Taky se vám zdá, že v poslední době slyšíte nějak častěji název americké společnosti Tesla? Naše redakce se shodla, že určitě ano. Co ale stojí za tímhle boomem? V následujících řádcích se pokusíme zamyslet a lehce rozklíčovat některé otázky, které by nám teoreticky mohly pohled na Teslu zase o trochu obohatit. Určitě by se slušelo uvést, co vlastně Tesla dělá. Pravděpodobně to ale většina z vás ví a proto omluvte těchto pár řádků.
Tesla je americká společnost, která se specializuje na automobilový a elektrotechnický průmysl. Chtějí vyrábět automobily budoucnosti, palivové články, zkoumat nové možnosti batérií a pracovat s fotovoltaikou. To je jen krátký výčet toho, do čeho všeho Tesla nějakým způsobem zasahuje. Přesto, že je docela mladá (její založení se datuje od roku 2003), zažívá se svými výrobky celkem solidní rozkvět. Její kouzlo však spíš tkví v tom, že dokáže zaujmout nápadem a s trochou nadsázky řečeno ho vytroubit do světa takovým způsobem, že ho rovnou poblázní. To je ale tak vše.
Recept na slávu
Sám Elon Musk, ředitel Tesly, totiž podle jeho vlastních slov absolutně nechápe, čím vlastně tato společnost nabyla na tak velké hodnotě. Jak je možné, že má Tesla dokonce o chlup vyšší tržní hodnotu ($45,47 miliard) , než třeba americký Ford ($45,35 miliard)? Produkce těchto firem je přitom nesrovnatelná. Svědčí o tom i fakt, že Ford prodal za letošní březen 234 tisíc aut, Tesla pouhé 4 tisíce. A i kdyby byla cena automobilů a ostatních produktů Tesly vyšší než u Fordu, tak markantní rozdíl v zisku, který by Teslu katapultoval mezi nejhodnotnější světové společnosti, to rozhodně nebude. Muskova společnost je navíc dlouhodobě ve ztrátě, za to Ford vykazuje stabilně vynikající zisky. Jak je to tedy možné? Je hlavní kouzlo v tom, že se z automobilky posunula i na výrobce batérií a angažuje se do solárního průmyslu? Z části určitě ano.
Tesla má totiž nápady. Prezentují takové vize, které dokážou zaujmout a jak už jsme psali výše, doslova okouzlit celý svět. A okouzlený svět znamená zákazníky, kteří si to koupí. A když to bude dobré, koupí to víc lidí. A když to dobré nebude? Tak se nic nestane, protože i když to vlastně koupí hodně lidí, pořád to bude v celosvětovém měřítku celkem málo kvůli nízké výrobní produkci této firmy. Ostatně s tím, že se některé produkty prostě nepodaří, se musí počítat. V tomhle je možná její „malost“ výhodou. Další výrobek už pak bude špičkový. A když se to párkrát podaří, raketově je to vystřelí. RAKETOVĚ. To znamená, že to zní opravdu skvěle pro investory.
Sázka na jistotu se už nenosí
Zaběhlé společnosti s tradicí už dávno tolik netáhnou. Je to sice jistý zisk, za to nesmírně pomalý a nezbohatnete na něm nějak extrémně. Tesla je ale úplně jiný šálek kávy. Pokud se zadaří, akcie vystřelí strmě vzhůru a to vás obohatí podstatně více. Této strategii lidé na Wall Street věří, a proto z Tesly dělají to, co z ní je. Už dlouho na ní nenahlíží jako na pouhou automobilku ale jako na někoho, kdo může v budoucnu udávat určitý trend technologiím. A jestli na to mají potenciál? Upřímně o tom nejsem až tak skálopevně přesvědčen. Jejich skvělé a futuristické nápady totiž dostávají reálné obrysy na dnešní uspěchanou dobu možná až moc pomalu a zákazník nechce čekat už ani o minutu déle. Navíc některé vynálezy svou klientelu, která by z nich dokázala udělat světový fenomén, určitě nenajdou.
