Apple Watch jsem měl půl roku a připadalo mi, že to zkrátka nejsou hodinky a už vůbec ne hodinky pro mě. Nejrůznější sportovní náramky jsem vyzkoušel, ale i když se mi například ten od Xiaomi líbil, byl to stále jen náramek a ne hodinky, které by mi ukazovaly vše na co si jen vzpomenu. Poslední dobou navíc čím dál tím víc lidí v mém okolí začalo nosit Garminy a to většinou Fenix 3, které si dnes můžete pořídit za skvělou cenu. Pár týdnů jsem váhal a nakonec jsem se rozhodl, že když už tak už a nebudu kupovat prár let starý model a tak jsem skočil rovnou do Fenix 5 a po prvním týdnu používání bych vám rád přinesl své nadšení. Neberte následující text jako recenzi, ale jako týdenní zkušenosti s Garmin Fenix 5 Sapphire Black. Na recenzi samozřejmě také dojde řada, ale až poté, co hodinky skutečně otestuju pečlivě.
Zřejmě tím nejdůležitějším, co vás při nákupu čeká je rozhodnout se, jakou variantu hodinek zvolíte. Garmin totiž po letech pochopil, že ne každý chce mít na zápěstí orloj a u modelu pět tak nabízí tři velikosti označované jako Fenix 5, Fenix 5s a Fenix 5x. Zatím co první varianta Fenix 5 je v podstatě rozměrově hodně podobná modelu Fenix 3, tedy svému přímému předchůdci protože čtyřku Garmin nikdy nepředstavil, model s označením S je citelně menší a hodí se zejména pro dámy. Oba dva tyto modely jsou však oproti trojkám znatelně tenčí a na zápěstí skutečně vypadají pětky výrazně lépe než jejich předchůdce. Co se funkčnosti týká, zde se modely 5 a 5s nijak neliší a nabízí zcela stejnou výbavu až na absenci Wi-Fi v případě menšího modelu. Poslední variantou je pak Fenix 5x, které jsou největším modelem v nabídce a nabízí kromě většího displeje také 16GB prostoru pro uložení grafických map.
Volit můžete také mezi variantou se safírovým sklíčkem a klasických minerálním sklem a také si můžete vybrat, zda vám stačí měření tepu ze zápěstí nebo chcete hrudní pás, který však můžete jako celou řadu dalšího příslušenství dokoupit k hodinkám později. Osobně jsem zvolil Garmin Fenix 5 Sapphire Black Optic Black band, což je model se safírovým sklíčkem a měřením tepu ze zápěstí.
První čeho si všimnete je design, který se mi upřímně líbí už jen tím, že je kulatý a pro mě osobně jsou hodinky zkrátka vždy a za všech okolností kulaté a právě proto jsem vždy považoval Apple Watch za náramek s displejem než za hodinky. Samozřejmě na to můžeme mít každý jiný názor a existují hodinky za desítky milionů korun v hranatém pouzdře, ovšem já to mám zkrátka tak jak jsem řekl a proto mi Fenix padly hned do oka. Skutečně totiž vypadají jako klasické hodinky a když to trošku přeženu, tak od sportu můžete jít rovnou na jednání nebo do luxusní restaurace bez toho aniž byste je museli sundávat. To samozřejmě můžete i s Apple Watch, ovšem u čistě sportovních hodinek je to skutečné plus.
