Minulý týden jste na našem webu mohli najít recenzi sluchátek JBL Everest 300. Jedná se o Bluetooth sluchátka střední třídy a která poměrně překvapila. Co se ovšem stane, pokud se na žebříčku produktů posuneme ještě o stupínek výše? JBL Everest 700 je totiž jakási vlajková loď společnosti v segmentu consumer Bluetooth sluchátek. Výše sedí jen modely Everest Elite, které navíc nabízí aktivní potlačení okolního zvuku. U nás se řada 700 prodává za ceny kolem pěti a půl tisíce korun. V dnešní recenzi se podíváme na to, jaká vlastně jsou a především, jak (dobře) hrají.
Vzhledem k tomu, že se jedná o stejnou řadu, jako včera testované Everest 300, je zde spousta ovládacích prvků stejná. Oni jsou si sluchátka obecně velice podobná. Největší rozdíl je patrný ihned po vybalení z krabice. Oproti nižšímu modelu jsou tyto podstatně větší. Jedná se totiž o plnohodnotná náhlavní sluchátka, která kompletně překryjí vaše uši. Tento způsob konstrukce tak může za to, že jsou sedmistovky mohutnější.
Specifikace
Dle oficiálních parametrů od výrobce, se 300 a 700 hardwarově příliš neliší. Sluchátka nabízí dynamický rozsah 10 – 22kHz, citlivost 102db/1kHz, maximální hlasitost 117dB a drivery o velikosti 40mm. O bezdrátový přenos se stará Bluetooth 4.1. Ve větších sluchátkách je také uložena větší baterie, která v tomto případě disponuje kapacitou 850mAh a její plné nabití trvá dvě a půl hodiny. Váha (bez kabelu) činí 274 gramů. Výdrž baterie je dle výrobce až 25 hodin poslechu. Další specifikace můžete najít zde.
Design a ergonomie
Tak jako u nižšího modelu, i zde je možné sluchátka provozovat klasickým kabelovým způsobem. Tento model pak neobsahuje takové množství barevných kombinací, musíte se smířit pouze se dvěma a to s černou a šedou barevnou variantou. Jak již padlo v perexu, sluchátka jsou velmi podobná a nabízí tak totožnou plejádu funkcí. Opět zde tedy máme pokročilé funkce pro ovládaní telefonu, funkci Share Me 2.0 a stejné ovládací prvky, které jsou bezchybné.
Kvalita provedení je na stejně vysoké úrovni, jako u Everest 300. Sluchátka působí pevně a odolně. Tmavé barevné provedení vypadá velmi dobře, nicméně matná šedá také nemusí vypadat vůbec špatně. Co se týče pohodlí, zde nemám sebemenších výhrad. Everest 700 jsou, díky své konstrukci, opravdu velmi pohodlná sluchátka. U modelu 300 mi nevyhovoval způsob sezení sluchátek na uších, jelikož se jednalo o náušní sluchátka, která na uších pouze seděla. Everest 700 vaše uši krásně obalí a dlouhodobě nošení je velmi pohodlné. Opět se zde nachází velmi měkké, hluboké a kožené náušníky, společně s měkce polstrovaným a pogumovaným náhlavním mostem. Ergonomie sluchátek je tedy na jedničku.
Kvalita zvuku
Co se týče kvality zvuku, zprvu jsem byl poměrně překvapen. JBL Everest 700 hrají velmi dobře, nicméně oproti modelu 300 jsou, alespoň tedy dle mých uší, více směřovány do basového zvukového spektra. Je možné, že to je dané jiným typem konstrukce, který o něco více zvýrazňuje basy, ale subjektivně mi přišel model 300 neutrálnější (ačkoliv zcela neutrální stále nebyl). Vlivem silnějších basů se mohou sem tam slévat dohromady jednotlivé nástroje či hudební stopy, zde ovšem velmi záleží na tom, co vlastně posloucháte. Výsledný přednes tedy není tak čitelný, jako u Everest 300. Jedná se ovšem o velmi jemné nuance a je možné, že to většina uživatelů nezaznamená. Naopak, spousta potenciálních zákazníků může více basový zvuk brát jako plus (stále se ovšem nejedná o přebasovaný zvukový projev, který je možné najít u konkurence).
