Výrobci smatphonů byli požádáni americkými regulátory o implementaci režimu Letadlo pro řidiče. Podle jejich názoru by tato funkce mohla výrazně zredukovat výskyt automobilových nehod, zaviněných nepozorností. Federální úřad pro automobilovou bezpečnost chce snížit počet úrazů a smrtelných nehod, jejichž příčinou je používání smartphonů za volantem. Požádali proto výrobce smartphonů – včetně společnosti Apple – o vytvoření takzvaného „řidičského režimu“ pro své produkty. Ten by měl omezit některé funkce, podobně jako existující režim Letadlo.
Národní úřad pro bezpečnost dálniční dopravy ve středu vydá řadu dobrovolných pokynů, na jejichž základě by výrobci smartphonů měli vyvinout a zařadit do svých zařízení „řidičský režim“, který by uživatelům omezil přístup k určitým aplikacím v průběhu řízení. Zprávu o tom přinesly The New York Times. „Váš smartphone má mnoho podob, není jen komunikačním zařízením,“ uvedl ministr dopravy. „Rozptylování je stále problém. Na našich silnicích je zraněno a umírá příliš mnoho lidí.“ Podle zprávy jsou výrobci smartphonů vyzýváni nejen k tomu, aby novou technologii zakomponovali do budoucích operačních systémů, ale aby tato technologie byla také schopná rozeznat, že uživatel zrovna řídí.
V minulosti byli o podobný krok požádáni například výrobci navigací do aut, nyní je to ale poprvé, co se tento požadavek týká výrobců mobilních zařízení. Požadavek je projevem snahy o regulaci přílivu dopravních nehod, spojených s nesoustředěným řízením, na které má vliv právě používání smartphonů. Kromě psaní zpráv a telefonování existují nyní i nové faktory, ohrožující řidiče. Na rozdíl od klasických mobilních telefonů jsou chytrá zařízení schopná řady dalších funkcí, včetně her, přehrávání médií a videochatů v reálném čase. V tuto chvíli je ještě brzy na dohady, zda výrobci pokyny uposlechnou, mnozí však již pracují na tom, aby uživatelům zajistili bezpečnější řízení. Apple například již od prvních dnů iPodu pracuje na vývoji prvků konektivity v autě. Velkým krokem vpřed je i systém CarPlay, spolupracující s operačním systémem iOS.
Zdroj: AppleInsider.com
Všimli jste si že Apple uvádí, že carplay podporují i mazda a toyota? Ale když kliknete na seznam všech modelů tak tam ty automobilky vůbec nejsou. Třeba Mazda tvrdí, že carplay bude podporovat až když to bude vyhovovat jejich filozofii a žádný model s carplay nedělá. Na stránkách Applu o carplay ale už její znak visí léta :-D
Celý CarPlay je o ničom. Vyzerá to fajn ale v praxi sa zase naráža na ješitnosť firiem.
Problémy sú tri.
1. Jednak musí automobilka riadne podporovať systém so všetkým.
2. Za ďalšie Apple musí dovoliť v systéme/výrobcovi podporu apky
3. a konečne výrobca apky musí podporovať CarPlay.
V praxi je najproblémovejším bodom bod 2. Chcete Napr použiť navigačnú apku – waze/Sygic/etc.. a nejde to. Napíšte na podporu výrobcom apiek a oni odpovedia, že by radi to podporovali ale Apple im to nedovolí, že mame napísať Apple aby to povolil.
Lebo Apple dovolí len svoji navigačnú ničoho schopnú aplikáciu mapy a ostatné nepovoľuje.
A ten zvyšok, čo AppleCar podporuje – hudbu, kontakty, SMS – to vie dnes každý systém auta podporovať natívne úplne v pohode – teda ovládaním systémom auta(bez nutnosti siahať na telefón) a nepotrebujem k tomu žiaden AppleCarplay.
A bohužiaľ celkom podobne je to aj s androidauto. Tam navyše ešte vstupuje výrobca
Telefónu. Napr taký HTC nejde pripojiť lebo výrobca nepovolil pre tento región pripojiť svoj pri…ný telefón k androidauto.
Nevraviac o tom, že tuším okrem novej bmw5 na to treba telefón pripojiť káblom vždy. Celé je to o ničom. Aspoň podľa mojich skúsenosti.