První co mě na Fenixech nadchnulo je displej, čím víc svítí sluníčko, tím víc je LCD Chroma čitelný. Samotný displej je barevný, velmi rychlý a dokáže vykreslit vše, ovšem v základních barvách. Displej má sice základní odstíny jednotlivých barev, ale s Apple Watch nebo iPhonem je to zcela neporovnatelná technologie, která se mi však u hodinek neskutečně líbí. Displej totiž nesvítí a na přímém slunci je čitelný stejně jako kdybyste měli čas na hodinkách vytisknutý na papíře černý na bílém. V noci si pak stačí zapnout podsvícení a čitelnost je stejná jako přes den. Garmin navíc myslel třeba na takovou blbost která vám zpříjemní den jako je automatická aktivace podsvícení při zvednutí zápěstí. To sice mají každé inteligentní hodinky, ovšem u Garminů si můžete nastavit, aby se podsvícení aktivovalo jen od západu po východ slunce. Přes den tak šetříte baterii, ale v noci stačí ohnout zápěstí a hned víte vše co potřebujete. Neuvěřitelný je pak displej pod vodou. Chodím často plavat a při plavání se skutečně můžete kdykoli mrknutím oka podívat na displej a okamžitě si přečtete veškeré údaje, to stejné platí při potápění nebo šnorchlování.
Skvěle je na tom také výdrž baterie, kdy po týdnu používání hodinek, během kterého jsme asi čtyřikrát plaval se zapnutou GPS, používám v noci podsvícení displeje kdykoli kdy ohnu zápěstí směrem k hlavě a hodinky mám přes Bluetooth a Wi-Fi neustále připojené, mi zbývá 68% baterie. To je věc, díky které můžete monitorovat skutečně celodenní aktivity všetně měření kvality spánku, nonstop měření srdečního tepu, který se měří každé čtyři minuty a zkrátka můžete využívat vše na plné pecky. Displej a výdrž baterie se mi tedy líbí neskutečně moc a o nic hůře na tom není ani samotný design a pohodlí řemínků, které najdete v balení dva a vyměnit si je můžete stejně snadno jako u Apple Watch.
Záznam aktivit je poměrně přesný a hodinky vám umí kromě měření veškerých sportovních aktivit říct i spoustu zajímavostí. Jednotlivé sporty si blíže představíme při recenzi, ale jen pro představu vám mohu říct, že například při plavání si jen nastavíte délku bazénu který plavete nebo zapnete GPS při plavání v jezeře nebo moři a hodinky měří počet temp za minutu, nejrychlejší časy na různé vzdálenosti, automaticky detekují tempa a otočky takže v případě že v bazénu zadáte jeho vzdálenost, automaticky vám počítají zcela přesně uplavanou vzdálenost a samozřejmě během celého plavání měří přesně také tepovou frekvenci. Kromě měření aktivit, měření spánku a notifikací z iPhonu umí třeba takové vychytávky jako je ukázání množství kyslíku v okolí pomocí výškoměru, barometru a GPS souřadnic nebo vám například ukáží graf s převýšením a mnoho dalších věcí.
Po prvním týdnu používání jsem maximálně nadšený a uvidíme, zda za dalších pár týdnů nadšení neopadne, to se však dozvíte v recenzi. Pokud byste chtěli koupit Fenix Garmin 5 již nyní, pak můžete například na odkazu níže s tím, že já osobně skutečně doporučuji, když už připlatit si za safírové sklíčko a velmi pozorně volit velikost, abyste na zápěstí nenosili orloj.
Jiří Dinter jsou to ony?
Čekám, co představí Apple za nový model. Pokud se ale nepohnou zásadně kupředu, tak Fénix5 je jasná volba.
Tyhle Fénixy nevypadají špatně. Apple hodinky mě nesoslovují, mnohem více se mi líbí Huawei Watch, mají vše co potřebuji. Výhoda Fenixů je hlavně voděodolnost. Jinak Jak koukám Huawei Watch W2 jsou posunuty zase o kus dál a více do sportovna.
Článek se mi líbí, protože v krátkosti popisuje jaké Fenix 5 skutečně jsou. Není pochyb, že Garmin se s tímto modelem posunul na samou špičku sporttesterů, které lze bez problému používat i jako hodinky.(Osobně používám léta sporttester od Suunto).