Úspěch vykoupen bolestí
Z předchozích řádků vyplývá, že celá společnost funguje na principu hop nebo trop, respektive hop nebo několik tropů, až na dno. Ačkoliv je tato futuristická společnost ve značné ztrátě, její cena neustále roste a jen tak se nepoloží. A přispívají k tomu i tvrdě pracující zaměstnanci. Mnohdy ale přicházejí chvíle, kdy i oni zažívají hotové peklo. Práce je tam totiž opravdu tvrdá. Dokonce až tak, že v roce 2014 odvážely sanitky přes sto zaměstnanců. Další desítky hovorů kvůli menším zdravotním komplikacím asi netřeba zmiňovat. Dělníci však raději vydrží zdravotní komplikace, než aby přestoupili na jiné posty. Ty totiž nabízí horší peníze a to přeci nikdo nechce. Dostávají však různé benefity, pravidelné solidní výplaty a podíly na akciích. Zdá se vám to jako dostatečná kompenzace za zničené zdraví?
Dokonce i sám Musk moc dobře ví, v jakých podmínkách zaměstnanci pracují. On sám prý v těžkých dobách firmy přespával ve spacáku v kanceláři, protože věděl, že je potřeba pracovat tvrději a déle než kdy jindy. Ale nemělo by právě tohle paradoxně spíš firmu srážet, než tlačit strmě vzhůru? Opravu stačí k velkému úspěchu jen zdařile vyhlásit myšlenku do světa a do oběhu pustit pár produktů, které investory přesvědčí, že za to stojíme? I když to zní možná šíleně a celkově se politika firmy naprosto obrací od zaběhlých pořádků, nějakým způsobem to funguje.
V hlavní roli investor
Úspěch bolí, v tomto případě tedy určitě. Bolí samotného Muska, bolí jeho zaměstnance, ale co je důležité – investory zatím ne. Možná si lidé v Tesle ukousli sousto větší, než jsou schopni sníst a možná se jejich velkolepé plány zhroutí jako domeček z karet. Pokud se ale všechny vize podaří a společnost uvolní balvan z hrudi, který ji brání ve volném dýchání (jakýsi tlak investorů, kteří firmu drží), velké věci opravdu přijít mohou. Neptejte se, jaké velké věci. Spíš se ptejte, za jak dlouho.
To je totiž právě ta otázka, která pravděpodobně o budoucnosti firmy rozhodne. Pokud se nebude dařit vyvíjet novinky a tím „měnit“ svět, investoři odejdou. A jak jsme již zmiňovali, investoři Tesly jsou investoři lačnící po penězích za krátkou dobu. To znamená, že se musí vynalézat rychle, tím pádem i rychle obohacovat svět a posléze i výdělky přesvědčit investory, že za to opravdu stojí. A když říkám rychle, mám na mysli horizont měsíců, maximálně let. K takto mladým a zajímavých společnostem se totiž zpravidla přiklání akcionáři, kteří chtějí z bohatnout maximálně v horizontu pěti let.
Nyní například na trh uvedli solární střešní tašky. Bude je ale lidstvo využívat tak, že by se staly zrovna tím hlavním přesvědčovacím motorem pro příchod či odchod akcionářů? Nemyslím si.
Shrňme si to tedy vše do pár klíčových vět. Společnost neprofituje ani tak ze svých výrobků, hodnotnou ji dělají její investoři. Ti chtějí strmě bohatnout a uvědomují si, že jinak než s mladou firmou takového formátu to nejde. Tesla jim za to nabízí skvělé know-how a perspektivu. A právě to, v kombinaci s ambiciózním vedením a atmosférou, která panuje v největších nejzaběhlejších společnostech světa, je tím největším lákadlem. Tesla je výrobně například oproti Applu či jiným automobilkám úplně nulová. Má však to, co si některé firmy budovali desítky let. A to je přesně ten důvod, proč je o ní tak moc slyšet. Názor, zda je důvod její slávy oprávněný či ne, už nechám na vás.
