Před několika dny se na webu objevila jistá kontroverze, týkající se použití (nebo nepoužití) safírového sklíčka v krytu čočky fotoaparátu. YouTube kanál JerryRigEverything si dal tu práci a otestoval odolnost nového iPhonu 7. V tomto testu odolnosti se také zaměřil na to, co vydrží Home Button a právě krytka fotoaparátu. Oba tyto díly mají být údajně ze safíru, ale v testech vyšlo najevo, že se poškrábou podstatně snadněji, než by bylo u safírového skla obvyklé. Autor původního videa vydal o víkendu další, které to předchozí podstatně rozšiřuje. Na scénu tak přichází například elektronový mikroskop a nyní se tak můžeme podívat na to, z čeho vlastně krytka je.
Video, které je mimochodem velice zajímavé, si můžete prohlédnout níže. Autor na něm ještě jednou demonstruje odolnost krytky fotoaparátu, v porovnání se safírovým sklíčkem na švýcarských hodinkách Tissot. Hodinky vydrží opravdu hodně, viditelně je poškodí až nástroj s tvrdostí 9. Krytka fotoaparátu iPhonu rozhodně tak odolná není. Ačkoliv Apple na webu tvrdí, že je ze safíru, tedy ze stejného materiálu, jako je sklíčko hodinek.
Odpověď nám dají až výsledky z elektronového mikroskopu, který velice detailně prozkoumá, z čeho celá krytka vlastně je. A z výsledků je patrné, že ačkoliv se jedná o safír, ani zdaleka není tak kvalitní, jako ten v hodinkách. Obsahuje různé zbytkové příměsi, které snižují jeho kvalitu. Stejně tak se nejedná o čistý safír, ale jistou roli zde hraje speciální povrchová úprava, která výrazně ovlivňuje odolnost samotného materiálu. Video je opravdu zajímavé a doporučujeme se na něj podívat. Apple tedy oficiálně nelže, ale bylo by chybné si spojovat jejich pojetí safíru s odolností tohoto materiálu, kterou obvykle disponuje.
Zdroj: YouTube
Vzhledem k tomu že je to „čiré“ sklo přes čočky je asi prioritou aby to nesnižovalo světelnost. Jak je to s čirostí pro optiku u safíru ? Na hodinkách mi jde podstatně více o tvrdost než „čirost“ .
Ale třeba se pletu – vysvětlit by mohl nějaký fotograf.
Safír by měl být méně vhodný než klasické sklo. Co jsem tak pochopil, tak by neměl tak bezchybně propouštět světlo, na rozdíl od běžného skla. Safír je zase ale odolnější…
Apple nelže, ale klamání zákazníka by se to nazvat dalo?
Je to škoda, foťák si zaslouží lepší ochranu.
Ve videu tvrdí že až iPhone 5S má safír, ale už iPhone 5 ho měl nemám pravdu? Já jej mám 4 roky a nemá ani škrábaneček narozdíl od toho skla okolo. Ani ta vysunutá čočka z telefonu to nezmění, odolal jehle o tvrdosti 7, to ten foťák lze škrábat křemenem, pískem, železem, asfaltem, jakoukoliv mincí a klíčema… myslím že něco tvrdšího je skutečně zbytečné.
Sklo obsahuje safír ale je nachylnější na poškrání protože Apple udajně použil ještě jednu vrstvu kvůli světelnosti. No a pokud to tak je nemusel ani safírové sklo používat protože škrábne se první vrstva a ta pod tím která by měla něco vydržet už to nespasí :)
Mam iphone 6 už dva roky, manželka ma ip5s už 3 roky a žiadny škrabanec ani na foťaku, ani na HB. Pracujem v strojarskej firme (dosť agresivne prostredie) doteraz je všetko ok. Takže cela tato diskusia o zafirovom skle je irelevantná.
tiež sa mi zdá, že sa to tu zbytočne zveličuje či sa poškriabe alebo nie. povrch sklička na čočke je tak malý oproti displeju že je to zbytočné riešiť či a akým spôsobom sa poškriabe. Mna vždy viac trápilo aby som si nepoškriabal sklo na displeji ako foťák.
I když vystupující čočka u iPhone 6S a 7 je fakt ošklivá, tak z praktickýho hlediska to není nejhloupější řešení.
Hlavně 7 Plus když položíte na stůl, tak se téměř nemá šanci poškrábat.
Paradoxně hůř na tom mohou být uživatelé, kteří svůj iPhone vloží do ochranného pouzdra, pak krycí sklo splyne s rovinou při položení na stůl a ochrana je fuč.
Všim jsem si, že spousta lidí pokládá iPhony displejem dolů, s krycím tempered glass proč ne, ale je to takovej masochizmus.