Rozhodně bych se ale zdráhal srovnávat toto zařízení s Apple Watch. To jsou v prvé řadě hodinky s možností měření sportovních výkonů (cvičení) spojených úzce s telefonem. Nyní je téměř jisté, že Apple se ve vývoji hodinek zaměřuje nejen na měření pohybových aktivit, ale i na další důležité funkce týkající se informací o zdraví (jak se zdá bude to brzy i měření glykémie)
Myslím, že, každý by se před pořízením měl rozhodovat podle svých potřeb. Sportovec, který chce i hezké hodinky si jednoznačně zvolí Fenix 5. Já, který využívám Apple Watch stejně intenzivně jako iPhone u konceptu zůstanu a na sportovní akce použiji speciální sportterster s hrudním pásem.
Ještě poznámka na okraj. Pro intenzivní sport bych jednoznačně zvolil Garmin Forerunner 935. Skvělá novinka, o které stále uvažuji jako náhradě Suunta až doslouží. Design je pro mě úžasný (navíc „umí“ vše co Fenix 5
Doufam, ze Apple se ukaze a da vic funkci …
Tiež mám Garmin 5x a musím poopraviť dve veci.
Meranie tepovej frekvencie počas dňa beží kontinuálne každú sekundu (nie 4 minuty). Na druhej strane meranie TF počas plávania mi na zápästí nefunguje. Na to je potrebný len hrudný pás (ale nie každý to zvláda).
no pravdu mate oba,při zapnuté
aktivitě se vyhodnocuje tep stalá,ale při běžné činosti z důvodu úspory energie po 4 minutách.
Teraz som si to pre istotu znova pozrel. Meria to naozaj každú sekundu 24/7. :-) Ak keď som úplne v kľude a pozerám na screen s HR tak sa to priebežne mení.
Viac info tu: https://www.dcrainmaker.com/2017/03/garmin-fenix5-5s-5x-review.html
Takže to měří pořad i když není zapnuta aktivita?
U fenix 3 to bylo jinak,uff ta technologie letí teda kupředu ?
mě u Fenix vadilo to,že u nich v podstatě není žadná komunikace s iPhone.Nejde odpovídat na sms,ovládat např.foták,zadávat informace do aplikací….
nicméně primárně na sport jsou super.
Podle mě je ve vašem článku několik nepřesností. Wifi mohu mít všechny tři modely fenix 5, jde jen o výběr daného modelu. Tep měří v režimu 24/7 v intervalu 2s. Při aktivitě plavání hodinky bez hrudního pásu určeného k plavání tep neměří.
No me se libi jak me opravili tri lidi ohledne mereni tepu ale kazdy napsal neco zcela jineho ?
Opravy som postrehol len dve. Ale fakticky len jednu :-) keďže meranie tepu každé 1 alebo 2 sekundy je z hľadiska presnosti to isté.
Roman, ale potešilo, nie?
Obaja korektori majú pravdu :-)
DC Rainmaker:
But with the new lower-power Fenix 5 optical sensor, it now samples every 1-2 seconds. Basically, it’s always on.
Roman Zavrel ?Vycházím z informací společnosti garmin. Nicméně ve výsledku je to stejně jedno. Já jsem s fenixy spokojený a jako bonus je pro mě propojení s Iphonem.
Věřím, že ten Garmin je kvalitní, ale když ony ty hodinky jsou tak moc ošklivé. Apple Watch jsou krásné, elegantní a příjemné, Fénix 5 jsou jen obyčejné chlapské hodinky. Navíc ten kruhový displej je fakt divný. Ale chápu, že každý má jiný vkus a líbí se mu něco jiného. Důležité je, jestli jste s nimi spokojeni. Já jsem spokojená s Apple Watch a nevyměnila bych je ani za nic.
Mám od dubna a u některých aktivit velmi špatně měří HR. Především v silových – kardio, případně u mne squash. Ale občas i outdoor. Totálně mimo, Apple watch případně fitbit ukazují HR kolem 150 a Fenix 80, někdy 100. U takového kola nebo běhu to je cajk. Neni to problém jednoho kusu, ale pochopil jsem, že je to by design. Stěžuje si na to mraky lidí a @Garmin doporučuje hrudní pás. Na to ale kašlu, to jsem si mohl koupit něco o 10k levnějšího. Jinak zbytek je super, ale tohle me sere.
