Pod články o hackerském útoku z pátku se nás velmi často ptáte, jak se spolehlivě před touto hrozbou zabezpečit. Váš zájem nás o tuto problematiku nás moc těší, a proto jsme se rozhodli vytvořit shrnutí těch nejdůležitějších zásad, které byste měli v podobných situacích dodržovat.
Úvodem bychom si měli uvědomit, že vyděračský virus ransomware je na scéně už pěknou řádku let. Ačkoliv před ním počítačoví odborníci na bezpečnost varují prakticky od jeho vzniku, jeho skutečnou sílu svět pocítil až minulý pátek. Můžeme se jen domnívat, jak by se celá situace vyvinula, kdyby se varováním expertů dávala větší váha a tato hrozba se nepodcenila. Doposud se totiž s tak velkou silou a s takovýmto rozsahem nikdo nesetkal.
Prevence je důležitá
Přestože není žádná ochrana stoprocentní, riziko nákazy můžeme pomocí vcelku jednoduchých kroků minimalizovat. Je důležité si uvědomit, že velký podíl na zavirování svých počítačů mají právě jejich majitelé. Ti svou neopatrnou manipulací, například při otevírání neznámých příloh v emailu, sami útočníkům pomáhají. Prvním a základním pravidlem, které by měla společnost dodržovat, je neotevírání příloh v emailech a chatech na facebooku, které jsou nějakým způsobem podezřelé nebo nevyžádané. Asi si říkáte, že je to přeci úplně jasné. Bohužel, právě při této neopatrnosti se do počítačů dostane virus nejčastěji.
Dalším důležitým aspektem k ochraně počítače je jeho pravidelná aktualizace. Může se totiž stát, že se při vývoji software někde utvoří trhlina, kterou by se pak mohly nebezpečné viry do PC dostat. Vývojáři sice vždy po odhalení takovéto chyby pracují na jejím napravené, pokud ale počítač pravidelně neaktualizujete, chyba se nezacelí a vy se stáváte snadným cílem. V minulých dnech jsme třeba psali o záplatě, kterou Windows vydal kvůli chybě v operačním systému Windows XP. Právě tento postarší Windows a bezpečnostní trhlina v něm může například za velkou část paralyzovaných nemocnic. Více se o tomto problému dozvíte v tomto článku.
Třetí a poslední elementární radou je pravidelná záloha dat mimo váš PC. Pokud by se totiž nákaza vašeho zařízení potvrdila, můžete počítač jednoduše přeinstalovat a ze zálohy obnovit všechna data. Přeinstalací se zbavíte zašifrování dat a tím pádem i nutnosti placení. Dávejte však pozor hlavně na to, abyste externí disky, na které budete vaše data extrahovat, neměli připojené k PC. Snadno byste totiž mohli tímto způsobem přijít v případě napadení i o vaše externí zálohy.
Pokud však vlastníte zařízení od Applu, viru se obávat nemusíte. I tak ale důrazně doporučujeme opatrnost. I když virus doposud na macOS nepronikl, jeho následovník by už touto schopností oplývat mohl.
Mám pro Vás také 3 jednoduché rady, jak se ochránit před WannaCry:
1) Vypněte váš počítač s Windows a vložte jej do odpadkového koše
2) Navštivte autorizovaného prodejce Apple
3) Zakupte některý z počítačů řady Macintosh
Funguje to velmi spolehlivě, mám to odzkoušené.
Souhlasím! +1 keksík
Zasmál bych se ale…
OS X rozhodně není bezpečnější systém. To že penetrace OS X je slabých 7% jen znamená, že nemá smysl na tuto platformu tolik cílit. Naopak se domnívám, že Apple v bezpečnosti má oproti MS co dohánět. Jedinou jeho výhodou je, že je pro hackry výrazně méně zajímavý. A běda, pokud se to obrátí. MS má náskok v tom, jak řešit bezpečnostní incidenty a za ty roky je už zvyklý.
Jen si vzpomeň například na Keydnap, Backdoor.MAC.Eleanor, nebo problémy s iCloud a další.
Takže trocha pokory by byla na místě. Pozitivní je, že MS vydal okamžitě záplatu i na 16let starý systém.
Rozhodne to neni pouze malym podilem na trhu. Apple svuj system velmi dusledne uzavira a uz jen fakt, ze ma Apple standardne nepovolene otvirani neschvalenych aplikaci, hodne pomaha. Dale OSX sifruje cely disk uz leta. V neposledni rade, Apple reaguje prisne na pripadne problemy a nejen, ze zaplatuje, ale zaroven upravuje system, aby podobny utok jiz v budoucnu nenastal ani v pozmenene podobe. Obecne se tvrdi, ze je OSX potencialne chybovejsi, ale v praxi to tak proste neni.
Nejjednodušší je odpojit pc od netu :D žádnej net = žádnej vir ?
Zadnej Windows Zadnej vir
Nechápu proč, když se objeví taková hrozba, není ihned ze strany mrkvosoftu a výrobců rádoby antivirových programů ihned nasazena nějaká účinná ochrana. S názorem žádnej Windows, žádnej vir, tak lze jen souhlasit!
To neni pravda. Zaplata jiz byla vydana a to i na XP.
A co W98 nebo W95? Aha?