Tak jako každý rok, i letos doprovází vydání nového iPhonu zpráva, která odhaluje, kolik vlastně Apple výroba telefonu iPhone 7 stojí. Letos se výsledná cena poněkud zvýšila, a celkový rozptyl nákladů je obecně větší. S novými informacemi přišla, tak jako tradičně každý rok, společnost IHS Markit. Pojďme se tedy podívat, jaké komponenty jsou v telefonu nejdražší a jaké naopak nejlevnější.
Nejdražší komponentou je již tradičně displej, který vyjde Apple zhruba na 43 dolarů. Ve výsledku se jedná o téměř pětinu výrobní ceny telefonu. Druhou nejdražší komponentou je nový modem od Intelu, který by měl Apple přijít na nějakých 34 dolarů. Tyto dvě komponenty tvoří 2/3 celkových nákladů na výrobu telefonu. Na seznamu nejdražších dílů následuje čip A10 Fusion, jehož výroba přijde na 27 dolarů. Levná také není iSight kamera a vylepšená 7MPx selfie kamera. Oba fotoaparáty vyjdou dohromady na 20 dolarů. Ostatní elektromechanické komponenty (antény, Taptic Engine, konektory, mikrofony, reproduktory a další) stojí zhruba 17 dolarů.
Relativně levnou položkou na seznamu komponent je 1920 mAh baterie, která stojí směšných 2,5 dolaru. Naopak paměťové moduly telefonu (jak RAM od SK Hynix, tak NAND flash paměť od Toshiby) stojí dohromady 16,4 dolarů. Audio kodek, zesilovač a 3 DACy od Cirrus Logic a NFC řadič, BOSH barometr, gyroskop, Touch ID senzor a proximity senzor pak společně stojí 14 dolarů.
Veškeré příslušenství, které se nachází v balení telefonu (Lightning sluchátka, redukce, nabíječka a kabel) stojí zhruba 12 dolarů. Celkové výrobní náklady tedy činí 220 dolarů, ke kterým je nutné připočíst ještě zhruba 5 dolarové náklady na samotnou výrobu. Výsledná suma se tedy pohybuje kolem 225 dolarů za iPhone 7 32GB. Prodejní cena je určená na 649 amerických dolarech, či 21 190 u nás. Výsledná podoba výrobních nákladů ovšem nezapočítává veškeré nepřímé výdaje jako R&D, marketing licenční poplatky, softwarové poplatky a mnoho dalšího. Oproti předchozím modelům je letošní iPhone 7 dražší. V průměru o zhruba 30 dolarů, jelikož všechny předchozí modely se pohybovaly kolem částky 200 dolarů za kus. Jen iPhone SE byl levnější, a jeho výroba (v cenách za komponenty) je kolem 160 dolarů.
Zdroj: Macrumors
Obsluha fastfood v centru #SanFrancisco má cca $14/hod. Na iPhone za 649$ si obsluha u McD v centru SF vydělá za 46 hodin. Obsluha fastfood v Praze na Václavském náměstí má 75Kč/hod. Na základní iPhone za 21 190,- (iStyle Premium Reseller) si vydělá za 282hod.
Duležité je zmínit, že nejvyšší varianta iPhone 7 Jet Black stojí v USA při přepočtu (ČNB střed) 23 486,- Kč, takže nejvyšší varianta iPhone 7 Plus v ekluzivní Jet Black v USA stojí jen o 2296Kč více než základní 32GB malý iPhone 7 v ČR u Premium Resellera.
Nejvyšší iPhone 7 Plus 25GB stojí v ČR zatím od 1270$ do 1464$ v závislosti na obchodu (zdroj. Heureka, kurz ČNB střed). Oproti USA až 495$ dražší než v AppleStorech na Manhattenu.
K tématu:
180$ byla výrobní cena včetně montáže iPhone 6S, 220$ byla výrobní cena včetně montáže u iPhone 6S Plus 128GB.
Vzhledem k tomu, že vrcholné modely 7 Plus mají 256GB a jeden camera sensor navíc, zase jim chybí jack konektor a safírová krycí skla /i Když Phillip Schiller na Twitteru tvrdí něco jinýho.
