Jedním z největších trháků při představení nových iPhonů byla u jeho většího modelu funkce Portrét. Ta umí díky dvojitému zadnímu fotoaparátu vytvořit úžasné rozostřené fotografie. Právě kvůli absenci dvou čoček není stejná funkce dostupná na jeho menším 4,7″ modelu a všech starších iPhonech. Přesto lze i na nich s drobnými omezeními dosáhnout podobného „bokeh“ efektu.
iPhone 7 Plus musí i přes své dva fotoaparáty vytvářet hloubku ostrosti uměle. Důvodem jsou dvě vlastnosti fotoaparátu: clona a velikost snímače. Pro správnou expozici fotografie je nutné na senzor nechat dopadnout správné množství světla. Toho lze dosáhnout dvěma metodami.
První z nich je prodloužení nebo zkrácení času uzávěrky, čímž se prodlouží/zkrátí čas, po který bude na senzor dopadat světlo. Druhou možností je změnit velikost otvoru, kterou musí světlo projít. To zajišťuje právě clona – menší clona, větší otvor – větší clona, menší otvor. Normální fotoaparát používá většinou kovové lopatky.
Se clonou souvisí i hloubka ostrosti. Pokud se zvětšuje clona, zmenšuje se hloubka ostrosti. Chytré telefony ale v základu neumožňují upravovat velikost clony. Nový iPhone 7 Plus má čočku s širokou clonou (f/1.8). Oproti zrcadlovkám je ale na iPhonu s jeho senzorem většinou zaostřeno vše. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Velikost snímače.
Bez závislosti na velikosti clony platí, že s rostoucí velikostí senzoru klesá hloubka ostrosti. Díky tomu je se zrcadlovkami s velkými senzory možné zachytit krásné fotografie s nízkou hloubkou ostrosti. Oproti nim má iPhone malinký senzor, tudíž je s ním pořízení podobných fotografií velmi složité.
Jak na starších iPhonech dosáhnout podobného bokeh efektu, který umí iPhone 7 Plus
Existuje ale výjimka. Pokud zaostříte na něco opravdu blízko fotoaparátu, můžete pořídit fotografii s podobným bokeh efektem, který nabízí nejnovější iPhone 7 Plus. Nevýhodou je, že tento postup není možný efektivně používat s lidmi. Pokud nebudete chtít, aby byly vidět všechny nedokonalosti jejich tváří, docílíte pouze lehce rozmazaného pozadí.
Tento způsob vcelku dobře funguje například s květinami a podobnými věcmi, u kterých lze dosáhnout podobného výsledku. Stačí k nim iPhone přiblížit a naklonit jej tak, aby bylo pozadí co nejvíce vzdálené. Kvalitním fotografiím ze zrcadlovek se sice nevyrovnáte, ale k běžným účelům iPhone stačí.
ukážka zo 6 Plus, že troška sa to dá vytvoriť ?
https://goo.gl/a4XN9i
„Normální fotoaparát používá většinou kovové lopatky.“ – Nejedná se o „lopatky“ ale o lamely a nepoužívá je fotoaparát, ale objektiv.
„Oproti zrcadlovkám je ale na iPhonu s jeho senzorem většinou zaostřeno vše.“ – pojem „zrcadlovka“ nikterak s ostřením nesouvisí. S „bokehem“ už vůbec ne. Toho lze dosáhnout i na „mirrorless“ – tedy „bezzrcadlovkách“
Napište si do google „bokeh“ Lukáši a podívejte se na obrázky. Nejedná se jen o rozostření, ale především o tvar. A ten je dán objektivem a nikoli fotoaparátem. Tedy tvarem a počtem lamel v objektivu v souvislosti s jeho světelností a vzdáleností fotografovaných objektů.
Na prezentovaných fotografiích, žádný „bokeh“ není. Tomu brání fyzika. Na iPhone 6 stejně jako na iPhone 7 plus.
Ja som to tu o bokeh písal už dávno, ale je to bezvýznamné, ajtak všetci, ktorí majú iPhone 7 Plus tvrdia, že fotia „bokeh“ a ani nevedia, že čo to vlastne fotia :D
Jak píše tadun souvisí to s objektivy a ne ani tak s velikostí snímače, ale se vzdáleností objektivu od snímače. Počet lamel potom má vliv na tvar.
