Další týden, další video od Petra Máry, tedy od jednoho z český Apple odborníků. Tentokrát se Petr přemístil od recenze nové konzole Nintendo Swtich a povídání o tom, jestli je možné skloubit rodinu a cestování opět ke kalifornské firmě a jejím produktům. Dneska se ale ani tak nevěnoval zařízením s nakousnutým jablkem, ale spíše se zaměřil na hlavní rozdíly mezi systémy iOS a Android a zejména pak na to, jak se liší filozofický přístup obou konkurenční systému.
Petr své video v podstatě rozdělil do několika oblastí, ve kterých iOS a Android porovnává. Zaměřil se tak na soukromí, přizpůsobitelnost prostředí, platformu, uživatelské rozhraní, aplikace, cenu, bezpečnost (a tím i na obchody s aplikacemi) a nakonec i na zpřístupnění.
Pokud se zase tolik nezajímáte o technologie a systémy, které na nich běží, pak pro vás bude video hodně poučné. Petrovo názory jsou hodně objektivní, a tak vám určitě rozšíří obzor, o což autorovo jednoznačně jde. Pokud tedy vlastníte například iOS a občas pokukujete i po nějakém telefonu s Androidem, ale bojíte se přechodu (nebo samozřejmě naopak), pak je pro vás video od Petra jako dělané.
Super ??
Hodně rozumné ??
Jarý Bayer
Jojo parádní video za mě taky iOS ??
Výborná úroveň!
Super
Super video :)
Vojta Váša
Petra Máru sleduji už dlouho a jeho úroveň videí a celkově obsahu kolem Apple produktů se pořád zvyšuje takže za mne ??
možná blbý dotaz, ale jak docílím toho, aby se mi při převrácení iPhonu přetočila základní nabídka tak jako jemu na videu?
Myslím, že to funguje jen u verze Plus
Funguje to jenom na „plus“ verzích iPhonu
To bude zrejme ta „stejnost“ by Apple. Ne vazne, docela rozumne hodnoceni. Sic si myslim ze lide jsou ochotni platit i za aplikace na Androidu, ja napriklad mam koupenych spousty aplikaci ( nektere mozna ani nepouzivam ).
Moc pěkné a objektivní srovnání. Ještě bych doplnil tři věci:
1. U iOS se dá velmi jednoduše rozhodovat o tom, která aplikace může používat mobilní data a která ne. Zejména v podmínkách ČR je to extrémně užitečné. Překvapilo mě, jak je na Androidu obtížné dosáhnout možnosti si tohle řídit (běžný uživatel to nemá šanci udělat).
2. Ve srovnání se správně mluvilo o aktualizacích systému. Z vlastní bolestné zkušenosti vím, že to, že na Androidu dostane nějaký telefon aktualizaci, vůbec neznamená, že je z hlediska použitelnosti zařízení rozumné jí nainstalovat. Konfigurace telefonů s Androidem jsou velice často tak podstřelené, že s novou verzí jsou prakticky nepoužitelné – a to třeba i u dva roky starých modelů. Na použitelnost nových verzí se obvykle dá sázet jen u „vlajkových lodí“.
3. Moje názory na sandboxing jsou velmi smíšené. Na jednu stranu je to silný bezpečnostní faktor. Na stranu druhou je to asi nejsilnější překážka k tomu, aby se iPad dal vůbec někdy použít jako náhrada notebooku.
A kto by to chcel ako nahradu notebooku? Je to ideal na konzumaciu obsahu.
Tak občas by se hodilo, kdyby člověk nemusel tahat MB s sebou…
Perfektné video… palec hore
Veronika Blažková
Super
no pár věcí je k nesouhlasení, ale jináč zajímavý pohled appláka na drioda
Top chalan fakt! topka!
Opravdu se snažil byt objektivní, super!??
Myslim, ze autor videa zrozumitelne a profesionalne vysvetlil rozdiely aj pre menej chapaveho jedinca a uz bude koniec narazkam na iphone typu posli mi mp3 ?
Super !!! Ja iOS ??????
