To, o čem jsme vás informovali už asi dva měsíce dopředu, se včera stalo skutečností. Pravda, sice pod trochu jiným názvem, než celý svět čekal, nicméně to vzhledem k včerejší konferenci plné všelijakých a neočekávaných názvů asi nikoho nepřekvapí. Ale zpět k věci. Apple včera večer představil svůj první reproduktor s inteligentní asistentkou Siri. Reproduktor má mnoho využití a krom Siri si z něj užijete skvělý poslech hudby z širokého spektra díky podpory Apple Music. Samozřejmostí je hlasové ovládání a vlastně vše, na co jste od Siri ve svých jablečných zařízeních zvyklí. A i něco víc. Pusťme se tedy do podrobnějšího představení.
Skvělý zvuk
Jablečná společnost prezentuje její nový produkt jako velmi chytrého řečníka, který se skvěle integruje do vaší domácnosti. Díky svým funkcím pak byt či dům třeba rozezní vašimi oblíbenými tony, které budou opravdu ve vysoké kvalitě. Apple totiž ve svém HomePodu kombinuje nejlepší zvukovou technologii s opravdu pokročilým softwarem, který dodává každému zvuku opravdový šmrnc. Pokud sliby Applu nelžou, uslyšíte z jejich reproduktoru jeden z nejrealističtějších zvuků, které jsou v dnešní době vůbec možné slyšet.
HomePod disponuje 20 mm membránou, která je v reproduktoru této velikosti opravdu unikátem. Jednou z jeho funkcí je navíc neustále analyzování okolí, díky kterému dokáže vyladit všechny zvuky téměř bez jakéhokoliv zkreslení.
Tento vysoký standard zajištuje hned 7 samostatných vysokofrekvenčních výškových reproduktorů. Ty dokážou v prostoru rozvinout zvuk opravdu velmi kvalitně. Ať už sedíte v malé komůrce či rozlehlém obývacím pokoji, díky těmto reproduktorům byste měli mít vždy pocit, že sedíte přesně uprostřed vřavy. Technologie prostorového zvuku by měla v tomto případě hrát opravdový prim.
Tato ztělesněná Siri by měla být dokonce natolik chytrá, že i pozná, že jste do ozvučené místnosti přidali další HomePod. Komunikace mezi nimi pak probíhá přes AirPlay 2. Snadno tak ozvučíte i dvoupatrové domy. A vlastně k tomu nepotřebujete ani dva HomPody. Bohatě vám k tomu postačí jakýkoliv reproduktor, který podporuje funkci AirPlay 2.
Srdce z iPhonu 6
O veškeré procesy se stará čip A8, který můžete znát například z šestkových iPhonů. Podle slov Applu by měl doslova každou sekundou přemýšlet o zvuku, který právě produkuje. Navíc při hraní vnímá, když na něj mluvíte a do toho ještě potlačuje ozvěnu. V tomhle ohledu tedy funguje určitě lépe, než leckterý muž. Dámy mi dají určitě za pravdu.
Opravdu intuitivní ovládání
Dlouho se hovořilo o integrovaném dotykovém displeji, který by zobrazoval veškeré informace. Apple nakonec od tohoto záměru upustil a je to možná dobře. Nebo se vám snad zdá něco více intuitivního, než ovládání vaším vlastním hlasem?
Ochuzeni o veškerý fyzický kontakt s vaším novým miláčkem však nebudete. Různé možnosti přehrávání hudby můžete ovládat i poklepáním horní části HomePodu. Nemusíte tak upadat do depresí z toho, že při bolesti v krku a ztrátě hlasu se od vás odvrátí i Siri v HomePodu.
Horní část je celkově opravdu zajímavým počinem. Díky zabudované LED technologii totiž právě tam uvidíte, zda a kdy vás Siri poslouchá, když na ni hovoříte. Intenzita světla by se měla měnit každým vaším slovem.
Uši Siri zajišťuje hned šest mikrofonů, které by měly být opravdu citlivé a zaznamenat váš hlas i v opravdu malé intenzitě.
Bude dobrým parťákem ve všech ohledech
Když mluvíme o Siri, určitě vám neuniklo její neustálé vylepšování. Například díky lepšímu strojovému učení sama nabízí vaše oblíbené písně. Ukážeme si to na modelovém příkladu, na kterém to všichni lépe pochopíme. Přijdeme vyčerpaní z práce a požádáme Siri o naši oblíbenou píseň. Protože jsme vyznavači tvrdého metalu, Siri začne tvrdě řezat do kytary a přehrávat náš playlist, který si pouštíme relativně často. Protože však druhý den práce přinesla zase jiná úskalí a my nemáme úplně na Metallicu náladu. Siri však o našich depresích neví a začne nám hrát naši klasickou popracovní píseň. My ji však požádáme, ať zahraje něco jiného. A jak na to bude reagovat Siri? Vzpomene si, že krom metalu posloucháme rádi při práci na zahradě i Hanku Zagorovou, kterou nám vzápětí naservíruje. Takové předvídání není špatné, nemyslíte?
Ve zkratce tedy vybírá mezi našimi písněmi s nejlepšími preferencemi a ty nám následně nabízí.
Inteligence na dosah ruky
Jak už jsme naznačili výše, HomePod je unikátní reproduktor se Siri uvnitř. A právě Siri vám v mnoha ohledech dokáže opravdu pomoci. Odpoví vám na vaše nejrůznější dotazy a případně i vytvoří různé události do kalendáře či podobně. Pokud vás bude zajímat předpověď počasí, zeptejte se Siri. Jestli nevíte, kolik je zrovna hodin, zeptejte se Siri. Pokud se vám nechce číst textovka z vašeho telefonu, přečte vám ji Siri. No nezní to geniálně?
