Nový typ baterie, jejíž kapacita se dá naplnit řádově během vteřin a vydrží po několik dní, vynalezli vědci z univerzity na Floridě. Vysoce výkonná baterie obsahuje superkondenzátory, schopné absorbovat obrovské množství energie. Baterie samotná vypadá jako tenký plátek flexibilního kovu o velikosti nehtu. Podle svých tvůrců je použitelná pro telefony, elektrické dopravní prostředky a nositelnou elektroniku.
Kromě toho, že v sobě dokáže uchovat rekordní množství energie, vyniká tím, že je možné ji nabít více než 30 tisíc krát. Většina normálních lithium-ionových baterií začne vykazovat problémy po několika stovkách nabíjecích cyklů. Většinou vydrží 300 – 500 plných nabíjecích cyklů a poté jejich původní kapacita spadne na 70%. Rozhodně není běžné, aby takový typ vydržel více než 1500 cyklů, uvedli vědci z Floridy. Jiné odhady uvádějí, že baterie, které se v současnosti na trhu nacházejí, vydrží maximálně 7000 nabíjecích cyklů.
„Pokud budou baterie nahrazeny superkondenzátory, mohli byste svůj mobilní telefon nabít během několika sekund a nemuseli byste jej nabíjet zhruba týden,“ uvedl profesor Nitin Choudhary, jeden z odborníků, stojících za novou technologií. Superkondenzátory nebyly pro výrobu baterií v minulosti používány z důvodů problematické velikosti, floridským vědcům se ale podařilo tento problém překonat použitím drátů o velikosti nanovláken. Jádro vláken je vysoce vodivé – právě proto je baterie schopná tak rychlého nabíjení. „U malých elektronických zařízení překonávají naše materiály veškeré světové konvence, co se týče energetické hustoty a cyklické stability,“ uvedl profesor Choudhary.
Novinka zatím není připravena k instalaci do uživatelských zařízení, ale její vývoj znamená jednoznačný pokrok ve světě technologie. Samostatný výzkum v dané oblasti vedl k vytvoření malých „lithium kovových“ baterií, které vydrží dvojnásobek oproti běžným bateriím, a k vývoji další nanovláknové baterie, která by měla vydržet až 200 tisíc nabíjecích cyklů. U smartphonů, tabletů a nositelné elektroniky jsou běžně používány lithium-ionové články, po čase ale ztrácejí na kapacitě a mohou být nebezpečné.
Zdroj: Telegraph.co.uk
Tohle až bouchne v kapse, tak to utrhne aji nohu! :)
:) no ;)
otázkou je jestli má tato baterie vůbec nějaký tekutý elektrolit a i kdyby tak při té velikosti na obrázku by to bylo jako větší kapslík.
dokud to nebude v obchodech tak bych to neřešil .. články o nových úžasnýc baterkách se periodicky objevují .. ale v praxi málo který telefon vydrží dýl jak 2 dny :)
Za poslední 2-3 roky jsem četl na různých stránkách nespočet podobných článků o úžasných revolučních bateriích .. a místo toho, aby to šlo za tu dobu nějak kupředu, tak dnešní Samsungy vybuchují a iPhony se vypínají.
Proto už podobné články přehlížím a pouze čekám, co přijde skutečného v praxi. Celkově to vidím spíše negativně, protože to případná nová „super-baterie“ nebude mít vůbec jednoduché. Především proto, že může citelně nabourat ropný průmysl. Pro lepší představu si představte takový elektro-automobil, který nabijete za 2 minuty, ujede 3000km a můžete opakovat až třicet tisíc cyklů..
To ne, aby se nabilo 3000 km za 2 minuty tak by muselo na dvě minuty zhasnout celé Brno. :-D Vemte si teslu a supercharger, 500 km za 60 minut, kabel je tlustý jako hadice na pumpě a za minutu je horký. Já bych spíše nějak zařídil aby se mohl telefon nabíjet v kapse, bezdrátová nabíječka na metr.
Spočítal jsem to, chtělo by to výkon asi 18 MW. To jsou 2% Dukovan na plný výkon čtyř reaktorů. To jsem s tím Brnem nebyl daleko :-D
Pardon 1%
Nabíjet telefon v kapse už teď není s power bankou problém, některé jsou i prakticky maličké… ale je fakt, že by to mohli dovést k dokonalosti, aby se daly použít „bezdrátově“ třeba, že by k tomu byly jen přiloženy (jako na lampě z ikey :-D)
Myslel jsem to tak, že si sednu doma k počítači nebo do auta a telefon se mi bude nabíjet v kapse. Jinak je bezdrátové nabíjení stejné jako dock… představte si že by byla destička pod počítač nebo jiné zařízení, a jen když by to zařízení na ní leželo, mělo by připojení k internetu. To je bezdrátový internet? Jen formálně vzato.