Hrdým majitelům nejnovějších MacBooků Pro s Touch Barem jejich nadšení příliš dlouho nevydrželo. Nové MacBooky se samy opakovaně vypínají bez varování. Problém nejspíš souvisí s externími hard disky, připojenými k novým počítačům přes Thunderbolt 3 nebo USB-C porty. Apple zatím problém nijak nekomentoval.
Zdá se, že Apple má minimálně smolný měsíc. Není to tak dlouho, co se nové MacBooky Pro dostaly ke svým majitelům, a už se objevují první potíže. Zaznamenány byly například problémy s grafikou, v jiných případech zase vypovídal službu trackpad. Nyní se objevily další problémy, a to s náhlým samovolným opakovaným vypínáním MacBooku. Podle zprávy Jeffa Portena z portálu TidBits může být problém v externím hard disku, připojeném přes Thunderbolt nebo USB-C port. Apple zatím celou situaci nekomentoval.
Porten po nějakém čase zjistil, že nemůže zkopírovat větí množství souborů z jednoho externího USB disku na druhý, aniž by se jeho zbrusu nový MacBook Pro nevypnul. Při snaze o analýzu chybových hlášení zjistitl, že jeho systém je stabilní, když je k jednomu Thunderbolt 3 portu připojen jeden externí disk, nebo když je více disků připojeno do USB rozbočovače, zapojeného do jednoho portu. Když ale zapojí více zařízení do více portů přímo k MacBooku Pro, počítač se vypne. Portenovu zkušenost potvrdili členové diskusního fóra na serveru MacRumors, podle kterých problém samovolného vypínání může souviset i s Time Machine. „Pokud se váš MacBook znenadání vypíná, aniž byste cokoliv kopírovali, může to být proto, že Time Machine právě provádí zálohu na externí USB disk,“ píše Porten.
„Používáte-li Time Machine, připojujte disky pouze k jednomu portu vašeho MacBooku Pro, nebo při používání více portů deaktivujte Time Machine. Bezdrátové kopírování na chod MacBooku nejspíš nemá vliv, takže Time Machine by přes Wi-Fi měla fungovat, někteří uživatelé však hlásí problémy s ethernetovými adaptéry, připojenými k Thunderbolt 3 portu.“ Na fóru MacRumors se však našli i uživatelé, kteří měli problémy i s připojením jediného externího disku a dokonce i s jednotlivými soubory.
Když Porten navštívil místní Apple Store, problémy, se kterými se potýkal doma, se neopakovaly. „K pádu došlo při kopírování záloh, což jsem v Apple Storu nemohl otestovat – používal jsem Finder a externí disky. MacBook Pro mi byl vyměně, ale problémy se objevily i u nového kusu.“ Nejedná-.li se o hardwarový problém, mohl by Apple vyřešit náhlé vypínání nových MacBooků v nejnovější aktualizaci macOS. Zaměstnanci Apple Storu údajně vyslovili teorii, že problém by mohl být spojen se spotřebou energie USB portem.
Zdroj: iDownloadBlog.com
Nech už idú do péčka – mamrdi nahlodnutý !!!
Poondený predražený notebook nevedia dať do predaja po odstránení základných priefakov……….
Teorii se spotrebou z USB bych si troufl temer vyloucit, protoze mam podobne potize s externim USB diskem a Ethernet redukci, pricemz jsou pripojeny pres napajeny USB hub (t.j. odber z notebooku je minimalni) a disk ma navic sve vlastni napajeni.
Blby je, ze to nedela na jistotu (treba dneska to neudelalo). Takovy veci se pak blbe hledaji.
Takhle, mne se nerebootuje notebook, mne prestane reagovat na pripojeny disk a ethernet. Po rebootu to pak zase funguje (naproti tomu odpojeni a vypnuti veskereho USB prislusenstvi a opetovne pripojeni nevyresi nic).
(sakra, bych si mel nejprve sesumirovat co chci napsat)
Jeste doplnim: Jine veci, jako je USB klavesnice a USB prevodnik na seriak, ale funguji celou dobu. Tech se to nedotkne.
Koment Jozefa123 je tentokrát na místě.
Dobra sprava je , ze v 10.12.2 beta5 je to fixnute.
Aspon ze tak ?
přsně jak píše palihora , je to problém pokud kopírujete na 3.0 nebo 3.1 usb soubory o velikosti 100 gb a víc, ve verzi 10.12.2 už to je opraveno… vyzkouseno zaloha 700 gb konečně bez problemu …