Ano !!!
Před 4 léty jsem odešel od Androidu a před rokem od Windowsu. Používám mobil od prvního vstupu na trh což je před 21 let Philips Fizz pak přišla s nápadem Nokie a jeho operačním systémem symbian, což byl luxus mít otevřeno více oken a programu najednou. Pak přišel Samsung se svým Androidem. Moc jsem jim nebyl nakloněn, ale dostal mě vším Samsung se svou Galaxy S1, pak S2, pak S3….až po S5 ale s tím taky neustále potíže, sekání, pomalej, nechtěne restarty, někdy i tvrdý a vynucený reset. Kamarádi, kteří měli iPhony se mi nepřímo posmívali, že dřív číšník přinese nacepovanou 12 než se mi ta má kalkulačka zapne. Kolik krát byla Galaxy S4 pomalejší jak starší iPhon 4s a to nemluvě třeba o iPhone 5. Už při koupi Galaxy S3 jsem přemýšlel jestli nejít raději do toho iPhonu, ale tak nějak mě omezoval ten uzavřeny systém, nedostatek programu na AppStore a jak už ano ta zpoplatněn, atd…, atd…. proto jsem pokračoval dál v Galaxy S4, S5, ale pak jsem si řekl „A DOST Galaxy S6 už nechci !!!!“
Pořídil jsem si k poslední Galaxy S5 na zkoušku starší iPhone 5 16gb.
IPhone mě tak, ale tak nadchnul, že jsem si šel koupit novou 5s což byla ještě výkonnější jako čistá 5, ale větší paměť 64gb. Pak vyšla 6, 6s, SE a teď 7.
Jsem zastánce verzi S od iPhone a vždy čekám až vyjde.
Prodal jsem svůj 4 jádrový tablet Asus, taky Notebook Asus Core i7.
Pořídil jsem jsem iPad 4mini, MacBook Pro i5 a už nikdy bych nechtěl ani Android i kdyby mi dávali novou Galaxy 8 která teď vyšla a taky bych už nechtěl ani systém Windows u PC.
ZA MĚ UŽ JEN A JEDINĚ „APPLE iOS“
U mě též ?
Velice pěkně a pohodově udělané srovnání a myslím že hodně dobře podané.
Moc pěkná recenze a hlavně dobře podáno. Jen jsem si potvrdil, že systém, co používám, je ok volba:-)
No jako dlouholetý uživatel androidu a nově příchozí na ios musím přiznat, že app Store vs google play je jako nebe a dudy. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale když dám něco vyhledat vás ios, tak mi to většinou jako první relevantní výsledek nabídne nějakou hru. Zkuste si například zadat imovie – jako první výsledek vůbec nenabídne imovie od Apple. To je Fail jako prase přeci.
Další věc je, že si i na nejnovější iPhone můžu stáhnout aplikace z prehistorických verzi ios – na androidu je tohle dávno vyřešené a takové aplikace mi to ani nenajde.
Mega moc aplikací je prolezlych reklamou, která je tak agresivní, že nezbývá než zavřít celou aplikaci abych se toho zbavil (narazil jsem na aplikaci, která otevřela reklamu která vypadala jako by z oka vypadla safari).
No a ještě se autor videa zapomněl zmínit, že pokud chcete telefon s podporou češtiny, raději od Apple utečte… To je absolutně neporovnatelné. Google je v tomhle hvězdné roky před Apple. Příklad za všechny: app Store – záložka doporučené a sjet úplně dolů – kdo tam má všechno v čj, tak kecá. Stejně tak vpravo nahoře jsou tři čárky a jestli mi někdo řekne, že Zoznam želaní je česky, tak nemám slov. Přijde mi, že google více myslí i na lidi v jiných zemích než anglofonních.
