Nový MacBook Pro dostává do rukou čím dál více lidí, alespoň tedy „základní“ 13″ model bez Touch Baru, a s tím je spojený větší příval informací. V MacBooku se totiž může hrabat více lidí a jak se říká, víc hlav víc ví. V tomto případě se to opět potvrdilo, jelikož se ukázalo, že nový MacBook Pro (potají) ztratil další funkci. V tomto případě se pravděpodobně nejedná o nic zásaního, jelikož toto omezení postihne opravdu malý kus uživatelů. I tak se ovšem jedná o nepříjemnost, kterou budou muset jistí uživatelé řešit.
Nový MacBook Pro nepodporuje, skrze 3,5mm audio konektor, optický audio přenost. Předchozí modely MacBooků Pro tuto funkconalitu měly, ten nový ji však již postrádá. Současná generace tak nabídne pouze klasický analogový přenos audia, skrze klasický 3,5mm jack. Pokud máte doma 3,5mm optický audio konektor, v novém MacBooku vám již fungovat nebude.
Otázkou zůstává, kolik uživatelů tuto možnost využívala. Optické kabely nejsou příliš rozšířené v oblasti videa (kde je vytlačilo HDMI), natož v případě obyčejného spotřebitelského audia. O tom, že nový MacBook Pro optiku nepodporuje, informoval server Appleinsider, který našel absenci tohoto připojení v detailních specifikacích nového MacBooků. Zde je uveden pouze 3,5mm konektor pro analogové audio, S/PDIF chybí. Podle vyjádření Applu to vypadá, že společnost bere optiku jako technologii minulosti a zároveň dodává, že v současné době existuje mnoho audio zařízení, které dokáže zprostředkovat kvalitní audio signál zcela bez latence.
Zdroj: Appleinsider
Proboha, co je na 3,5 jacku optického? Tam jde o to, že se používal standard pro DIGITÁLNÍ audio, a ten signál se mohl přenášet po drátě, stejně jako po optice. To už záleží na tom, k čemu je ten jack připojený. Zrovna tak bych neřekl, že HDMI vytlačilo optiku pro video, protože se oba používají k přenosu za rozdílných podmínek (obvykle).
Jinak, informace o chybějící podpoře je určitě pro některé uživatele podstatná a je to další argument do diskuse, jak moc se (ne)jedná o PRO zařízení.
A že si odpovím ještě jednou :-) – Macy byly vždycky oblíbeným nástrojem pro profesionální práci se zvukem a tohle je další hřebíček do rakvičky.
3,5mm konektor už nemá schopnost pracovat s optickým kabelem. Ten port jako takový už optický přenos nepodporuje, jelikož tak není postavený. Spousta (nejen) notebookových portů tuto funkcionalitu má. HDMI vytlačilo z videa optiku proto, protože prostě zvládá přenášet více informací (například mnoho standardů Dolby) a pro přenos kvalitního videa je podstatně lepší (4K/60 optikou nepošlete).
Dost to motáte.
Optikou pochopitelne lze poslat jakakoliv data, audio, video, cokoliv. Opticke kabely a prenos po optickem vlakne jsou nedostizne prenosove medium.
V pripade TosLink a standaru S/PDIF nejde o omezeni optikou, ale o omezeni timto rozhranim.
Existuje TosLink konektor v podobe 3.5mm jacku. Apple zde pouzil kombinovany konektor analog+digital. Uprostred je dioda, ktera posila opticky signal do kabelu.
Ale no tak, přece nechcete tvrdit, že se strkal optický kabel přímo do 3,5 jacku? S/PDIF standard může přenášet data jak optikou tak po drátě. Určitě tam byl nějaký metalický adaptér, do kterého se ten optický konektor strkal, pokud se tedy zrovna použila optika.
A jestli máte pocit, že optické vlákno nezvládne šířku pásma, jakou používá HDMI, tak to je asi celá diskuse zbytečná.
Sorry, zase blbě klikám. To měla být reakce na D. Zuna.
Do 3,5mm jacku se strkal 3,5mm konektor, který byl dutý a uzpůsobený přenosu dat přes optický kabel :) O tom, že se přes optiku nedá vést tolik dat, jako přes HDMI, toho bylo napsáno již mnoho, viz.:
https://www.cnet.com/news/hdmi-vs-optical-which-digital-audio-connection-to-use/
a
tady
Páni, tak tady se musím omluvit. Že má Mac skutečně optický port bych nevěřil. Sice je k tomu potřeba speciální kabel nebo redukce na Toslink konektor, ale je to skutečně optický výstup.
Jiná věc je to se šířkou pásma. Skutečně toho bylo napsáno mnoho, akorát to bylo na trochu jiné téma. To, o čem mluvíte, bylo o přenosových standardech S/PDIF versus HDMI audio (sic!). A 4K/60 nemá se šířkou pásma pro audiosignál fakticky nic společného. Prostě S/PDIF je už docela starý standard. Neříká nic o moderních přenosových možnostech optických kabelů v řádu Tb/s.