V Applu realokovali 7$ ze safírového skla a 3.5mm jack konektoru do lepšího paměťového čipu. iPhone je stále telefon z cenové hladiny 7000-10000 Kč. Zbytek je marže Applu, Premium Resellerů a dalších článků v řetězci.
V tom tkví výhoda OP3, BBK nabízí OP v přímém distribučním kanále, nepochybně s nižší marží, takže za poloviční cenu nového iPhone můžete mít stále nejrychlejší telefon planety.
Nejvíc Apple vydělá na iPhonech, které prodá prostřednictvím svého online obchodu, tam se marže fakticky rovná rozdílu mezi výrobní cenou včetně distribučních nákladů a prodejní cenou mínus dph.
Na nejnižších paměťových variantách iPhone si Apple přičte k dobru approx 400$ na těch nejvyšších paměťových variantách Jet Black 7 Plus za 969$ si Apple schrábne do kapsy klidně 600$ možná i trochu víc. V USA není přímá daň s tak vysokou sazbou.
Samsung je také na Android platformě asi ten nejhorší možný výrobce z pohledu zákazníka (consumer view) především kvůli vysoké marži, i když ne tak vysoké jako Californský gigant.
Zase pořád je logičtější a výhodnější koupit za 640$ S7 Edge nebo 540$ za S7 (průměrné ceny v EU), která má kvalitní QHD AMOLED, 4GB RAM, nejlepší fotoaparát mezi současnými telefony, o dost vyšší výdrž na baterii než iPhone, bezdrátové Qi nabíjení, 3.5mm jack konektor, vyšší stupeň voděodolnosti IP68 a výrazně kvalitnější DAC než iPhony.
Takže než dát 969$ za technologicky zaostalejší iPhone 7 Plus jeví se z pohledu spotřebitele logičtější koupě S7 Edge za 640$ + 40$ až 80$ za paměťovou kartu. Nehledě na to, že v ČR bude iPhone 7 Jet Black, který se v USA nabízí bez paušálu za 969$ stát minimálně 1270$ u Premium Resellera (díky vysokým maržím místních resellerů a měnové politice ČNB). Ceny S7 a S7 Edge, jsou uvedeny na základě přepočtu cen v CZ eshopech modelů z EU dist. kanálu a kurzem střed ČNB. Jinak se bude rozhodovat někdo kdo je věrný platformě a má utracených několik tisíc v AppStore…
Promiň, ale opravdu jsi dement… Zaměstnanci Applu se totiž zaplatí sami, PR, nájmy, poplatky za licence, patenty,…
Nic takovýho neříkám „pane dement“ cituji: Zbytek je marže Applu, Premium Resellerů a dalších článků v řetězci.
marže – náklady – daně (0.5% v Irsku pro většinu iPhonů prodaných mimo USA) = zisk
Je třeba se podívat jaké všechny náklady Apple má. Kromě všech zmíněných se zapomíná na vývoj SW. Apple má vlastní ekosystém jehož vývoj zadara není.. Čistý zisk si nedovolím odhadnot, nicméně Nitrou I really doubt..
Vzhledem k tomu, že Apple má na účtech v Irsku již zdaněných (0.5% daňovou sazbou) více než 210mld USD, je iPhone včetně navazujících služeb velice profitabilní produkt, takovou dojnou krávu jako iPhone, který recykluje na těch samých linkách jeden design třetím rokem mohou Applu všichni výrobci závidět. Design iPhone 5/5S/SE je recyklovaný čtvrtým nebo pátým rokem, to je obrovská úspora, protože Apple nemusí modifikovat výrobní linky, v návrhu je 5 a SE stejně jako 6 až 7 prakticky totožný telefon, rozdíly jsou minimální.
Mám rád některé tvé komentáře, jsou trefné. Nicméně v tomto případě zníš jako bulvár.. Peníze na určitém účtu nemají nic společného s čistým ziskem.. Je to dost zavádějící úvaha, hledající tzv. senzaci. Apple poměrně dost vydělává na appstore, což je další zdroj příjmu, dále iCloud apple music, atd. Co se recyklace designu týče, ano ale.. Kdo to nedělá a je to vůbec na škodu?