To co je zde popsáno je prostě jen hloubka ostrosti.
No, 99% uzivatelu stejne rozdil mezi bokeh a depth of field nepozna, tema tohoto clanku je aktualni asi jako foceni s iPhonem 4, kdy kazdy, kdo nekdy nekam zaostril na blizke predmety, pozoruje depth of field na vzdalenejsich objektech.. Pokud teda nekdy fotil aspon i iPhone 4 a vejs)
tak za prve bokeh vznika prulomem svetelneho zdroje skrz plně otevřenou clonu s nizkou hloubkou ostrosti .. DoF je vzdycky k bokehu (kulickam v obrazu) musite mit svetelny zdroj ja bokeh tvoril s manualnim objektivem f2 50mm za pomoci rozprasovace kdy jsem za snimany objekt nastrikal vodu a slunce odrazem v techto kapkach udelalo nadherny bokeh .. pro upresneni.. tvar bokehu je dany poctem lamel cim vic lamel obsahuje clona tim vic je kulaty ponevadz tvori uvnitr skla (objektivu) kulatejsi pruřez vyhledu … jinak ohniskova vzdalenost s tim nema nic spolecneho da se bokeh udelat i se 135mm ;) a velikost cipu ci to ze to je zrcadlovka uz vubec ne .. za vsim stoji clona kterou mobil nema .. bavime se pouze o DoF efektu o mobilu ktery je mizerny
wortos: ohnisková vzdálenost samozřejmě má na „bokeh“ vliv. Objektivy s kratší ohniskovou vzdáleností mají totiž díky optickým vlastnostem příliš velkou hloubku ostrosti. Proto většina fotografů preferuje tam, kde chce s „bokehem“ pracovat, objektivy od 50mm a výše. Což bude pravděpodobně také důvod, proč má druhý „objektiv“ na iPhone 7 Plus ohnisko 56mm /proč se mu říká teleobjektiv uplně nechápu …/.
Navíc, každý objektiv jej dělá trochu jinak a tak jsou některé objektivy více a jiné méně pro toto použití obecně oblíbené.
Vliv má i celková konstrukce objektivu. To je především důvod, proč mobil toho není schopen. Jednoduše, konstrukčně to není možné. Je to příliš malé všechno. Ale to není důležité. Spíš jsem chtěl poukázat na to, že když chci psát článek o „fotografii“, je dobré si to trochu nastudovat …
Výše popsané snahy pak vedou k tomu, že fotky působí celkově neostře, což jim na kráse nepřidá. Bokeh nebokeh …
Mimochodem, moc nechápu to nadšení z tohoto typu rozostření pozadí, neb kdejaký kompaktní fotoaparát za 10tis to umí o mnoho lépe … iPhone 7 Plus je foťák za skoro 30tis, nad tím, že umí trochu rozostřit pozadí, bych zas tak nejásal :-)
nemas pravdu sam jsem mel manualni sklo 135mm s f2.2 a boleh to umelo krasny ;) dneska uz to vyrobit neumi ale stare skla maji jeste nizkou hloubku ostrosti i na vetsich ohniskovych vzdalenostech ;) neni sklo jako sklo
No vždyť, 135mm je to co říkám: „objektivy od 50mm a výše“. 135mm není žádné „krátké“ ohnisko, ne? V čem je ta nepravda?
Dneska „umí“ vyrobit o moc lepší objektivy, ale to sem nepatří.
Bokeh je vzdy otazkou kombinace objektivu, velikosti snimaciho prvku (cim vetsi prvek, tim vetsi bokeh) a clony (cim mensi clona, tim mensi hloubka ostrosti – tam mate chybu v textu).
Tedy velky bokeh vznikne tak, ze pouzijete objektiv s co nejnizsi clonou (nastavite manualne), objektiv je nejdulezitejsi (ruzne objektivy bokeh zobrazuji velmi ruzne, u me nejlepe funguje Canon 50mm 1,8), velikost cipu jen bokeh jeste jemne vylepsi. Vse plati pro fotaky s vymennymi objektivy.
To co udelal Apple je neco dost prevratneho a nejedna se o optickou zalezitost, ale o softwarove reseni.