Pravděpodobně jsem se špatně vyjádřil, ohledně oné způsobilosti přenosu dat v HDMI/optice. Vím jen, že jsem četl, že skrze optiku není možné zároveň přenášet audio, video a ještě k tomu některé jejich moderní nadstavby jako již zmiňované technologie od Dolby. To už je ale hodně mimo původní zprávu. Hlavní (bohužel) je, že Apple osekává, osekává a osekává..
Jisteze strkal. Evidentne jste to jen doposud netusil.
https://i.alza.cz/ImgW.ashx?fd=f3&cd=MK377
Ahoj lidi, vím že to nepatří k tomuto článku ale potřebuji pomoct.
MacOS Sierra dělá jednu nepříjemnou věc, a to ukládá moje složky a soubory na icloud.
(tzn. reálně v macu už nejsou. a dělá mi to dokonce i u souborů které používam denně. už mě fakt nebaví neustálé stahování všech souborů)
NEVÍTE PROSÍM NĚKDO, JAK TOTO VYPNOUT? …
je to děsně otravné. icloud chci používat jako dřív (tzn. nechci ho vypínat), jen chci aby obsah co mam v macbooku zůstal proste v macbooku ! …
A pro chytráky. Já vím že tím mac šetří místo (zbývá mi 10GB) ale mě to takhle stačí. chci mít všechno hned teď u sebe a 10 GB volného místa mi bohatě stačí.
Nastavení/iCloud Drive/Volby/Optimalizovat úložiště v Macu (zrušit fajfku)
Teda místo Nastavení dát Předvolby systému/iCloud/iCloud Drive/Volby/Optimalizovat úložiště v Macu (zrušit fajfku)
m.ripa:
macOS Sierra tie súbory ukladá na iCloud, ale to neznamená, že ich nemáš fyzicky dostupné v Macu, pokiaľ ti nedojde pamäť, môžeš byť spokojný, všetky súbory, ktoré máš na iCloud Drive máš aj fyzicky v Macu.
Pri prechode na mac sa treba v prvom rade zbaviť zlozvykov z windowsu ;) iCloud neskúži ako odkladacie miesto pre súbory ani nikdy nemal na rozdiel od konkurencie (one drive/google drive), je to synchronizačná služba.
Záverom, to, že máš zložky na iCloud Drive znamená len to, že pokiaľ budem chcieť k daným zložkám prístup z iPhonu, keď práve nebudeš na Macu, tak ten prístup budeš mať, rovnako na inom Macu, ale zložky na onom Macu ostávajú naďalej fyzicky dostupné.
pro Majdy:
neni to pravda… os sierra šetří místo, takže soubory suveréně maže z macu a ukládá je na icloud.
PŘÍKLAD: mám soubor který se mi nahrál na icloud (a jak tvrdíš ty, měl by být i v macu). Jenže nemám teď přístup na internet a ejhle …. jsem v dupě :D ….. takže díky NE.
vam ostatním dekuju za tip jak to nastavit
m.ripa: naopak, mýliš sa ty.
macOS Sierra šetrí miesto, ale zároveň súbory ponecháva v prípade voľnej pamäte na fyzickom disku v počítači.
PRÍKLAD: máš súbor, ktorý sa nahral na iCloud (a ako tvrdím, je aj v macu) ale nemáš práve prístup na internet a ejhle, nevadí, súbor otvoríš a používaš ďalej akoby nič ;)
Dôkaz a.k.a. over si to sám:
1. táto funkcionalita nieje novinka macOS Sierra, fungovalo to napríklad už aj na El Capitanovi. Čo je novinka je len to, že systém po novom takto dokáže pracovať so súbormi, ktoré sú na ploche a v priečinku dokumenty,
2. v naviazanosti na bod 1. to mám overené a pracujem tak už minimlne rok a pol, takže ver, že viem o čom hovorím ;)
3. –> About This Mac –> Storage –> miesto, ktoré signalizuje ako „purgeable“ (šedá šráfa), je miesto, ktoré Mac dokáže uvoľniť v prípade potreby – to znamená, miesto, ktoré !nemáš! fyzický voľné = tie dáta sú stále na disku = si offline – môžeš pracovať = je to tak ako píšem – záverom, máš viacej voľnej pamäte, zároveň máš fyzicky dokumenty na disku a na všetkých ostatných zariadeniach ;)
Takže, dúfam, že si to prečítaš, ospravedlníš sa za šírenie nezmyslov a poďakuješ za info :)
Ja som ho používam stále – optika nemá rušenie ako kábel … teraz si musia kúpiť nové zvukové karty a bude všetko po staru :-D
Optikou slo z Maca poslat jen signal do 48KHz, coz uz je v dnesni dobe hi-res souboru malo. Za timto ucelem se jevi jako vyhodnejsi poridit externi reseni, ktere pak muze mj. disponovat i jinymi porty.
Drive jsem optic vystup vyuzival, ale pak jsem si koupil lepsi DAC a jedu uz jen pres USB.