I když to není důležitý, tak zrovna z těhle h0v3n mám zkoušku u Krauseho na VŠE, finanční řízení podniku se to tuším volalo. :P
„Čistý zisk (anglicky Earnings after Taxes), používá se zkratka EAT je ukazatel výsledku hospodaření za účetní období, je již po zdanění a určen k rozdělení mezi vlastníky a podnik. Jiným označením je NI (Net Income), což je celkový výsledek hospodaření snížený o zaplacenou daň.“
Možná jsi to nepochopil správně, v tomhle směru se Apple hanit nepokouším, realita je, že se jim povedlo vyjednat velice výhodnou daňovou sazbu v Irsku, výměnou za příslib investic v zemi. Podobné daňové vyjímky má daleko víc nadnárodních společností.
Apple v Irsku daní příjmy ze zemí EU plus z několika dalších států, má zde k tomu účelu založenou dceřinou společnost.
Ty peníze Apple na účtech v Irsku má a tvoří jeho čistý zisk resp. tvoří čistý zisk Apple subsidy. (obchodní firma a další reálie lze snadno dohledat pomocí Googlu, je to jedna dceřiná společnost, pod kterou spadá kompletní distribuce iPhonů z většiny planety).
Zároveň podle nějakých Federálních zákonů platí, kdyby ty peníze, které Apple (resp dceřiné společnosti) mají na účtech zahraničí (čti mimo USA) chtěl Apple převést do domoviny, tak by je musel znovu zdanit nějakou příšernou daňovou sazbou.
Vláda USA dělá jednou za několik let „daňové osvobození“ kdy USA Government uzavře dohodu se společností/společnostmi se sídlem USA, která zisky ukrývají v daňových rájích, něco na způsob narovnání, či mimosoudního vyrovnání, kdy jim dovolí převést peníze zpět do USA a zdanit je směšnou cca 7% sazbou v USA a zároveň odpustí případné pokuty vyplývající z toho, že se brání platit regulérní daně.
Apple samozřejmě lavíruje na hranici zákona a spoléhá ne tyto vyjímky stejně jako většina amerických společností se zahraničním polem působnosti.
Situace došla tak daleko, že v USA si Apple musí půjčovat peníze od soukromých subjektů na výplatu dividend.
V ekonomice podniku existuje pojem finanční páka, který s tím vzdáleně koreluje. Applu se víc vyplatí půjčit si peníze na nízký úrok, než převést zisky zpět do USA a danit je regulérní sazbou.
iPhone nic jiného než dojná kráva není, i když to může znít bulvárně, tak není za co se stydět. Nokia dojila stejným způsobem zákazníky celou dekádu a procházelo ji to velmi dlouhou dobu.
Nikde není vyloučeno, že za pár let nebude Samsung nebo Apple tam, co dnešní Nokia. Apple má výhodu v silné divizi osobních počítačů, ale té poslední rok moc nedává, a je velká škoda klesajících prodejů Maců.
Ještě bych zmínil, že US cena je bez DPH (různá stát od státu, v průměru cca 10 %), takže cena nejvyššího modelu je reálně 1066$. U nás je DPH 21 %, takže se dostáváme na 1163$. A to tam není ještě clo… Cena v ČR tedy odpovídá a mýtus, že jsou tu iPhony předražené není založen na pravdě.
Zbytek komentovat nebudu, úplně zbytečný příspěvek.
80% prodejů iPhone v USA je s dataplan od operátora, i USA Apple Store prodává iPhony rovnou podle operátora.
New York’s sales tax rate of 8.875 percent takže koncová cena v NY:
iPhone 7 Plus Jet Black 128GB $769 + $68 tax = $837 = 20 287CZK kurz ČNB střed.
iPhone 7 Plus Jet Black 128GB $969 + $85 tax = $1054 = 25 546CZK kurz ČNB střed.
oprava:
Nejvyšší varianta iPhone 7 Jet Black stojí v USA při přepočtu (ČNB střed) včetně dph 25 546- Kč, takže nejvyšší varianta iPhone 7 Plus v ekluzivní Jet Black v USA stojí jen o 4356Kč více než základní 32GB malý iPhone 7 v ČR u Premium Resellera.
