Položte si jednoduchou otázku. Obětovali byste hodinu denně, kdybyste díky ní dokázali mít na následující den elektřinu zdarma? Lidé si stěžují na cenu elektrické energije stejně jako na fakt, že nemají čas na cvičení. Následující vynález řeší oba problémy a umožní nám nejen ušetřit za elektrickou energii, ale co je nejdůležitější, dostat ji k 1,3 miliardám lidí, kteří v současné době žijí bez elektrické energie.
Za projektem Free electric stojí speciální kolo, generátor a baterie. Pouhá jedna hodina šlapání na kole dokáže roztočit setrvačník, generátor a nabít baterii na tolik, že dokáže zásobovat klasickou domácnost po dobu 24 hodin elektrickou energii. Pro nás Evropany zvyklé na elektrickou energii stejně jako na pitnou vodu v kohoutku by mělo kolo znamenat snížení ekologické zátěže, která vzniká získáváním energie. Pro více jak miliardu lidí pak možnost, jak se vůbec k elektrické energii dostat.
Zajímavostí je jméno samotného vynálezce a autora projektu. Zřejmě byste totiž čekali studenta nějakého technického oboru, aktivistu bojujícího proti chudobě nebo tak podobně. Zakladatelem projektu Fee Electric a otcem samotného kola je Manoj Bhargava a pokud vám jeho jméno nic neříká, je to jen tím, že nežijete v Indii. Jedná se totiž o jednoho z nejbohatších lidí na světě s majetkem lehce pod deset miliard amerických dolarů. Miliardář a jeho tým vyvinuli kolo tak, aby dokázalo využít mechanické energie k dobití baterie. Celkově je podle Bhargavy po celém světě 3 miliardy lidí, tedy téměř polovina populace, kteří nemají přístup k elektřině na víc než dvě nebo tři hodiny denně. Více než 1,3 miliardy lidí pak nemá přístup k elektřině vůbec nebo jen výjimečně.
Jedno kolo by pak mělo dokázat rozsvítit menší vesnici v případě, kdy každá rodina stráví šlapáním hodinu denně. Právě fakt, že by pro celou vesnici mohlo stačit jen jediné kolo dělá z projektu skutečnou možnost, jak získat pro nejchudší krajiny světa elektrickou energii. Manoj chce v příštím roce distribuovat 10 000 těchto speciálních kol v Indii. Kromě toho také slíbil, že věnuje 90% svého bohatství na charitu a výzkum.
To je frajer :) 90% . Klobouk dolu před ním !!!
v japonsku na to budu mat robota :)
ktorý pôjde na elektriku :D :D :D :D
Erik Slota i to je mozne, ale tak vedia spravit vsetko :) stacia poriadne baterie a budes ho nabijat jak auto :)
Martin Svetoslav pochopil jste ten vynález nebo ani ne?…
On to pochopil, ved tie batérie slapajuceho robota nabije prave tou vyslapanou energiou. A zbytok rozsvieti celu dedinu 👍
bral by som
No určitě budu šlapat 60 minut.?
Taková zhnilá lemra???
Tak ono má velké výhody vidět Saturnina. Už i v Indii ho viděli a inspirovali se!😁
No, za předpokladu, že ohřev vody a vytápění bude na plyn.
Ani tak. Při záběru na měřáky napětí a proudu tam měl tak 12V a 10A, to je 120W. Ty žárovky co před ním svítily byly na 12V aby nemusel měnit napětí a neztratil polovinu energie. Digitální displej před ním ukazoval i 270, buďme optimističtí a řekněme že to je výkon ve watech a né třeba otáčky dynama. Řekněme že bychom dali i 300W a vydrželi to hodinu :-D máme 0,3 kWh. LED žárovka co nahrazuje klasickou 60W má 8W. To je 37,5 hodin svícení. A znovu říkám že totálně bez ztrát, nabíjte tím baterku a dostanete z ní tak 20 hodin, když bude ta LED na 230V tak 10 hodin. A v domácnosti je toho mnohem více než jedna žárovka. Lednička by to spolkla do hodiny, počítač by si nenabil baterku… na uvaření litru vody by to podle mě nestačilo :-D. To je použitelné pro chudé lidi ať si nabijou telefon za pár banánů a něco vody a dovolají se pomoci nebo si posvítí… já tomu fandím, ale fotovoltaický panel co má 1,5 metru maká touto silou celý slunečný den a zabírá méně místa. I když je úplně zataženo tak dává dost na nabití toho telefonu nebo tužkových baterek. Cena je 5x nižší než před 10 lety. Kolo co vyrábí elektřinu už tu bylo ale skončilo to kvůli malému potenciálu síly v lidských nohou, potenciál slunečního svitu je mnohem větší. Zbytek vyřeší baterie, v roce 2005 stála výroba baterie na 1kWh 1400 $, dnes je to 200$… Znovu říkám, nic proti tomu, já tleskám tomuhle výmyslu i tomu kdo byl ochotný do toho investovat. Jen říkám co si myslím. Věřím v solární budoucnost.
Zdravím. Vidím, že se vyznáte… Byla by nějaká rada do čeho konkrétně jít, abych utahnul domácnost 7 lidí??? Topime plynem.. Kondenzační kotel… Voda ze studny je taky, ale v případě výpadku elektřinu se nezapne čerpadlo… Místa mám dost… Několik střech na zahradě i domě.. Díky za radu…
Chcete si nechat napočítat varianty od technika? Pokud ano, pošlete mi Váš mail a napíšu, co je k tomu potřeba.
vila.1.amalka@seznam.cz
Dalo by se kolo s příslušenstvím koupit a za kolik? Měla bych vážný zájem. Lepší než centrála. Nezávislý zdroj energie. 😉
průměrný cyklista vyvine výkon cca 200 W. . To by stačilo tak na osvětlení, nabití mobilu. Srovnejte si to s příkonem PC, varné konvice, vysavače…
Kdyby to byla pravda, tak jezdili elektromobily se šlapadly v autě.
60 minút šlapatia by stačilo len na svietenie LED svetlami. Na naše domácnosi, kde je práčka, kanvica, rúra, fén to nestačí. Priemerná spotreba v SR je 5kWh/deň. Ak by to človek chcel vyrobit nohami, musel by šlapať aspoň 5 hodín.
Čiže takýto vynález je len na svietenie pre rozvojové krajiny. Ak by sme my nemali elektrinu, oplatilo by sa nám prať v rukách, namiesto tých hodín bicyklovania.
👍
No… hodně přestřelený nadpis. Člověk je schopen trvale dodávat výkon 100 Wattů…. za 1 hodinu šlapání tedy 0,1kWh… to rozložené na více hodin pomocí baterií stačí akorát tak na pár úsporných žárovek a nabíječky na mobil, případně na krátkodobý provoz malých spotřebičů. Běžná evropská domácnost má spotřebu několik kWh za den.
neni to treba nejak zprevodovany od toho cloveka k tomu setevacniku aby se z toho vyzdimalo vic tech wattu nez je schopen vydat ten slapajici clovek?
Ráda bych to zkusila jezdím na kole moc ráda a zdá se mi to ekologické a prima