Milují je lidé po celém světě. Dali by za ně ruku do ohně a nedokáží si bez nich už ani představit život. Řeč je samozřejmě o produktech společnosti Apple. Jejich iPhone se stal fenoménem, iPad vládne světovému trhu s tablety a pohodlnější přehrávač hudby, než je iPod taky hledáte s obtížemi.
Ani Applu se však nevyhnuly přešlapy a některé jejich výrobky jsou toho důkazem. V následujících pár řádcích vás s těmi nejhoršími propadáky Applu přestavíme.
5. Myš Apple připojená přes USB
Myška též známá po hanlivým označením „hokejový puk“ se v očích mnoha lidí stala tou nejhorší věcí k ovládán počítače, jako kdy svět viděl. Apple vydal tuto myš jako příslušenství k počítači iMac G3, který byl přestaven na konferenci Macworld před dlouhými devatenácti lety. Apple v tomto případě chyboval hlavně v tom, že upřednostnil až přespříliš design a na využitelnost produktu už proto moc místa nezbylo. Uživatelé si tak stěžovali především na to, že i přes povedený vizualní vzhled je s myší téměř nemožné jakkoliv pracovat na počítači, protože je prakticky neuchopitelná do ruky a nelze s ní jednoduše manévrovat.
4. Macintosh TV
Odvážný pokus odhalený Applem už v roce 1993. Jeho cílem bylo přemostit a propojit dva trendy, které se v té době začínaly pomalu dostávat do popředí. Řeč je samozřejmě o propojení samostatné televize a osobního počítače. Společnost tedy vytvořila počítačovou skříň se všemi náležitostmi, kterou připojila k velké televizi. Televizní obrazovka měla pak sloužit jednak jako samostatný vysílač, tak i po jednoduché úpravě jako monitor. Největší svízel však byla v tom, že se obě zamýšlené funkce obrazovky nemohly probíhat současně a uživatel je musel ručně mezi sebou přepínat. Z velkého nápadu tak nakonec vzešel vlastně paskvil, který navíc svou cenou $2000 odradil většinu zákazníků.
3. Herní konzole Bandai Pippin
Dalším přešlapem byl pokus Applu reagovat na rostoucí trh s konzolemi, které zažívaly první větší boom už v devadesátých letech. Californský gigant se tak pustil do souboje například se společnostmi Nintendo, SEGA nebo Commodore, které už ale nějaké zkušenosti s konzolemi měly. Proto se jablečná společnost rozhodla vydat v roce 1996 herní konzoli Bandai Pippin. Tento počin si sice nevedl úplně špatně, nicméně do rozjetého vlaku s konzolemi se mu naskočit nepodařilo. Prodalo se asi jen padesát tisíc kusů a Bandai tak pomalu upadl v zapomnění.
2. Počítač Apple G4 Cube
Když v roce 2000 vydala jablečná společnost nový počítač, vypadalo to na solidní úspěch. Na tu dobu vcelku hezky designovaný počítač s čistými a hladkými liniemi měly doplnit interiéry moderních domácností. Bohužel se však postupem času začaly objevovat problémy s hardwarem a samotným designem počítače. Vnější pláště měly totiž nehezky praskat a degradovat tak celkový dojem z počítačů. Možná i kvůli tomuto problému se G4 Cube skoro vůbec neprodávaly. Zákazníci vykoupili asi třetinu celkového množství vyrobených kusů, a když se postupem času prodeje ještě více snížily, společnost Apple produkty úplně stáhla.
1. iPod Shuffle 3. generace
V posledních letech se Apple snažil své produkty dotáhnout k dokonalosti tím, že spojí povedený design s minimalistickým pojetím výrobku. Některé věci se jim rozhodně povedly, pár z nich však opravdu ne. Jedním z těch horších byl i pokus o vytvoření třetí generace iPodu Shuffle. Jeho dva předchůdci se ve světě staly vcelku oblíbenými MP3 přehrávači. Třetí generace však přinesla zlom. Léty ověřené ovládací prvky, které představovaly klasická tlačítka, nahradil Apple ovládáním na sluchátkách. Tlačítka na samotném produktu vám umožnovala maximálně zapnout a vypnout přístroj. Ovládání na sluchátkách však bylo obrovským množstvím jejich uživatelů tvrdě kritizováno a kvůli tomu se tento iPod stal spíš černou kaňkou na jinak vcelku zdařilé sérii Shufflů.