Tesla je tam kde je lebo ponukla alternativu luďom ktorí sú už dlhodobo frustrovaní z pouzivania technologie starej 120 rokov. Dnes mame rok 2017 a stale spalujeme tekuté fosílie, myslim si, ze je na case uz prist s niecim novym. Tesla to „nove“ este nie je, ale je to jeho ochutnavka na ktoru uz mnohí čakali.
Ehm elektricky poháněná vozidla jsou staršího data než to na spalovací motor =)
Ano, to je pravda…ale nerozsirili sa tak kvoli oil company lobby…z coho by mali ropni sejkovia zlate chramy..
Nejsem ekonom, ale myslím že jsou ztrátoví i proto, že všude možně staví superchargery a hodně vyvíjejí (a jde jim to, i šéf VW řekl že jsou 5-7 let před nimi). Ostatní automobilky by taky nebyly výdělečné kdyby si musely stavět stanice na CNG, vodík nebo podobně. Spokojenost s jejich auty je obrovská, přestává to být UFO, můj švagr se projel s modelem S a chce to namísto Audi A5, žádný technologický nadšenec to není. Jsou už Tesly co mají najeté 100 000 mil a přišly jen o 7% kapacity svých bateríí, to ale dělá každé auto, nezmenší se nádrž ale žere více. Samotná výroba aut se vyplatí, ale zatím investují do sebe a patří jim jejich „čerpací stanice“ na kterých si můžou určovat cenu. Až někdo nahoře řekne „A dost už vydělávejte“, budou jen vyrábět auta, prodávat solární střechy s baterkama, za rok udělají facelift… Zanedlouho těch aut bude víc a ta jejich schopnost regulovat cenu rychlonabíječky (nezbytná k cestování) bude mít stále větší váhu, je tam obrovský prostor, momentálně jezdit na elektřinu je jako by vám auto žralo 2-3l na 100km. Další věc je servis, žádná výměna oleje, olejového filtru, oleje v převodovce, diferenciálech, chladící kapaliny, katalyzátoru, není tam výfuk který by zreznul, není tam spojka, dvouhmotový setrvačník, brzdy vydrží 5x déle…. v Tesle všechno zkontrolují, dolijou vodu do ostřikovačů a jedete domů. Kolik za to můžou chtít? + Vyrobit baterie co uskladní 1 kWh v roce 2005 stálo 1400$ v roce 2015 to bylo 250$, někdy jsou tuny bateríí od Tesly už levnější než dělat přečerpávací elektrárny i když se počítá s jejich výměnou. Můj názor tedy je, že mají skutečný potenciál.
Přihodím ještě teorii, rozmach elektromobilů, solárních elektráren a baterií sníží důležitost ropy. To se bude spoustě lidem líbit a spoustě ne, tohle bych sledoval :-D
Jen bych k tomu přidal pár komentářů:
1. Sám jsem v tom neseděl, ale názory lidí, kteří v tom seděli nezřídka tak nadšené nejsou. Zejména se moc hezky nemluví o kvalitě dílenského zpracování ve srovnání se stejně drahými běžnými auty. To se ale nepochybně časem vychytá.
2. Do nějakého skutečného rozšíření mají elektromobily ještě zatraceně daleko,zejména kvůli chybějící infrastruktuře. Je otázka, zda se vůbec někdy podaří (zda je to vůbec ekonomicky a technicky možné) vybudovat infrastrukturu, se kterou budou mít elektromobily stejnou flexibilitu jako současná auta.
3. Náklady na provoz elektromobilů časem nesporně porostou. Zatím jsou elektromobily a vše kolem nich masivně dotované (přímo i nepřímo). Jakmile ale dojde na to, že by jich mělo být opravdu mnoho, tak zásadně klesnou státní příjmy ze spotřební daně za paliva a nemám pochyby, že nejpozději v tento moment dotace skončí a přijdou spotřební daně na elektřinu pro elektromobily. Teprve tehdy bude mít smysl srovnávat ekonomickou výhodnost s tradičními auty.
