Pokud rádi čtete slova generálního ředitele Applu Tima Cooka, zbystřete. Následující řádky totiž budou jako na míru právě vám. Tim Cook se totiž po pár dnech opět velmi zajímavě rozpovídal. Tentokrát ho vyzpovídala agentura Bloomberg, která se ho zeptala na opravdu širokou škálu témat. Pohodlně se tedy usaďte a můžeme začít.
Hned na úvod rozhovoru padla řeč na zesnulého Steva Jobse a odkaz, který ve společnosti zanechal. „Stevova DNA bude vždy základem společnosti. Pořád je tu s námi a já moc chci, aby to tak bylo i nadále. Chci, aby to bylo stejné za padesát i za sto let bez ohledu na to, kdo bude v tu dobu ředitelem, o toho totiž ani tak nejde. Jeho odkazem bychom se měli řídit a nechat se jím vést, dávat velký důraz na detail, jednoduchost, nadčasovost. Chceme uživatelům usnadňovat život, a proto musíme naše produkty zaměřit právě na ně. Ty produkty nesmí být dobře. Musí být skvělé, vlastně úplně ty nejlepší, které jdou. Nesmíme se bát budovat to nejlepší, i když se nám to bude zdát třeba nereálné nebo šílené.“
Z další části rozhovoru přešla řeč na samotné produkty, které jablečná společnost představila v minulosti nebo v nedávné době. Tim Cook například prozradil, jakou myšlenkou se řídili při vývinu HomePodu. U něj se již od začátku zaměřili převážně na hudební prožitek. Siri totiž v domácnostech využívají lidé úplně běžně, kdežto kvalitní a propracovaný zvuk doposud chyběl.
„Dokud ještě neexistoval HomePod, používali jsme Siri na našich iPhonech. Ráno jsem vstal po zvuku budíku z mého telefonu, popřál Siri dobré ráno a automaticky se rozsvítilo světlo. Dokázali jsme si poradit i bez samostatného produktu, tak proč se myšlenkami upínat právě Siri v něm. Když skvěle běží všude jinde, poběží i bezchybně v něm.“
Moderátor rozhovoru pak Tima požádal o vysvětlení ceny, která se zdá hodně lidem příliš nízká. HomePod by se totiž měl prodávat už za 349 dolarů. Na tuto otázku pak Cook odpověděl, že k nižší ceně přistoupila společnost hlavně kvůli tomu, že se dřívější produkty potýkali s kritikou lidí kvůli jejich ceně. iPhony, iPady a iPody byly zkrátka až moc drahé.
Když přišla řeč na rozšířenou realitu, oči Tima Cooka se rozzářily. Společnost Apple totiž touto věcí dává neskutečné nástroje do rukou nadějných vývojářů, kteří mohou světu ukázat opravdu úžasné zážitky. ARKit je podle jeho slov opravdu skvělým počinem a určitě může v budoucnosti hodně znamenat.
Zase ten Trump
Otázky ohledně nové verze Swift a ekonomických otázek pak ředitel jablečné společnosti vcelku přeletěl a svou energii upřel na otázku jeho vztahu s Donaldem Trumpem. „Co k tomu říci. Jsme oba opravdu dramaticky odlišní a já doufám, že alespoň v nějakých odvětvích chápání světa nalezneme někdy společnou řeč. Některé jeho myšlenky nejsou až tak zlé, tak uvidíme. Každopádně odstoupení z Pařížské dohody o klimatu bylo velmi špatnou volbou. Opravdu mě to zklamalo. Cítil jsem jakousi zodpovědnost za celé rozhodnutí, za celou Ameriku. Snad se někdy v budoucnu toto téma opět otevře a já se pokusím udělat vše pro návrat. Nejsem ten, který dělá zbytečné rozepře. Nikdy neřeknu, že pokud nebude po mém, odejdu. Záleží mi však na Americe a chci, aby dělal dobrá rozhodnutí. Amerika je totiž důležitější, než nějaká striktní politika jednoho muže,“ vysvětlil svůj postoj.
Poslední zajímavá otázka se týkala kritiky Applu za její „neinovativnost“. V poslední době se totiž stále častěji ozývají hlasy, které říkají, že Apple už dávno není tím udavačem technologií a začíná ztrácet krok s konkurencí.
„Apple má za cíl být nejlepší, nikoliv první. Kvůli tomuto přístupu se opravdu může zdát, že na některé konkurenty ztrácíme. My však investujeme do vývoje dlouhodobě a jsme trpěliví. Tím správným krokem je být nejlepší a dát uživateli něco, co je opravdu rozdílové od konkurence a jejich život zase někam třeba posune. Podívejte se zpátky v čase. iPod přeci nebyl první MP3 přehrávačem, iPhone nebyl prvním smartphonem a iPad nebyl prvním tabletem. Už chápete?“ uzavřel Cook toto téma.
Slova Tima Cooka mohou být pro některé určitě velmi inspirativní a zajímavá, rozhodně totiž mají něco do sebe. Pokud v nich však neshledáváte žádný přínos, snad vám alespoň některé myšlenkové pochody Applu ujasnila.
Cook, predstavitel kulturni levice, Applu nic neprinesl. Jen do spolecnosti zatahl politiku a levicacke nesmysly o diverzite, pride pochody a vyhodil Forstalla. Nic vic. Vsechno co se Applu povedlo a i smer vyvoje, urcil Jobs. Firma je nastartovana dobre, klidne by ji mohl vest jakykoliv jiny ourada,vynechat levicactvi a nic by se nezmenilo.
STEVOVE DNA
by nikdy nedovolilo spravit tolko modelov iPhonu, bol by jeden a ten by bol najlepsi, takto ak chce niekto paradny fotak musi ist do pluska, ale nie kazdy chce lopatu,
– tak isto by iPady neprisli o antireflexnu vrstvu, iPad Pro by nebol, bol by normalny iPad s cenou 500e a mal by top vychytavky, Apple vydava aj nadalej skvele produkty, avsak umyselne brzdi pokrok aby o rok vydal dalsie „lepsie novinky“ tak ako pri 6S bola ta ista clona, az 7 dostala novu, teraz moze byt zas rovnaky fotaka a len novy vzhlad a podobne, chyba mi doba kedy apple vydaval mobily s naj fotakom na trhu
staci sa pozriet na MBP, ktore az teraz maju kaby lake, nemaju 16GB RAM
iMac 4K a 5K dostali az po 3 rokoch fusion do nizsich modelov
pencil mal byt davno v baleni ipadu
a airpody v baleni iphonu
Cook je schopny vsetky produkty porozdelovat na podprodukty a to predat, ako beriem dari sa im, je to uspech, ale kto tu mysli na ludi, produkty sa maju robit pre ludi a nie len pre peniaze,
Apple ma na to aby porazil konkurenciu,
– nove iMacy a iPady su skvele, SE s vacsou pamatou je tiez dobry tah, uz len v septembri uvidime, ci iPhone prinesie to co maju vsetci – vacsi displej s vysokym rozlisenim a lepsi fotak
co sa