Samozřejmostí je plná integrace HomeKit a tak můžete pomocí HomePodu ovládat veškeré vybavení domácnosti podporující HomeKit a tak je možné například zatáhnout žaluzie, rozsvítit jednotlivé místnosti, ovládat klimatizaci a spoustu dalších věcí. Veškerá komunikace je šifrována a uživatele jsou zcela v bezpečí. Apple ukázal že cena za Wi-Fi reproduktory je 300 až 500 dolarů a pokud jsou inteligentní připočtete si k ní dalších 200 dolarů. Ovšem HomePad bude k dispozici za neskutečnou cenu 349$ a to v prosinci letošního roku v USA, Velké Británii a Austrálii, později se podívá do celého světa.
To vše je navíc zabaleno do bezešvé síťoviny, která je navržena pro maximální estetický a akustický výkon. Vybrat si můžete ze dvou barev – klasické černé a bílé. I rozměrově se HomePod opravdu povedl. Na výšku měří 17,2 cm a jeho průměr je 14,2 cm. Tento vcelku minimalistický design tak určitě zapadne do každé moderní domácnosti. Jedinou kaňkou však je, že zatím podporuje jen angličtinu a v našich končinách ji tak pravděpodobně moc nevyužijete.
Zdroj: Apple
Udaj o 20mm membrane sa tyka ktoreho reproduktora?
Jedná se o velikost – výšku ohybové manžety reproduktorové membrány. V této velikostní kategorii (reproduktor má v průměru pouhých cca 14 cm) je to mimořádně velká hodnota. Takovou velikost obvykle mívají až subwoofery o velikosti 30cm a větší.
Tak velký pohybový profil umožňuje vykreslovat velmi přesné basy.
Takze v clanku je chyba alebo zla formulacia: „HomePod disponuje 20 mm membránou, která je v reproduktoru této velikosti opravdu unikátem.“
Vďaka za článok, neviete či je HomePod kompatibilný aj so zariadením s Airplay 1, alebo musí byť Airplay 2? díky
Niekde som cital ze AirPlay2 je softwarova zalezitost. Ma to logiku nakolko sa tam vyuziva BT+Wifi. Tieto komponenty sa nemenia tak casto meni sa len protokol. Otazka je ako non-Apple zariadenia dostanu aktualizaciu.
Dik, tak som si aj myslel..
Až ta čeština dorazí tak bude teprv geniální ?
Zbytečnost pokud narážíš na Siri:)
Čeština určitě zbytečnost není. Jasně, umím dobře anglicky takže zásadní problém se Siri nemám. Jenže Siri má problém s českými slovy, které prostě do AJ neproložíte. Jedná se o takové nepodstatné věci jako třeba ryze česká jména, adresy a názvy míst, se kterými se anglická Siri moc nekamarádí, že.
Takže za mě je HomePod další super produkt od applu, ale co se týká našeho trhu tak teprve s českou Siri to bude bomba.
Jasne, ceska jmena jsou u Siri problem. Asi budu za nejvetsi iOvci, ale kvuli Siri jsem se dokonce prejmenoval (zatim jen v telefonu) :-) Takze uz nejsem Ales, ale Alex.
Jo, bez češtiny je bohužel nepoužitelná :-(
„Pokud se vám nechce číst textovka z vašeho telefonu, přečte vám ji Siri. No nezní to geniálně?“
Bez lokalizace mi přečte leda….
Čeština bude prý 2036 ??
Ale čeština nedává u Siri(pro Apple) vůbec žádný smysl.Komerční ani jiný.
Stačila by 1 čeština místo 4 čínštin ??
Co se týče tak vychvalované kvalitě zvuku, myslíte si, že to bude alespoň na úrovni BOSE soundtouch 20/30, popřípadě nějaké B&O ? Nebo že by to bylo dokonce ještě lepší ?
Ježíš marja kdo ty specifikace „Luštil“ viz 20mm membrána a vysokofrekvencni výškově reproduktory?
Basák má zdvih 20mm. Průměr je cca 140mm. Ony „vyskace“ jsou pak sirokopasmove HORNY.
Amatéři.
Zajímavé řešení, ale pořád nechápu, jak to může generovat prostorový, nebo aspoň stereo zvuk. Je sice hezké, že to má zabudované 7 satelitů, ale pořád hrajou z jednoho bodu. Podle mě by odrážení zvuku od stěn mohlo fungovat jen v holé místnosti bez nábytku, ale co když mám v místnosti knihovnu, kytky a další předměty?
Prostorový a stereofonní jsou dvě naprosto odlišné disciplíny.
Čím víc je místnost zastavěná, tím lépe se zvuk šíří, naopak holé stěny je pro reprodukci zvuku hotové peklo, nejhorší možná varianta.
Stačila by 1 čeština místo 4 čínštin ??
Takhle si poslech hudby nepredstavuju. Pritom by stacilo malo na appletv pridat digitalni vystup a apku Tidalu.
Ja mám len dve otázky, aký výkon má a ako to je doma ak ja mám svoj obľúbený playlist a niekto z rodiny má rád inú hudbu. Podľa článku to vyzerá, že Siri dokáže pracovať len pod jedným Apple ID, respektíve iCloudom, to znamená, že každý z rodiny potrebuje mať vlastný HomePod?