Nejvyšší iPhone 7 Plus 256GB stojí v ČR zatím včetně dph od 1270$ do 1464$ v závislosti na obchodu (zdroj. Heureka, kurz ČNB střed). Oproti USA je iPhone 7 Plus 256GB v ČR dražší až o 410$ dražší než v AppleStorech na Manhattenu.
(Rozdíl je těch cca$80 tax, který jsem nezapočítal v domnění koncových cen v USA online AppleStore.)
Za nižší cenu včetně dph a všech souvisejících poplatků dostanete v USA iPhone 7 Plus 128GB (ČNB střed) 20 287,- CZK a v ČR pouze malý iPhone 7 v základní variantě 32GB za 21 190,- CZK.
(apple botka com/shop/buy-iphone/iphone-7/5.5-inch-display-256gb-jet-black-sprint#01,11,30,41)
„Cena v ČR tedy odpovídá a mýtus, že jsou tu iPhony předražené není založen na pravdě.“
Cena v ČR je tedy značně předražená, i při kurzu ČNB se iPhony v USA nabízí výrazně levněji než v ČR.
Co se týká CLA, tak to je ve všech cenách již (ne)zahrnuto, v USA se iPhony nevyrábí, vyrábí se v čínském Foxconnu, tudíž cenu v USA obsahují dovozové CLO z Číny (pokud nějaké USA pro čínské výrobky má stanovené), stejně jako české ceny obsahují dovozové CLO z Číny…a pokud se nemýlím, tak EU žádné CLO pro mobilní telefony z ČLR stanovéné nemá, protože pokud si objednáš telefon přímo z Číny, CLO již není nějakou dobu úřady vyměřováno, doplácí se pouze dph.
Průměrný zisk z jednoho iPhone před zdaněním je cca 160 USD.
Měl bys k tomuto číslu nějaký „fundovaný“ komentář?
Všichni bychom to skutečně ocenili.
nitro.doubt: zozen si za 250 dolarov komponenty a poskladaj si iPhone 7, to si snad mozes dovolit…
O tejto cene na vyrobu jednotlivych iphonov som vedel len ked to citam tak fakt sa niekedy pytam sam seba preco som otrieskal 800€ ked som si mohol kupit nejaky meizu,xiaomi alebo huawei za tri stovky :-D jedina vyhoda je aspon to ze aj o rok sa da predat jablko za dobru cenu nie ako samsung s6,s7… Teraz sa da zohnat s7 edge za 540€ o pol roka to bude za 400€ ked vysiel tak bol na podobnej cenovej urovni ako ip 6s 64gb… Cena android smartfonov ide dole strasne rychlo…staci pockat rok a s7 ma clovek za 50% uvadzacej ceny..
Je sice krásné jak to nitro.doubt spočítal a jaké cenu uvádí i článek. Bohužel myslím si že nájmy, marketing apod. je zanedbatelná částka oproti nákladům na pořízení strojů a technologií pro výrobu součástek (vč. amortizace), samozřejmě do toho musíte započítat vadné kusy, které vypadnou při výstupních kontrolách, logistické náklady nejen na dopravu kompletních produktů, ale i na dopravu součástek do Foxconnu kde výroba probíhá. A v neposlední řadě velmi důležitý vývoj vč. testování nových i stávajících komponentů. Nemluvím ani o prototypových strojích, které se třeba stanou slepou uličkou a jsou pak nevydařenou investicí do výroby.