JBL Everest 700 jsem testoval zhruba týden a to velmi důkladně. Sluchátka mi dělala společníka všude na cestách i doma při sezení u PC. Původní dojem z lehce přebasovaného zvuku velmi rychle vymizel. Je tedy možné že to, co popisuji v předchozím odstavci, bylo spíše subjektivním pocitem (nebo jsem si na zvuk sluchátek prostě zvykl). Tak jako tak to byla velmi příjemná zkušenost a z celého testovacího balíku, který jsem od JBL obdržel (Everest 300, 700, T450BT a Response) se mi budou vracet nejhůře, jelikož jsem si na ně opravdu zvykl. Venkovní použití je skvělé, konstrukce výborně (pasivně) potlačuje okolní zvuk, sluchátka nabízí vynikající hlasitost bez toho, aniž by něco proudilo ven. Nosí se pohodlně a i po několika hodinách jsem necítil nějaké otlačení či dokonce bolest. Co se mi ovšem příliš nelíbilo, což je ale problém všech Bluetooth sluchátek, je jakýsi input lag ve zvuku. Pokud posloucháte hudbu, je to v podstatě jedno, jelikož to nezaznamenáte. Jakmile se ovšem koukáte na video, zvuk je oproti obrazu zhruba o vteřinu opožděn, což je poměrně nepříjemné. Pokud používáte kabel, tak tento problém vymizí, přes Bluetooth je to ovšem poměrně nešťastné. Ke konci bych ještě zmínil životnost baterie, která je špičková a na jedno nabití mi sluchátka vydržela zhruba 4 dny.
Závěr
Kdyby jste se mě před týdnem zeptali na otázku, zda-li bych dal více než pět tisíc korun za bezdrátová Bluetooth sluchátka, odpověděl bych že rozhodně ne, jelikož se mi nelíbí kompromisy, které Bluetooth přenos nabízí. Ať už jde o již zmíněný lag, horší kvalitu poslechu či starost o baterii. Za pět tisíc korun bych měl daleko rozdílné tipy na nákup. Po týdnu používání JBL Everest 700 však odpověď tak jednoznačná není. Svoboda, kterou vám Bluetooth sluchátka zpřístupní, je bezprecedentní a člověk o ní neví, dokud si to nevyzkouší. Pokud vás kabely vyloženě vytáčí a nemáte problém s negativy, které Bluetooth přenos přináší (resp. pozitiva negativa převáží), nebál bych se JBL Everest 700 doporučit. Obzvláště, pokud vám nevadí lehce basovější zvukový profil.
V článku nepadla jedna důležitá informace. Sluchatka nepodporují (neuvádi ho stránky výrobce) kodek AptX. Proto ten velký lag pri sledování videa. U sluchátek za 5,5 tisíc je to opravdu na pováženou, protože kromě zpoždění, mají i méně kvalitní přenos audia…
AptX je stejne pro apple k nicemu minimalne pro ios… nebo se pletu?
Iphon (min od iPhone 6) kodek apt-X podporuje. U BT sluchátek je informace o možnostech přenosu celkem důležitá.
Ano, recenzent vubec neozrejmil jaky codek v BT tyto sluchatka pouzivaji, jestli spickovy AAC, nebo prumerny SBC.
Kdo zkusil bezdráty s čipem W1 jako já dcery Solo 3 a má na poslech vícero novějších krumplů od Apple tak jako my, tak o jiném BT™ párování už nechce nikdy slyšet.
Iphon (min od iPhone 6) kodek apt-X podporuje. U BT sluchátek je informace o možnostech přenosu celkem důležitá.
Iphon (min od iPhone 6) kodek apt-X podporuje…. no nevim, jsi si tim jistej?
http://theheadphonelist.com/wireless-fidelity-making-sense-bluetooth-headphone-technology/
článek hezký, ale co jsem včera viděl tohle video https://www.youtube.com/watch?v=Y3s6s4ek6n0 tak pokud bych šel dnes do bezdrátu, tak budu chtít aby v tom byl W1 chip ..
iOS AptX nepodporuje
Ludia ja neviem, ale tie negativa s tym nemozem suhlasit ani nahodou. sam pouzivam JBL Everest Elite 700 uz niekolko mesiacov a s clankom rozhodne nesuhlasim. ziadny input lag nemaju a ani prebasovane niesu. pouzivam ich so starym iP6Plus a idu vyborne. Pokial viem tuna recenzovane sluchatka su uplne rovnake ako moje, len bez AC (aktivneho potlacenia sumu). Ja ich mozem len odporucit, ale odporucam priplatit si za verziu Elite verziu pretoze to za to urcite stoji. A o znizenej kvalite zvuku cez BT si snad autor robi len srandu, pretoze by ma zaujimalo v com je podla neho zhorsena. Odporucam mu nech si ich ide este raz porovnat s kablom a bez, pretoze my sme ich testovali a nieje tam absolutne ziadna strata kvality…
Elite verze může mít odlišnou vnitřní elektroniku, právě díky již zmíněnému aktivnímu NC. Ten lag jsem zaznamenal i u nižší řady Everest 300. O zhoršení kvality přenosu přes BT není třeba spekulovat. Je to mnohokrát prokázané, BT prostě nedokáže přenést takové množství dat, jako klasický kabel. Navíc dochází k další kompresi, která výsledný zvuk ještě více poznamenává.
co sa tyka tej vnutornej vybavi ja viem tak ze by mali byt totozne az na to NC ale nehadam sa no v kazdom pripade ku ziadnym zmienovanym javom u mna nedochadza.
