V současné době mají chytré telefony jeden velký nedostatek, a to špatnou výdrž baterie. Určitě si vzpomínáte na éru tlačítkových telefonů, které vydržely i několik dnů, což se u smartphonů rozhodně nestane. Při nejlepším baterie na jedno nabití vydrží dva dny, ale to opravdu v tom nejlepším možném případě, kdy zařízení nevyužíváte intenzivně. Nicméně při častém volání, psaní textových zpráv a surfování po internetu budete baterii nabíjet i dvakrát denně. To by se však mohlo brzy změnit.
Vědci vytvořili materiál pro procesory, který využívá stokrát méně energie než současně používané systémy na bázi polovodičů. Znamená to tedy, že v budoucnosti bychom mohli chytré telefony nabíjet pouze jednou za tři měsíce.
Vědci z univerzit Michigan a Cornell vytvořili magnetoelektrický multiferézní materiál. Ve své podstatě se jedná o tenké vrstvy atomů vytvářející magnetický polární film. A ten potřebuje k převrácení z pozitivního na negativní pouze malý puls energie. Princip by se mohl používat k přenosu binárního kódu, tedy k toku jedniček a nul, na kterých fungují naše počítače. V praxi by to znamenalo, že by se data odesílala a přijímala za využití pouze zlomku elektřiny.
Současné procesory jsou postaveny na polovodičových systémech, jež potřebují konstantní tok elektřiny. Ale procesory z magnetoelektrických multiferoických systémů by vyžadovaly pouze krátké impulsy elektrické energie využívající mnohem méně energie.
Elektronika dnes spotřebovává pět procent celkové globální energie a zároveň je to nejrychleji rostoucí spotřeba energie, jak tvrdí Ramamoorthy Ramesh, asociovaný ředitel laboratoře pro energetické technologie v Lawrence Berkeley National Laboratory. Do roku 2030 by elektronika mohla spotřebovávat čtyřicet až padesát procent světové energie, a tak vytvoření energeticky účinných procesorů by mohlo mít významný dopad na životní prostředí.
Kéž by to platilo už teď…
Stačilo,aby vydržal týždeň.???
Problém spotřeby telefonů rozhodně není na straně procesorů ale na straně podsvícení a zobrazování…
Nevěřím ??
By mě zajímalo, jak se došlo k těm 3 měsícům. Není tam vůbec popsáno, jak se vypořádat se spotřebou displaye.
Také to bylo první co mě napadlo. Pak jsem si ale vzpomněl na rčení „Američtí vědci vyzkoumali, že lidé věří všemu co američtí vědci vyzkoumali“ a už mě to netrápí
Mňa ešte aujma, ako by vydržal 3 mesiace používania, pri dnešných baterkách, keďže sa spomína len nový procesor…
Jednoducho v buducnosti bude den trvat 1hodinu
My asi ne.
Budeme mít v kapse vodík ?
chudaci ti co si koupi samsung :D
Nokia 3310 (2037)
Normální lidi 4x já tak 60x
za deň… ?
Jasně na jaře, v létě, na podzim a v zimě – už ho totiž z té nabíječky nesundáme :D
1x za 3 mesiace? To urcite zabudnem :)
Zní to skvěle. Dá se to ale vyrobit?
Hned na začátku článku píšete, že dnešní smartphony s obrovskými displeji vydrží nabité jen pár dní a pak se v článku věnujete spotřebě el. energie procesorem, je to trochu mimo mísu.
To ano ked ho zapnem len 4 krat do roka???
A zrovna v tu nejvíc potřebnou chvilku se vybije ?
Pak přestane fungovat ?
Zkratej rok na 4 dny?
A bude v budoucnosti vůbec nějaký iPhone?
Jj, zbytek roku nepojede … :D
Uz aby to bylo
Ja nabíjam 1x až 2x denne.Keď mám poobede batériu okolo 45%,tak dobíjam priebežne,tak na 90-95% a tak vytiahnem z nabíjačky…Cez noc smartfón nocuje na nabíjačke.Niekedy sa stane,že iPhone nabijem,len cez noc a celý deň nič…V závislosti od používania…