Mr.doubt opet perli. Myslim ze Roman uz musi byt nervozni u nekterych clanku aby je lidi nepreskakovali na diskuzi s nejchytrejsim …
I mistr tesar se ale utne kdyz porovnava ceske ceny s dph a zarukou a americké ceny bez dph a s polovicni zarukou. Vysledna cena je pak jina a rozdil nizsi. Tenhle příspěvek pisuz galaxy s7 a verte messie doubt ze nakup galaxy s7 se nevyplati. Treba kdyz se podivate na mobil pohotovost tak na vykupni cenu stejne draheho iphonu 6s se galaxy s7 edge dostane za pouhe 3 mesice. O kvalite sysyemu ani nemluvim.
Vtipný, že všichni píšou z S7, ale za lepší považují iPhone, kdybych považoval za lepší iPhone koupil bych si ho, ne vlajku konkurence. :-)
S tou kvalitou systému je to složitější, poslední Nougat tím že integroval okenní režim je fakticky dneska již plnohodnotným desktopovým systémem na X86 i ARMech. Google zprovoznil na ChromeOS PlayStore, tady dochází k význačnému prolínání obou systémů… funkčně to samé, android nabízí mnohem více než omezenější iOS, dennodenní činnosti, které jsou na ostatních platformách zcela jednoduché, jsou na iOS díky sandboxingu složitější, nehledě na to, že hromadu uřitečných funkcí iOS postrádá, je méně stabilní a hůř optimalizovaný než android. Stabilita iOS a appek na této platfromě, to je již mýtus… https://goo.gl/omLKXs
Samsung S7 průměrná cena měsíc po uvedení na trh: 19 705,-
iPhone 6S průměrná cena měsíc po uvedení na trh 23 593,-
(zdroj: vývoj cen Heureka.cz měsíc po uvedení na trh jsem vybral schválně, první měsíc byly oba přístroje o něco dražší a pak už si drží průměrnou cenu několik měsíců stejnou: http://i.imgur.com/q6g8Iul.png )
VÝKUP: Samsung Galaxy S7 (G930F), 32GB-8 400 Kč 42% původní hodnoty
VÝKUP: Apple iPhone 6s, 16GB-8 800 Kč 37% původní hodnoty
Abych nezapomněl dodat S7 je novější model, průměrnou cenu od jednoho měsíce po zahájení prodeje si oba drží stále ve stejné hladině, takže ve výsledku více peněz tratíš při prodeji použitého iPhone 6S.
S7 edge si pozeral? V aprili stal s7 edge cca 650-680€ (na mall aj viac)…6s 64gb sa dala zohnat okolo 660-700€…teraz je ip6s 64gb od 620-630€ a s7 edge od 570€… O pol roka bude na heureke za 400€ a 6s za 500€ (vsetko cca) a to je tento rok… Da sa to porovnat s s6 ktora stala okolo 600€ minuly rok a teraz sa da kupit za 370€ ( na bazari to je vselijake zalezi v akom stave,zaruka atd…kamarat na bazosi uz pred 4 mesiacmi kupil s6 v top stave za 300€)
Tento rok som myslel ze s7 je tohtorocny model
nitro: Hele, uz si fakt najdi holku. Vyron semene zpusobuje zazraky, mel bys to aspon jednou v zivote zazit, aby jsi nesedl porad u kompu doma a nelecil se tady v diskuzich. Nechces chodit na novinky.cz do komentaru ? Tam je jeste vetsi zabava))
dva nejdražší komponenty 43+34 / 225 je ca 1/3 nikoliv 2/3 z celkových nákladů bych řekl
Jsem myslel, ze si přečtu nejaky duchaplný komentáře, ale když jsem viděl, jak tady zase Nitro onanuje, tak jsem to ani nečetl ….
Romane, Dane, nešlo by nějak omezit počet úhozů v komentáři :D?
Nitro: 30
Ostatní: neomezeně :D
Děkuji
Vie mi niekto vysvetlit ako to je ? A10 za 27 dolarov
Ako zistili cenu tohto čipu ? Kedze je to viacmenej custom navrh ?
Alebo to je len cena kolko stoji „kremik“ akoze ten material ?
Je niekde cena kolko stoji napr i5 i7 a pod ? pretoze tam ten kremik tiez moze stat „par eur“ a zvysok je marza intelu za „vyvoj“ a pod.