Nevím jakým způsobem to hledáte, ale asi bude špatný, já když zadám imovie, tak mi to najde jako první přesně to imovie od apple :D
Video je zajímavé, postřehy relevantní, nezaujaté. A kdyby poslouchal i PL113 dozvěděl by se, že Petr Mára se pro jeden ze systémů rozhodl přesně tak, jak to může udělat každý. Podle toho, co mu vyhovuje a za co je ochoten zaplatit. Kdyby to bylo před 20 lety, kdy jsem hltal každou IT novinku a štvalo mě všechno, do čeho jsem neviděl a nemohl sám nastavit, sáhl bych po Androidu. Z dnešního pohledu je pro mě Android „chaos“, který odmítám řešit. Přesto znám spoustu lidí, kteří ho chválí. Jen nenadávají na ostatní systémy jen proto, že je neznají a možná neumí používat.
Přidám příhodu z Maca. Dlouho poté, kdy jsem jej začal používat, mi stále nebylo jasné, čím mi můj Mac do hlavy vnáší neklid. Takový ten pocit, kdy „něco“ je jinak. Pak jsem byl nucen usednout k jinému počítači a došlo mi to. Chaos začíná u klávesnice. Co klávesa, to změť různých znaků, které by se po stisknutí klávesy mohly přepsat na monitor. Těžko říct, který byl zrovna správný. A tak je to z mého pohledu u jiných systémů často. Pokus-omyl.
PL113 zdravím a přeju hodně štěstí.
1. Ta údajná zásadní výhoda s několika letou podporou je dpst slabá.
– Když jsou majitelé Apple věcí tak bohatí, že si platí aplikace, tak jistě nemají 4 – 5 let starý ajfon v kapse. Jak sami říkají, nejsou žádný socky ne? Tak nechápu k čemu jim taková podpora je dobrá.
– 4 až 5 let není v dnešní době životnost spotřební elektoniky. Spíše je to doba záruky, doba životnosti. Když se to takovýho stáří vůbec dožije, tak je to zastralý morálně, technicky a baterie je v té době po smti. Což je zejména u Apple, který je neumožňuje majiteli vyměnit, dost problém.
– Věšina přístojů má s poslední verzí iOS dost problémy a už s tím nechtějí moc pracovat. Dokonce se vyskytlo i podezření, že je od Apple úmysl. iPad Mini s iOS 9.3.5. je v podstatě nepoužitelnej. Osobní zkušenost.
2. Bezpečnost.
– Každej skloňuje bezpečnost a pak má v telefonu takovej sajrat jako je FB, Messenger, WA, Instagram, …… Kde fláká na veřejnost každý lejno co z něj vypadne.
3. Placené vs. zdarma
– Nevím jak celosvětově, ale když občas zahlédnu plochu CZ uživatelů, tak je to jen bezplatnej balast, typu FB, Snapchat, Messenger, atd. Prože většina CZ uživatelů machruje, že má ajfona, ale jinak jsou to socky a kolenovrti z kterých nevypadne ani Euro navíc. Asi protože to jsou většinou machři co to maj na splátky a na aplikace už nezbývá.
– Že by byla kvalita aplikací vyšší si nemyslím, co je na iOS je i na Android, takže je to stejný.
No a tím se z jediných výhod iOS stávají takové dost diskutabilní „výhody“, kterými se ajfoňáci masírujou, aniž by se zamysleli nad jejich pravdivostí a smyslem.
???
Uzavřenost iOS, podle mě, neznamená, že Apple vyrábí hw i sw, ale v tom, že na iDevicech nejde spousta věcí udělat, co na Androidu jde, a nebo to jde nějak i na iOS, ale oklikou. To neznamená, že je pro uživatele špatně, že něco na iOS nejde, co na Androidu jde. Uživatelům iOS ta funkcionalita Androudu, co je iOSu upřena, často nevadí, a když vadí, přijdou na to, že iOS neni pro ně.
Petr má příměr, že zařízení s Androidem je počítač. Má „složku Dokumenty“, kde jsou všecka data. Oba systémy jsou unix like a oba druhy zařízení jsou počítače, jen každý trochu jinak. I Android dovede šifrovat celé úložiště už dost dlouho, nejen soubory. Měl tam One+, nevíme s jakým Androidem. I Android aplikace jsou sandboxované jako na iOS a většina aplikací ukládá svá data do své složky mimo data jiných aplikací. Podobně, jako iOS. Jen na Androidu k nin jde přistupovat přes file manažer, na iOS bez JB nikoli.