No na tom není nic divného, nepřesnost u silových sportů i sportů s vysokou TF je u snímačů zápěstí známá věc (např. na Tour de France na zápěstí nikdo nebude měřit). Princip měření na zápěstí a na prsou je naprosto odlišná. Ze snímačů na zápěstí je ale bezkonkurenčně nejpřesnější v Apple Watch (klinicky ověřeno). Z toho co píšete lze vyvodit závěr, že pro vaši potřebu by skutečně postačil běžný multisportovní tester od renomované firmy (Garmin, Suunto, Polar)s hrudním pásem za necelou polovinu ceny hodinek o nichž je diskuse.
Já osobně jsem měl dva roky fenix 3 byly to super hodinky, ale pak mi odešli. V tu dobu přišli na trh Aw2 ty jsem měl cca půl roku. Byl jsem s nimi maximálně spokojen. Ale chybělo mi tam věci co měl garmin . Takže jsem hodinky prodal a koupil fenix 5 které mám dva až tři měsíce a upřímně mě teď spis chybí aw2. Nejraději bych nosil oboje. Apple na oznamka a prodlouženou ruku IPhonů s fenix na tréninky a závody . Pokud v září dostanou hodinky vyskomer vrátím se k nim
Přesně, vypadají jako běžný hnusný digitálky. Ten displej, ale nevypadá zle pro použití v hodinkách asi lepší volba než OLED
Bohužel, Garmin 5 plus je možná dobrý kousek HW, ale SW to totálně zabil. Používám je cca 2 měsíce a pláču a vztekám se každý dem.
1) mám i HR pás a hodinky neumí rozumně pracovat a přepínat mezi optikou a HR, člověk to musí dělat ručně, aby měl jistotu, nejlepší je když po aktivitě (běhu) sundám pás, dám jej na stůl a sednu si na rotoped a ejhle, hodinky ukazují tep stolu :-(
2) přesnost, resp. nepřesnost GPS, běhám stále stejné kolečko v délce 1 km, částečně kryté stromy a hodinky ukazují od 860 do 980 m. Takže když chci rekord na 1 km, nikdy nevím, kolik budu muset vlastně uběhnout – fakt motivující
3) tempový trénink – tam ve verzi 4.2 blbec programátor obrátil podmínku pro odpočinek, takže 5x300m s pauzou dokud je tep nad 137 mi dal necelé 2 sekundy pauzu a hned mě hnal dál, ačkoliv tep jsem měl nad 150
4) začátek tréninku je potřeba asi 3x potvrdit, ale konec se uloží sám, aniž cokoli oznámí, což je dost matoucí, zejména když ručně řízené aktivity mají rozumnou strukturu Start/Lap/Konec
5) Nastavení tréninku na mobilu nelze přenést do hodinek, sice ukazuje, že přenesl, ale je nutno to udělat přes PC, to fakt nechápu
6) neumí najít WiFi, které má nastavené
7) skvělá čitelnost na slunci, ale nečitelnost v místnosti či za šera, je nutno si podsvítit, a podsvícení na pohyb není spolehlivé, ačkoliv to umí každý blbý pásek za 500 Kč
8) nemá historii oznámení a zobrazí jen to poslední, tedy pokud přijdou 3 SMS, uvidíte jen poslední
9) nelze upravit text odpovědi, jsou tam tedy jen ty standardní od Garminu
dalo by se pokračovat, je škoda, že SW je takhle domršený, ale snad to opraví.
Je zajímavé, že když vyjdou hodinky za 20tis od Garminu, tak to nikdo neřeší. Kdyby vydal Apple nové Watch za zdvacku, tak to bude zpráva dne na idnesu :)
Každopádně souhlasím. Garmin 5 – super hodinky na sport, lepší než AW. Apple Watch – jsou funkčně více komplexnější.