4. Informace o uskladňování energie jsou zajímavé, ale zajímavé by bylo i dodat, pro jaké objemy energie to je vůbec možné realizovat a jaký prostor to zabere. Uskladnit 1 kWh je sice pěkné, ale energetickou soustavu to nevytrhne.
5. Zatím jsem nikde neviděl seriózní informace o tom, kolik peněz je potřeba ke zpracování vyřazených baterií z jednoho elektromobilu jako je třeba Tesla S a kolik a jakého nezpracovatelného odpadu potom zbude. Bylo by zajímavé to dát do srovnání.
6. Nejsem odborník na elektromobily, ale jsem toho názoru, že diferenciál a spousta dalších ústrojí obsahujících olej v nich stále je :-)
Nechci, aby to vyznělo zcela negativisticky, ale štve mě, že kolem elektromobilů se mluví jen o tom hezkém a stinné stránky se zcela pomíjejí.
Ten komentář měl říct proč si myslím že Tesla nekrachne, né proč jsou elektromobily super. Ale poďme si povídat o autech :-D to já rád.
1. Viděl jsem i negativní recenzi na interiér nového BMW řady 5… že tam vrzala zásuvka a moc se to zaprašovalo.. Více bych se držel té spokojenosti zákazníků, navíc se to srovnává se stejně drahými auty ale během 200 000 km je Tesla za 2 miliony jak auto za 1,5 jenom na palivu.
2. Ve Francii za rok 2016 byly 3% nových aut elektrické. Může za to hodně Renault Zoe, je levný a použitelný, taková nová generace Leafu. To zlevňování půjde dál až nebudou potřeba žádné dotace. Průměrné stáří auta v česku je 14 let, pro srovnání průměrný věk člověka je asi 35, ta obmněna bude trvat desetiletí, nemějte strach z blackoutu. Chybějící infrastruktura? Elektrická síť už je. Není potřeba 100 kW na jedno auto, superchargery mají své baterie a když nemají frmol mohou jet jen na noční proud nebo se přidá trocha soláru…. Většina nabíjení ale bude doma a tam taky využijete levnější proud, obzvláště jestli bude elektřina drahnout. Vygooglil jsem spotřebu elektřiny na hlavu v česku a vždycky rostla (v roce 89 je žlábek) ale poslední asi 3 roky mírně klesá. Tohle bude OK.
3. Je to tak, za těch 10-20 let,… co se stane s neobnovitelnou ropou ale nikdo s jistotou neřekne.
4. Málo málo, jsou to takové bedny asi 1x1x2 metry s rozestupy a hasícími systémy které uchovají megawatty, dělá se to tak, ať to dává energii 3 dny bez slunce větru čehokoliv, v nejhorším se uhelná elektrárna dokáže uvést do chodu za 12 hodin, u nás by šlo jen o zvýšení výkonu což je rychlejší. Přihodím ňáké videa, je to fakt zajímavé :)
5. Recyklace li-ion baterií bude určo levnější než dělat nové to je hlavní. Ale dobrá poznámka. No na výrobu auta se dnes spotřebuje 2x méně energie než před 15 lety (říká škodovka). Ale na výrobu průměrného elektromobilu je to o 40-100% více (info z více článků co se neshodují). Jenže koukněte co je kolem té Tesly solárních panelů, Hyundai v Nošovicích jede na uhelnou z 90+%.
6. Diferenciál tam asi bude pravda, převodovka ale ne když má záběr na 0 otáček a točí s klidem 14 000. I v motoru by mělo být něco na mazání, ale podle všeho se nemění. Možná suchá ložiska? No jinde mě nenapadá kde by měl být olej. Leda chladící kapalina do klimy. Ten servis levnější a jednodušší je a bude, za posledních 10 let se k turbu přidal filtr pevných částic, ad blue a zákaz starých aut v některých městech. Elektřina zdraží ale tohle zůstane.
