Ačkoliv dávají Češi při nakupování v eshopech stále ještě přednost dobírce, během posledních sedmi let došlo k viditelnému posunu směrem k online platbám. Tenhle způsob je totiž pohodlnější, levnější a ve svém důsledku i bezpečnější. Stále více lidí platí také přímo z mobilu, což je rychlé a pohodlné. Jen je třeba vědět, jak správně postupovat.
V západní Evropě nebo v USA už dobírka téměř neexistuje, lidé zde platí online kartou nebo využívají rychlé online bankovní převody přes takzvaná bankovní tlačítka. Naopak třeba v Rumunsku platí pravý opak, zdejší zákazníci volí v 92 % dobírku. Češi se nacházejí někde mezi, na dobírku připadá v současné době necelých 65 %. Čeho se při online platbách nejvíce bojíme? „Některým zákazníkům připadá riskantní zadávat na web údaje o své kartě, mají strach, že jim eshop nebo třeba hackeři vyberou z účtu všechny peníze,“ konstatuje Barbora Tyllová, ředitelka společnosti PayU, předního zprostředkovatele online plateb v Česku. „Jejich obavy jsou ale zbytečné, stačí dodržovat několik obecných pravidel.“ Zde je jejich výčet.
Plaťte online jen na webu důvěryhodného provozovatele
„V dnešní online době zákazníci běžně recenzují eshopy a neváhají se o případné špatné zkušenosti podělit s ostatními nakupujícími. Stačí si projet recenzi daného obchodu například na Heureka.cz a máte poměrně jasno,“ říká Pavla Tomsová, PR manažerka nákupního portálu Heureka.cz. Vodítkem mohou být i určitá sdružení, například Asociace pro elektronickou komerci (APEK) – pokud má eshop certifikát APEK, můžete jej považovat za důvěryhodný.
Využívejte platby poskytovatelů s licencí finanční instituce/banky
„U eshopů, které využívají renomované poskytovatele online plateb, je téměř nulové riziko zpronevěření peněz; tito provozovatelé webů jsou ze strany bank a ostatních poskytovatelů on-line plateb důkladně prověřováni,“ uvádí Barbora Tyllová.
Buďte ostražití
Pokud zrovna neplatíte, nechávejte si kartu na online platby zablokovanou. Není problém ji před každou platbou pomocí internetového bankovnictví odblokovat a po provedení transakci opět uzamknout. Po dokončení objednávky jste většinou při online platbě přesměrováni na zabezpečenou stránku, kde vyplníte číslo své karty, datum její platnosti a většinou i kód z její zadní strany. Při přesměrování by se mělo na začátku adresy vždy objevit https, tedy zelený rámeček, což znamená, že přenos informací probíhá v šifrované podobě. Případně by se měla objevit informace, že je spojení zabezpečeno pomocí SSL certifikátu. Dobré je také využívat při placení 3DS neboli systém 3D Secure, u kterého ještě zadáváte speciální kód, který vám přijde esemeskou na mobil. Obchodník se vaše údaje vůbec nedozví, vše probíhá přes banku, která ho jen informuje, že platba proběhla v pořádku.
Nikomu nic neříkejte
Určitě není rozumné kamkoliv posílat sken své platební karty, sdělovat komukoliv mailem nebo po telefonu její číslo nebo CVV kód, případně přeposílat autorizační SMS například po sociálních sítích. „Buďte také velmi opatrní, jestliže zadáváte číslo karty na webu, kam jste se proklikli z přijatého emailu. Může se totiž jednat o phishing, neboli způsob, jak z vás vylákat citlivá data. Po otevření webu nebo eshopu zkontrolujte správný název domény a ideálně i zelený rámeček, který značí, že je certifikát opravdu vystaven na společnost, která vám email zaslala,“ doporučuje Barbora Tyllová.
Efektivní platební tlačítko
Poměrně oblíbený způsob plateb je přes platební tlačítko. Není při něm třeba zadávat své platební údaje, platbu potvrdíte přímo ve svém internetovém bankovnictví. Při dokončení nákupu jste přesměrováni přímo na přihlašovací stránku internetového bankovnictví, ve kterém již najdete vyplněný platební příkaz, který pouze zkontrolujete a potvrdíte.