Určitě jste si už alespoň jednou při prohlížení vašeho jablečného miláčka položili otázku, jakou funkci plní ta malá dírka vedle čočky fotoaparátu. Pravděpodobně jste však po chvilce přemýšlení mávli rukou a začali si myslet, že tak nepatrný otvor nemůže pro telefon znamenat nic převratného. Opak je však pravdou. Funkci, kterou otvor zastává, využíváte častěji, než si myslíte.
Po dočtení prvního odstavce pravděpodobně valná většina z vás zvedla telefon ze stolu a začala dírku vedle fotoaparátu zkoumat. Ti bystřejší z vás (nebo ti, kteří vlastní iPhone 6 a novější – u něj je dírka daleko větší než u jeho předchůdce), si určitě všimli drobné mřížky, která je v otvoru vnořena. Po tomto zjištění už je vám všem asi jasné, že se jedná o jeden z trojice mikrofonů. Druhý je pak skryt ve předním panelu v mřížce reproduktoru, třetí pak na samém spodku telefonu.
Inovace stará teprve 5 let
Apple přišel s touto inovací už v roce 2012, kdy jsme ji mohly poprvé nalézt na iPhonu 5. Už tehdy si totiž jablečný gigant uvědomoval důležitost kvalitního příjmu zvuku. Přidáním mikrofonu na zadní stranu pak tuto schopnost výrazně vylepšil.
Nejen, že mikrofon na zádech telefonu pomáhá výrazně zlepšit zachycený zvuk například při nahrávání videa, své využití nalezne i u funkce rozpoznávání hlasu. Ta je totiž s rostoucí popularitou virtuálních asistentů čím dál víc žádaná. Kvalitní přijímaných příkazů tak musí být na opravdu vysoké úrovni, neboť je pro její využití elementárním požadavkem. Pokud je tedy zvuk při nahrávání videí nějakým způsobem nekvalitní či slabý, jedna z možných variant je porucha právě zadního mikrofonu.
Snad jsme vám tímto článkem zodpověděli další záhadu jablečného zařízení. Přiznám se, že jsem si zprvu, když jsem s iPhony začínal, myslel, že je tato dírka součástí fotoaparátu a věřím, že nejsem sám. Snad se vám tedy bude po zodpovězení této záhady usínat o poznání lépe.
Zdroj: independent
To je přece mikrofon
Cely článok po rozkliknuti by mohol vyzerať takto: „Mikrofón.“ ?
Mikrofón
Tak ne asi. ??
Vlastně mě ani nenapadlo že by někdo nevěděl že to je mikrofon. ?
Aneb jak z obyčejného mikrofonu udělat v okurkové sezóně „velice záhadnou dírku s mřížkou“.. ?
V redakci se za břicho popadají :-D
Zabudli ste ešte v článku na jednu najpodstatnejšiu vlastnosť tohto mikrofónu a to ruchovú funkciu, čiže počas hovoru pomocou zosnímané okolitého ruchu odfiltruje čistejšie váš hlas, keď držíte telefón pri uchu. Ľudia robia často jednu chybu a to, že počas telefonovania preklopia otvárací kryt na zadnú stranu telefónu a je ich počuť ako keby volajú cez kanalizačné potrubie, nakoľko zakryli uvedený mikrofón. ?
Lool
Ví to všichni. To už došly i tapety, že děláte články na takový témata? ?
Nemas bejt na mighty, diskutere ???
To je predsa integrovany hriankovac so zabudovanou chladnickou.
Podlamna to nie je mikrofon ale interkontinentálny transfunkcionizér.
Toto tu snáď už vážne nemyslíte vážne.
Zas mne bude pan Z. pranyrovat, ale tohle je fakt žumpa článek. V predni casti je cidlo priblizeni a senzor okolniho svetla. To mame na dva clanky mininalne.
Dobrý den,
tento konkrétní článek beru na sebe. Chápu, že se mnoha lidem, kteří jsou v Apple produktech kovaní, nezamlouvá a označují ho za banální a stupidní. Ostatně, pro ty taky psán nebyl. Ocenili ho naopak ti čtenáři, kteří nemají ve světě nakousnutého jablka až takový přehled a tento fakt nevěděli. Alespoň čísla, která máme k dispozici, to více než jasně naznačují.
Náš web píšeme tak, aby si na něm každý našel to svoje. Pokud jste si svůj šálek kávy v tomto článku nenašel, určitě ho najdete jinde. Za to však nemůžu ani já, ani pan Zavřel a ani celá LsA.
Abych jenom ne kritizoval pan Zavřel když píše tak to ma dobre tema,hlavu a patu. Jinak by asi nebyl ten web kde je. Muj osobni pocit je, ze jde kvantita vice nad kvalitu. Vice ctu konkurenci, ale sem obcas zajdu pro „zarucene“ informace o novem iPhonu.