O tom, že by Apple rád figuroval v popředí všech světových trhů se smartphony, nemůže být pochyb. Prodeje jejich telefonů se drží na skvělých číslech a zákazníci se rok co rok těší na nové inovace. Jsou však i místa, která jsou jablečnými technologiemi doposud vcelku nepoznamenaná. Jednou z takto málo poskvrněných lokalit je i Indie s více než jednou miliardou obyvatel.
Právě v Indii začal Apple minulý týden vyrábět pro tamější uživatele své telefony. V továrně nedaleko Bengaluru se však montují pouze iPhony SE. Tyto telefony by měl pak Apple v Indii prodávat za lepší cenu. Ptáte se, proč budou mít Indové nižší ceny telefonů? Odpověď je jednoduchá. V Indii je největší problém s nákupem iPhone právě v tom, že si ho skoro nikdo nemůže dovolit. Nová politika Indie však s Applem dojednala, že se budou indické iPhony prodávat za cenu ukrácenou o různé sazby a daně, které by například při dovozu telefonů ze zahraničí cenu radikálně zvedly. Indové tak dostanou skvělé telefony, nová pracovní místa a lepší ekonomiku. Apple na oplátku možnost dostat se do popředí jihoasijského trhu se smartphony.
Indové možná dostanou víc, než jen iPhone SE
Apple však přemýšlí o rozšíření indického repertoáru i o další typy iPhone. Protože ale doposud dohodnuté kontrakty hovořily jen o iPhone SE, nedalo se nic dělat. Dnes však indická vláda kontaktovala jablečnou společnost s tím, že import komponentů pro výrobu dalších typů iPhonů v tamních fabrikách by nedanila. Apple by tak mohl kompletovat své nejnovější telefony v krajině řek Indus a Ganga za minimální ceny, indická vláda by zas tímto krokem razantně pozvedla ekonomiku v oblasti elektroniky.
Indie má nejrychleji rostoucí světový trh se smartphony a díky své lidnatosti i obrovský potenciál. Kvůli finanční situaci většiny obyvatel však trh ovládají spíše horší smartphony, které jsou ale za zlomek ceny iPhonu. Zda se nové iPhony opravdu dostanou do popředí indického trhu je však otázkou. Co ale je už nyní jisté je to, že se iPhony za „indickou“ cenu začínají v zemi prodávat už tento týden. Jestli se v následujících měsících dostanou do popředí používaných telefonů i tam však ukáže čas. Pokud ale Apple ucítí opravdový zájem, určitě nebude tento pilotní projekt tím jediným, který tam zrealizuje.
zdroj: cultofmac
Rád bych viděl nějaké čísla když čtu článek o ceně, daních, nákladech a td. Mně to příjde jako kdyby tam chtěl prorazit Mercedes a vyráběl tam levnější A, ale stále za cenu 10x vyšší než ojetá TATA což je volba 80% populace ne? BTW: výrobní cena iPhonů 4567 byla kolem 180$ pokud vím. Tam jsou zahrnuty ty daně a cla? Neví někdo kolik to dělá? Prý to je důvod proč se u nás vyrábí hyundai, bylo by efektivnější vyrobit je v korei nebo číně, dát na kapotu folii a dovézt je kilometr dlouhým vlakem. Ale dovezou motory, palubky rovné plechy, různé díly z číny v kontejnerech a tady se to zohýbá, posváří, sešroubuje, nastříká,…. Kdyby sem do EU to auto dovezli hotové, vztahují se na to jiné cla a daně.
Myslím, že obecně tyto velké společnosti to mají hodně dobře spočítané a každé jejich rozhodnutí je podloženo stovkami analýz a ekonomických studií. Nic na tom nezmění tato diskuze.
Jako vždy jim jde až na prvním místě o finance.
Ale já nechcu nic měnit, nic mi nevadí, jenom mě to zajímá a ptám se jestli někdo nezná alespoň přibližná čísla.
Myslím, že v té „nové politice Indie“ budou zahrnuty nějaké investiční pobídky, kam mohou patřit např. daňové prázdniny, nedaněné komponenty zmíněné v tomto článku taktéž, což by pak odpovídalo tomu, proč hodlají telefony vyrábět levněji. V krátkém období by to pomohlo oběma stranám, ale v dlouhém období by to mohlo mít fatální následky…
Stejně je to s tím Hyundayem, prostě ČR nabídla nejlepší podmínky z „výběrového řízení“ a proto postavili továrnu zde, ČR je ráda, že sem tečou PZI a oni, jsou spokojeni, že mají 10 let daňové prázdniny a mnoho dalšího, pak nejspíš odejdou. Dále se pravděpodobně chtěli zaměřit na export aut ve velkém na evropský trh. ČR je člen EU a v rámci členských zemí se neplatí cla a co se týče daní a vývozu do 3. zemí, pak dojde ke zdanění až v zemi pořizovatele zboží.
S tím rozdílem mezi sazbou u komponentů a hotového výrobku si myslím, že komponenty budou mít nižší sazbu, nemluvě pak už o přidané hodnotě u hotového výrobku. Přesná čísla neznám, tak hluboce jsem se tím nikdy nezabývala, ale všechno vychází ze Smlouvy o fungování EU, takže tam to určitě bude…