Stinné stránky se vůbec neopomíjejí, já mám například opačný pocit. Viděl jsem hodně záporných článků. To se časem uklepe.
https://youtu.be/L8-JcEFtfzw
https://youtu.be/qyQUO8Rj3Uo
Dobré nedělní dopoledne, i já bych rád přispěl svou troškou do mlýna.
Na firmě Tesla a panu Muskovi je mi velmi sympatické, že se snaží o výrobu našich plechových miláčků, kteří by byli pro přírodu příjemnější než ty stávající. V automobilu značky Tesla jsem najel několik stovek kilometrů a upřímně, byl jsem nadšen. Jízdní parametry a jízdní vlastnosti jsou na špičkové úrovni a stávající lídři automobilového průmyslu jim mohou jen tiše závidět.
Otázkou je, proč je značka Tesla tolik podceňovaná a na automobilovém trhu i dehonestovaná? Nebude to lobováním našich a světových olejářských a petrolejářských firem? Vždyť pokud by se masově rozmohla výroba elektromobilů, a to nemyslím hybridní techniku, tak tyto společnosti přijdou o svůj vliv a hlavně finanční zisky.
K samotné značce Tesla a k tomu co píše autor článku o pomalosti reakce na potřeby zákazníků.
Musím konstatovat, i vzhledem k tomu, že jsme na stránkách – letem světem Applem, že jsem zarytý applista, a to nejen telefonem a tabletem, ale spoustou dalších produktů. V této návaznosti se ptám – je apple opravdu tak skvělým a rychle reagující na potřeby svých zákazníků??? V posledních letech mi to připadá, že dobíhá své konkurenty a né že jim utíká. Jen namátkou. Máte pocit, že Siri po tolika letech umí česky? Námi haněný Samsung a ostatní telefony se systémem Android česky umí. V čem je tedy Apple lepší? Je bezpečnější? Ano, je! Je Tesla model S bezpečnější než BMW řady 5? Ano je!
Otevřeme oči a buďme schopni více přijímat to nové, co by mohlo být v globálním světě pozitivní.
Dobre dopoledne,
děkuji za přispění do naši diskuze. Pokud bych měl v souvislosti s různými žabomyšími válkami a reakcí společností na uživatelské požadavky mluvit za sebe, jsem spis skeptický. Ačkoliv jsem fanoušek Applu, některé věci se mi u nej taky nelíbí. Mám z nej občas pocit, ze po nastolení určitého trendu a vytvoření specifické skupiny uživatelů tak trochu zkostnatěl, ostatně jako jiné velké společnosti. Tím zkostnatelnim samozřejmě rychle reakce na potřeby zákazníků umírají. Jenže možná paradoxně právě tato věc znamená i to, ze zákazníci si na to zvyknou taky a mají pocit, ze to jinak proste nejde. Myslím, ze pravě kvůli tomu pak lidé nějaké nové inovace (které například prave Tesla přinese) moc nepřijmou. Pokud ale přijmou, bude to asi chvíli trvat a to je asi ten kamen úrazu o kterém jsem psal ve článku. Nechme se ale překvapit, třeba se pletu.
Honza123, opravdu máte pocit že asistentka od Google, nebo Microsoftu umí česky? V Praze potkávám Teslu S prakticky každý týden a pokaždé jiný kus, to je skoro až neuvěřitelné, kolik jich tady jezdí. Jsem ekologicky smýšlející ale následující vtip vystihuje současnou situaci dokonale: Víte kde má alektroauto výfuk? V nejbližší hnědouhelné elektrárně.
Bohužel elektroauta jednoznačně v současnosti ve finále znečištují víc než benzinové. A jen težko to masivní rozšíření změní. Spíš naopak.
