Když Apple loni vydával nové MacBooky Pro, jedním z nejožehavějších témat bylo, jaké ve finále využije procesory. Na výběr byly buď procesory architektury Skylake, které v době vydání MacBooků byly již přes rok staré, nebo procesory nové architektury Kaby Lake, v rámci které začaly vycházet adekvátní procesory zhruba ve stejnou chvíli, jako nové MacBooky. Jak to dopadlo už všichni víme a museli jsme tak přenést přes srdce, že Apple již nedisponuje tím nejlepším a nejnovějším, co je v rámci hardwaru k dispozici. A jak se zdá, situace se může znovu opakovat a to poměrně brzo.
Očekává se, že Apple letos aktualizuje všechny počítače ze své nabídky, tedy jak všechny MacBooky, tak také všechny desktopové modely. Od Mac Mini až po velké iMacy (a možná dojde i na Mac Pro – nedojde). Včera večer se na webu ovšem objevila informace, že nové procesory od Intelu, s architekturou Cannon Lake, mohou mít zpoždění a objeví se až po novém roce.
Původní vydání architektury Cannon Lake bylo naplánováno na 2. polovinu tohoto roku. Bude se jednat o první komerčně dostupné procesory Intelu, které budou vyráběné 10nm výrobním procesem. V rámci rodiny Cannon Lake budou k dispozici jen procesory řady U a Y, tedy 5 a 15W verze mobilních čipů a to kvůli problémy s výrobou a extrémně nízké výtěžnosti výroby. Silnější mobilní a desktopové čipy budou patřit do architektury Coffee Lake, která bude vyráběná stále na 14nm procesu (jako 3. v pořadí po Skylake a Kaby Lake). Procesory architektury Cannon Lake tak dostane možná jen 12″ MacBook, i to bude ovšem záležet jen a jen na tom, kdy jej Apple vydá. Ostatní počítače z nabídky Applu si budou muset vystačit s procesory rodiny Kaby Lake/Coffee Lake – opět podle data představení.
Právě o procesorech Cannon Lake se hovořilo v souvislosti s tím, že by je Apple mohl instalovat do svých nových MacBooků a méně výkonných desktopů. Pokud však dojde opět ke zpoždění (jako došlo u současných Kaby Lake) je velice dobře možné, že se v nových počítačích objeví procesory současné generace. U kterých by následně bylo velice pravděpodobné, že se několik týdnů po vydání dočkají nové generace.
Zdroj: Appleinsider
Na MacRumors mají leaknutou roadmapu Intelu už od září 2016 a ví se, že Cannon Lake procesory, které by se daly použít pro MacBook Pro se nestíhají tento rok. Tento rok se maximálně stíhá další refresh Skylake architektury s názvem Coffe Lake, který ale bohužel opět nepřinese nativní DDR4 support. Z čehož vyplývá, že tento rok s největší pravděpodobností nebude MacBook Pro se 32GB pamětí (protože k tomu, aby byl, tak by musel intel použít dodatečný řadič a místo LPDDR4 ramek použít klasické DDR4, které spotřebovávají mnohem více energie, což Apple nechce).
Budeme si muset počkat na Cannon Lake, který má nativní support bez nutnosti dodatečného řadiče.
Viz https://cdn.macrumors.com/article-new/2016/09/intel_coffee_lake_roadmap.jpg
Mimo to v článku přímo píšete, že vyjdou pouze Y a slabší z řady U, ale pro MacBook Pro se používají procesory řady U (28 W – pro 13″) a H (45 W – pro 15″). Jak už píšu výše, toto je známo už od září 2016, že se nestihne tento rok.
Druhá věc je, že Mac Pro nebude tento rok URČITĚ. Není žádné možná. Potvrdil to přímo Phil Schiller, tedy víceprezident marketingové oblasti u Applu viz https://www.macrumors.com/2017/04/04/apple-updates-mac-pro-and-more/.
Prosím o načtení více než jednoho webu před napsáním jakéhokoliv článku, toto působí přinejmenším neprofesionálně.
Takže s jistotou víme, že přijdou nové iMacy, které ale budou mít Kaby Lake procesory (nic jiného nebude dostupné). Dále určitě nový MacBook 12″, který může mít Kaby Lake nebo klidně i Cannon Lake procesor, to záleží, kdy ho Apple vydá (vzhledem k tomu, že Cannon Lake má vyjít koncem roku a spekuluje se, že MacBook vyjde na jaře, pak je to jasný Kaby Lake). A možná Mac Mini jak naznačil Apple. Taktéž určitě přijdou nové MacBooky Pro, ale budou mít procesory Kaby Lake, nic jiného opět nebude dostupné včas.
Nejsou potřeba spekulace, jiné procesory prostě dostupné nebudou.
Díky, text je částečně upraven. Procesory Cannon Lake bych očekával hlavně ve 12″ MacBoocích, kde Apple ty ULP procesory používá. Je pravda, že do desktopů se Y ani U asi nepodívají, ačkoliv například v takovém Mac Mini by Y dávaly celkem smysl.