a co sa tej kvality tyka mna nezaujimaju technicke blaboli ci to nema taku sirku prenosu, alebo nejake aptx a nvm co za somariny, mna zaujima skutocna kvalita a fakt by som sa pozrel ze pocujete rozdiel medzi BT a kablom, pretoze my sme to testovali viacerí a ziady rozdiel sme nezaznamenali. to mi teraz pripada fakt jak to ked sa androidaci zenu za vyssim taktom procesorov, viac jadrami a inymi vtakovinami ktore su uplne nepodstatne pokial to zariadenie proste funguje ako ma. my sme ich porovnavali s AKG N60AC (alebo ako sa volaju) a tie sice maju kvalitu trosku lepsiu ale nie koli kablu, ale koli menicu ako takemu. takze mi nemusite hovorit o zhorsenej kvalite kedze ich pouzivam denno denne… ta kvalita tam je spickova a okrem studioviek ani kablove nemaju lepsiu kvalitu… (to ze kazde mozu byt zamerane na ine spektrum je dalsia vec ktora ale s kvalitou ako takou nesuvisi, no jbl maju vyvazeny zvuk a prebasovane niesu tak ako bolo v tom prvom odstavci a menic maju urcite rovnaky aj keby boli v Elite verzii ine creva, takze za tym si stojim).
JBL drátová sluchátka jako jb88(i) byly ve svý době docela dobrý sluchátka za mrský peníz.
Z Wireless sluchátek, z těch levných jsou podle mě poslouchatelná akorát Marshall Major…
Pak považuji za poslouchatelné některé vyšší modely Sony v ceně od 6K, mají hezký design a jejich smysl přichází v okamžiku, kdy máte mobilní telefon s podporou LDAP, teprve pak lze využít jejich potenciál naplno.
Jediná, bezdrátová sluchátka, která mi vyhovují a splňují mé nároky jsou Beoplay H8, myslím, že se vyplatí za ně připlatit. Zase na druhou stranu, mně osobně iPhone jako zdroj hudby připadá naprosto nevhodný, považuji se za hudebního estéta a iPhone je horší průměr, doby, kdy měl 3GS Wolfson a iPody skvělý přednes jsou nenávratně pryč. Zase chápu, že většině lidí to stačí, protože rozdíl v poslechu mezi čínským Huaweiem za 2000,- a iPhonem není žádný, dokonce mi přijde, že i nejnižší řady levných čínských telefonů dnes šetří na zvukových komponentách a DAC méně než Apple, podstrčit 3.5mm lightning to jack redukci se 4.5db dynamickým útlumem je podle mě diletantství.
Jedna ovce na MM (dj.kure) na Linkedin aka Petr Maleček, vývojář a síťař, přecházel z iPhone 5S na Lenovo A7010 kvůli tomu, že číňani do něj osadili DAC Wolfson, jenž míval kdysi iPhone 3GS. Kdyby někoho zajímal kvalitní hudební telefon, tak z těch levnějších doporučuji Lenovo A7010 Pro (verze Pro má lepší parametry a stojí nepatrně víc) nebo LG V10 a V20, které disponují kvalitním 32bit DAC ESS a high performance amplifier OPA, to už je úplně jiná liga a přednes těchto přístrojů je srovnatelný s dedikovanými hudebními přehrávači střední třídy. Můj dojem dokládají i některé z recenzí Františka Bíny.
K tomu input lagu, záleží na zdroji hudby, sám za sebe mohu říct, že použitelné minimum je BT 4.x a AptX kodek.
Realita je, že většina Wireless sluchátek mají přednes o dvě kategorie horší, než drátová sluchátka za třetinu pořizovací ceny, takže kdo chce poslouchat hudbu bezdrátově v nějaké rozumné kvalitě musí počítat s investicí do pořádných sluchátek a telefonu, který umí BT4.x a vyšší a podporuje AptX kodek. Samozřejmě bych se obloukem vyhnul všem sluchátkům značky Beats, ty poslední s chipem W11 jsem ještě neslyšel, pochybuji, že by byla zvuková kvalita vyšší než u předchozí generace, tipuji u nich jediný znatelný přínos chipu W11 bude delší výdrž na baterii a dosah. Apple se ani nesnaží uvést na trh poslouchatelná sluchátka, můj pohled na věc je ten, že kdo odejde z AppleStoru s Beats na uších je ignorant, zvlášť když za stejnou cenu mají v nabídce citelně lepší Bose QC25/35.
Bose a B&O jsou jediné dvě značky, které vždy nabízí velmi dobrou užitnou hodnotu za více než přijatelné ceny. Mezi ostatními značkami se vždy musí z nabídky dlouze vybírat, než se objeví nějaký poslouchatelný model.
Ještě mě napadají wireless MEElectronics Matrix2, ty hrají přijatelně za pár Korun. A dobrá koupě jsou drátová inear RHA T20i, ty patří k nejlepšímu do uší v kategorii do deseti tisíc s daní. Iba ozaistny somar by počúl hudbu na EarPods.
romane napisal si to velmi dobre ? ale ja mam rad tie jeho keci, vzdy ma rozosmeju tie jeho divne nazori a to ze si mysli ze vsetko vie ?…