Nehodnotil jsem Google ani Microsoft a ostatně ani Android, šlo jen o to, jak kdo reaguje na potřeby trhu. Máte pravdu, že elektrická energie na dobíjení aut se musí někde vzít, ale a tady je to velké ale. Máme poměrně hodně obnovitelných zdrojů – vítr, voda, sluneční záření…, jak je využíváme? A konečně víte kolik je potřeba té elektrické energie na dobití článků v Tesla S? Váš vtip je bohužel jen vtipem a pokud vím, tak na této bázi aplikují dovozní clo na elektro auta v Singapuru. Nic méně víte co stojí výroba litru benzínu na krakovací jednotce ve srovnání s cenou 1kw/H elektrické energie?
Nakonec jen jednu poznámku, nejsem ekolog ani zelený fanatik, jsem jen fanda nových technologií….
Provoz je možná děsně ekologickej – ale DRTIVÁ většina NECHCE vidět že to musí taky někdo vyrobit.
A tím nemyslím fabriku TESLA v USA tam se to jen kompletuje ale KDE je vyrábí a jak „ekologicky“ suroviny a primární komponenty ???
Je to jen a jen mediální bublina štědře dotovaná a s ekologií to má pramálo společného jen reklamní slogany ….
Položil,bych Vám otázku:
– kupujete si pití ve skle nebo v plastu?
– jak často měníte automobil?
– jak často měníte mobilní telefon……. atd.
Víte kdo na světových burzách kupuje nejvíce železného šrotu a odpadních kovů?
Je to Čína, která se chová nejekologičtěji, netěší své suroviny, kupuje ty naše. Závěry které z toho plynou si udělejte sám…
Složitější téma.
Mnoho lidí na Teslu nadává, že jsou pořád v servisu. Ale je to až tak důležité?
Tesla skutečně ještě nevidělala ani dolar, ale je to důležité pro rozvoj?
Úpřímě, taky jsem toho vlastně ještě moc nevydelal, protože všechno jde zpět do investic.
Jsem skeptik pro stávající formu elektromobily, ale optimista pro elektromobilitu jako takovou.
V článku je chybně uvedeno, že Tesla se zabývá mj. palivovými články. Je známo, že Elon Musk tuto technologii kategoricky odmítá.
Teslu vlastním a mohu souhlasit s tím, že na voze je vidět americké slícování dílů karoserie. Bohužel v tom Tesla nikterak nad ostatní americké automobilky nevyčnívá.
Tím však nedostatky skutečně končí a interiér vozu je již zpracován perfektně.
Jízdní vlastnosti jsou na tak těžký vůz nadprůměrné a naprosto srovnatelné se stejně drahou evropskou fosilní konkurencí. Jízdní dynamika je už z úplně jiného světa. Jde o návykovou věc, kterou si každý musí sám zkusit, aby to pochopil.
Nejsem žádný ekoterorista, ostatně vlastním i velmi hezké benzínové auto, ale když někam jedu, nevzpomenu si, že ho vůbec mám.
Je to jako s Applem. Dokud si to nezkusíte, budete tvrdit, že není nad levnější konkurenci.
S nadhodnocením Tesly bych to neviděl tak černě. Kapitálově silnější konkurence během pěti let nepostavila ani benzinový, natož elektrický vůz, který by měl srovnatelnou konektivitu a software. Už Teslu sice dohánějí, ale stále ještě její úrovně konkurence nedosáhla.
A mrzí mě to. Určitě bych raději jezdil krásným a bezchybným elektrickým německým vozem. Bohužel na trhu žádný není. Jen sliby a stále nic.
A stejně i kdyby už vůz byl, musel bych jezdit jen okolo baráku, protože zatím neexistuje způsob srovnatelně rychlého veřejného dobíjení. I zde jsou to pořád jen sliby.
Teslu dohonit zavedené automobilky určitě mohou, jen stále nějak nechápu proč to nechtějí udělat. Už to nejspíš ani nejde. Proto bude jednou Tesla dražší než Apple, tedy pokud jí Apple včas nekoupí.
http://www.tesla.sk/sk/