Říká se, že každý den není posvícení. Apple se o tom těmito produkty přesvědčil na vlastní kůži. Faktem ale je, že když byly tyto novinky na trh uvedeny, byl celkově nynější americký gigant ještě v pubertě. Nyní se už takovýchto přešlapů zřejmě nedočkáme. A nebo se pletu a do tohoto výčtu bych měl zařadit i iPhone 7 s chybějícím jackem?
zdroj: idropnews
Předpokládám že iTunes by bylo hned na 6. místě ?
Uplne suhlasim :D otrasny kus software, nepouzitelny do poslednej bodky, spomaleny a neintuitivny. Co je to za software ked som si musel googlit ako vlozim pesnicky do kniznice lebo som na to nevedel prist :D mohli by to uz zmenit
Na pomalejších Windows, kde alfa a omega je Total Commander a kde spolupráce mezi aplikacemi formou Drag&Drop byla science fiction je naprosto pochopitelné, že iTunes pro vás byly zpomalený, neintuitivní a problematický software. Podobnou reakci jsem zažil u mnoha lidí s Windows, kterým jsem doporučil iTunes – po té, co jsem jim prozradil (tehdy jsem nechápal, jak je možné, že neznají Drag&Drop), jak iTunes používat, neměli s ním problém.
Apple trochu podcenil iTunes pro Windows z hlediska mentality / zvyků uživatelů Windows. Oni iTunes přeportovali z OSX na Windows, aniž by jej přeprogramovali na „Total Commander na hudbu“. To však už by nebyly iTunes, ale jeden z mnoha programů na hudbu.
Já iTunes používám na OSX od samého počátku (2001) a nepamatuji, že bych s ním měl nějaký výrazný problém, který by mě donutil vyhledat si jiný software (krom velice specifických a výjimečných situací). Ne, že by neexistovaly lepší aplikace na to či ono, ale raději používám jednu aplikaci (než-li 5), pokud splňuje má kritéria.
Sto pro souhlas to je snad nejvetší srač.. kdo mohl vymyslet na to si snad nezvyknu nikdy ??
Je veľmi zaujímavé, že toto tvrdia len ľudia, ktorí používajú iTunes pod windows a ľudia, ktorí sú trošku technologicky zastaralí, pretože dens už iTunes plní prevažne úlohu appky Music a teda prehrávaču, tak ako na iOS a aj preto na WWDC príde úplne nová Music.app ktorá nahradí iTunes a bude sa plne sústrediť na prehrávanie hudby skrz Apple Music a nie na synchronizáciu, tak snáď s updatom konečne aj zaostalejší užívateľia pochopia, k čomu iTunes dnes je a prestanú vyplakávať…
Myš (puk) byla designovka, ale o ergonomii si mohla jen zdát – po pár hodinách práce s pukem vás začalo bolet dlaň.
Co se týče autora a Apple G4 Cube, je myslím dost mimo realitu, když popisuje důvody, proč se neprodával tak dobře, jaká byla očekávání. Apple G4 Cube byl kus nádherného HW, který trochu předběhl svou dobu – tehdy šlo primárně o výkon a rozšiřitelnost. Designu se nepřikládala taková důležitost (nicméně Apple byl i v tomto průkopník). Důvody / souvislosti, proč se neprodával tak dobře jsou pěkně popsány např. na SA (stačí vyhledat na google: Apple G4 Cube).
A zda-li do tohoto článku zařadit i iPhone 7 s chybějícím jackem? To nevím. Podle prodejů bych nesoudil, že by byl iPhone 7 s chybějícím jackem propadák a kdo ví, zda-li za pár let též nebude drtivá většina mobilů také bez jacku. Když jste první, máte na výběr – buďto to pořádně schytáte, nebo způsobíte „revoluci“.
No, upřímně řečeno, ona ani Magic Mouse není z hlediska ergonomie nic moc. Zvlášť ve srovnání s Performance MX, kterou používám nejčastěji.
já mám MX Master a je to snad nejlepší myš kterou jsem kdy měl, hlavně z hlediska ergonomie!!!
Zapomněli jste na Apple Newton xD
ako 1. dať iPod? Ten mi až tak desný neprišiel skôr to ich PDAčko to bol hnus.
fotka kde jsou vedle sebe 4 generace ipodu shuffle – ty popisky, to jako vážně? 1-vní, 2-há, 3-tí, 4-tá??? :D :D :D :D už jsem si zvykl, že se všude píše např. „do 15-ti hodin“, ale takovejhle paskvil, to jsem fakt ještě neviděl :D :D :D