Nemám iOS zařízení, (měl jsem kdysi iP 3G). Ale měl jsem v ruce nedávno iPhone SE nastavený pro nevidomého. Nevím o tom, že by se někomu po zapnutí a nějaké nečinnosti nebo zmatené akci stalo, že by se aktivoval VoiceOver a začal mluvit. Musí se to nastavit a přizpůsobit ručně. Jsou i firmy, co to pro nevidomé dělají. Je potřeba nahrát český hlas. A některými mluvícími aplikacemi speciálně pro nevidomé. Telefon je dobré doplnit samostatnou malou hw bt klávesničkou. Na dotykovém displeji, kdy na každou klávesu je třeba ťapnout dvakrát, je psaní zdlouhavé.
I Android má dlouho TalkBack, který se musí vylepšit českým hlasem a funguhe podobně jako VoiceOver i s podobnými gesty. Na tom nejde nic extra vymyslet. Google má dnes už i český hlas, sice bídný, ale má. Lepší české TTS hlasy jde dokoupit za cca 100 korun.
Na Androidu jde zkrátka dosáhnout skoro všeho, co na iOS, a všeho důležitého, jako třeba přizpůsobení pro postižené, jen trochu jinak. Znám i dost různě postižených, co mají Android i nevidomé. Je to jen o zvyku.
Na Androudu mi vadí reklamy, ale na iOS jsou taky, i když ne tolik.
S počítači je to podobné, jako u telefonů. Podobně vybavené a kvalitní zařízení s Windows, je pudobně drahé jako MacBook. Dokonce nějaký web zkusil postavit skoro identický stroj jako MacPro jen s Windows a dostali se na podobnou cenu.
Osobně mám kolem 6 let telefon s Androidem, ale poslední týdny přemýšlím o koupi iPhonu. Jelikož je zde názor Android X iOS vyjádřen rozumně (oceňuji hlavně snahu o objektivitu), toto video mi velmi pomohlo, protože většina dnešních diskuzí na toto téma je jen prolezlá hádkami a nadávkami, kde na sebe útočí zapřísáhlí uživatelé jednoho vs. druhého systému. Po zhlédnutí videa musím říci, že mě názory pana Máry utvrdily v tom, že z hlediska mých potřeb a toho, co od telefonu očekávám, v nejbližších dnech ,,přesedlám“ na iPhone.
Snad 10 let sem mel telefony pouze s os android. Ve videu jak je spravne popsane je android otevrenejsi kdysi me to bavilo nastavovat si ikonky a podobne veci vcetne rom. Avsak s postupem casu a po dlouhem premlouvani od kolegy at zkusim taky iphone jsem jej zkusil a jsem spokojenejsi . Nejvic me na androidu nebavilo to jak s postupem casu jako kdyby ztracel vykon. Rad sem hral hry nebo koukal i na filmy ale hrozne me stvalo kdy mi pri jedny blby hre vyskocilo 10 reklam za 10 minut ktery meli 25-30 vterin… Prislo mi ze android system se zacal zpomalovat a obcas i zasekavat a to jsem si kupoval zarizeni vzdy minimalne nad 10 000 korun. Napriklad Samsung s3 za ktery sem dal asi 15 000 korun ze zacatku super ale postupem casu mi to treba pri aktualizaci nainstalovalo i aplikaci ktera nesla ani odstranit proste sem ji tam mit musel. To se mi u ios proste nestava porad stejne a to je pro me dulezitejsi. Dalsi a posledni vec co sd me osobne libi ze si iphone drzi dost dlouho vysokou cenu takze kdyz chci novy prodam stary zabdost slusne penize a pridam si a mam novy… tohle podle me u mobilu s androidem neni ceny se drzi max rok podle me a pak ceny padaji dolu a dolu . Pro me tedy vyhral ios system a vice mi vyhovuje .