Napr core M v macbooku s vykomom nizsim ako A10 stoji na strankach intelu 280 dolarov
http://ark.intel.com/products/95449/Intel-Core-m3-7Y30-Processor-4M-Cache-2_60-GHz-
Nestoji teda core m tiez par dolarov a zvysok je marza intelu ? Alebo ako to je ?
Tak to je asi vyroba daneho dielu len…keby si ho chcel kupit akoze ako i5 do pc tak by sisi musel zaplatit okrem vyroby aj vyvoj,marketing,logistiku,dan + by tam pridali marzu vyrobcu a k tomu este by si aj obchodnici coto popytali a takisto aj distributori a myslim ze ak ma apple nan patent tak by to nebolo take lacne :-D z tych 27$ by sa to vysplhalo aj na 200-300$ a na Sk by to cez distributora vyslo na 400€ (cisty priklad vsetko by zalezalo od cien ktore by si stanovil apple)
To mas ako keby sisi procesor zbuchal doma na kolene urobil nan patent zalozil firmu a isiel do externej firmy si ho dat urobit = vyslo by ta to na 20€ jeden kus pri urcitych poctoch cim viac tym lacnejsie.. A potom by si to chcel predat tak by si to tiez nepredaval za 20€ (Ked by si investoval peniaze do vyvoja,marketingu,zamestnancov,externej firmy a este by si chcel zisk)
No prave som nieco googlil a nasiel som take neoficialne info – ze intelacke procaky tiez vychadzaju cca na tolko a predavaju sa po 300eur alebo aj vyssie (napr i7) + intel robi od core m az po i7 vsetko z jedneho kusu – len nieco ma mensie takty a mensiu spotrebu a tak dalej… a zevraj ten wafer z ktoreho sa to reze stoji napr 700 dolarov a urobia z toho aj 300 procakov – mozno to je menej…ale kludne moze byt ze i7 stoji aj 10 eur ako konkretne ten kusocek kremika – lenze vnutro kremika treba navrhnut inziniermi a pod. a potom este celu tu fabriku postavit a tak dalej – cize ta cena napr aj za a10 je teda uplne mimo – resp ze niekto spocita dielce a zvysok je zisk applu – no ani moc nie – zda sa mi skor zisk applu cca tych 200 eur na kuse…
To je skoro akoby som povedal ze softver stoji 2e (cena DVDcka) ale to ze to robilo napr 1000 programatorov jeden rok opomeniem heh…
povedal by som ze A10 je asi najdrahsia komponenta spolu s displejom – resp ten displej – tiez nejaky lacny – mozno by som sa cudoval kolko stoji samotny displej napr v TV hoc je velky… mozno aj 50 eur za taku 50tku telku (samozrejme beriem len ten material akoby)
+ este apple musi navrhnut celu tu dosku, programatori ios, servisy atd atd atd… a nakoniec kazdy vidi ze iphone naklady 200 a predaj 900 lol…
Intel sazí ty procáky na jeden kus křemíku, pak je postupně testuje, ty nejlepší kusy si nechávaj pro sebe a posílaj je jen redakcím před představení nového CPU a overclockerům do soutěží, ty lepší kusy pak jdou normálně do prodeje jako i7K pro přetaktování, horší kusy uzavřou a prodávají jako zamknuté o dva tácy levněji, a ty úplně nejhorší kusy křemíku, který dopadnou nejhůř, tak ty potom prodávají jako XEONY E3 s deaktivovanou GPU.
S GPU je to podobný, nejlepší chipy NVIDIe jsou použity do profesionálních grafik s CZ cenama třeba přes 30K, ty horší pak jdou do normálních herních GPU, proto lze u spousty herních GPU upravit firmware, odemknout je a předělat na profesionální GPU, z karty za 10K lze softwarovou úpravou vyrobit profi GPU v trojnásobný cenový hladině.
Další co se provádí, že se chip nechá odemknout na vyšší výkon (není to overclocking) ty deaktivovaný části chipu, se hackem odemknou a ze stejný GPU lze někdy (záleží kus od kusu) vytáhnout vyšší výkon.