Po rozhodnutí Evropského soudu, že Apple musí zaplatit Irsku za krácení daní v období mezi lety 2003 a 2014 13 miliard eur, uveřejnil Tim Cook na Apple.com otevřený dopis. Ředitel Applu v dopise kritizuje rozhodnutí Evropského soudu z toho důvodu, že bude mít široký dopad na evropské podnikání. Obvinění, které Apple obdržel, uvádí, že dostal speciální nabídku na irské daně. Místo irské standardní korporátní 12,5% daně prý platil pouhé 2 %.
Cook napsal, že je Apple nucen daně doplatit vládě, která říká, že jim Apple žádné další peníze nedluží. Ředitel Applu formuloval rozhodnutí Evropské komise jako vměšování se do Irských záležitostí a nahrazování irské vlády tou svou. Zdá se, že se Irsko a Spojené státy shodly, že výdělky společnosti by měly být daněny v zemi, kde jsou ohodnoceny. Touto zemí jsou Spojené státy, jelikož většina výzkumu a vývoje společnosti Apple je situována právě v Californii.
Apple platí všechny daně, které legálně dluží. Cook uvedl, že Apple je největším plátcem daní v Irsku, ve Spojených státech a dokonce na celém světě. Apple díky své kanceláři v Irsku, kterou otevřel téměř před 40 lety a zaměstnával 60 pracovníků, vytvořil již 1,5 milionu pracovních pozic v celé Evropě.
„Po zacílení na Apple bude mít toto rozhodnutí v Evropě největší dopad na investice a vytváření pracovních míst. Díky teorii Evropské komise nyní najednou každá společnost v Irsku a po celé Evropě riskuje podrobení k placení daní díky zákonům, které nikdy neexistovaly,“ uvedl Tim Cook.
Tim Cook ukončuje dopis potvrzením, že se Apple stále snaží vyvolat mezinárodní daňovou reformu. Poznamenává, že veškeré změny povedou pouze k lepšímu a nastanou legální cestou. Touto poznámkou naráží na Evropské rozhodnutí, které označil jako změnění zákonu, který působí retroaktivně.
Zdroj: 9to5mac
Hlavně že se to všude interpretuje jako daňový podvod i když vše bylo legálně domluveni. Ještě bych dal EU k soudu za poškozování jména.
Hmm, tak to je pekné, podla tohto názoru Tima Cooka, by potom v Európe vlastne nemali platiť dane žiadne zahraničné firmy, ktore v Európe predávajú…
,,Zdá se, že se Irsko a Spojené státy shodly, že výdělky společnosti by měly být daněny v zemi, kde jsou ohodnoceny. Touto zemí jsou Spojené státy, jelikož většina výzkumu a vývoje společnosti Apple je situována právě v Californii.“
Podľa Tima Cooka teda nie je podstatné, kde sa peniaze zarobia, ale to, kde je realizovaný vývoj a výskum.
A zdá sa, že Írsko sa na tom s ním zhodlo, za menší poplatok, vo výške 2% zo zisku… Naozaj pekná zhoda…
Pre istotu dodám, že tým nemyslím, že Apple urobil čokoľvek nelegálne… O to je to ale väčší problém, pretože to isté robí xy úspešných firiem, aj našich, teda SK/CZ…
Daňová optimalizácia… :)
Apple využil daňovou pobídku, na kterou ho nalákali v Irsku. To samé dělají i naše vlády – pojďte k nám podnikat, odpustíme vám daně. Rozhodnutí EK je opravdu absurdní.
Írsko ich tam chcelo, tak im dalo ponuku, ktorú prijali. A podľa danej zmluvy tie dane platia. Na to tie zmluvy predsa sú. Keď už ani zmluva so štátom neplatí, tak čo teda? Ak po EÚ príde iné spoločenstvo, tak zas neguje predošlé rozhodnutia? Však to je jeden veľký bordel!
iJa…
presne APPLE taky neni osvicena spolecnost, mensi uplatek a zakon zohybame tak aby to legalni bylo.
ten otevreny dopis je smesna agrese!
staci si precist noviny podobna svinstva se deji kazdy den i v nasi CR…. nadnarodni spolecnosti a lokani vlady si z danovyma poplatnikama vztiraji rite.
Pánové neidealizujte si Apple a nedívejte se na EU respektive abychom byli přesní na EK, protože se jedná o rozhodnutí Evropské komise jako na strašidelného bubáka. Irsko si s EU vyjednalo korporátní daně ve výši 12% a ty platí pro každého, respektivě měly by platit. Apple si za nějakých záhadných podmínek dojednal daně ve výši 2%, což už samo o sobě je porušení legislativy EU a samozřejmě to věděly obě strany. Jenomže se to domlouvalo v době kdy nebyla žádná finanční krize a každá pobídka byla dobrá. Pak přišla Irská finanční krize a to už jim ty peníze byly teprve dobré i když jich bylo daleko méně něž by měli dostávat. A teď konečně někdo rozpletl ty tisíci stránkové smlouvy a zjistil, že Apple nejenom , že platí méně než má podle legislativy EU, ale dokonce v některých případech v daných letech platil daně ve výši 0,005% až max 1%. Tedy žádné nelegálně dohodnuté 2%. Takže to za prvé.
Za druhé legislativa EU říká, že by daný subjekt měl danit zisky v zemi, kde mu vznikají. Ale Apple díky tomu, že tento zisk uměle přeléval do Irska, tak prakticky zisk v těchto zemích negeneroval a v Irsku šikovně snižoval. Takže například v roce 2011 to bylo takto: Komise zjistila, že v roce 2011 vykázala společnost Apple Sales International zisk ve výši 22 miliard dolarů, ale na základě daňového rozhodnutí byl v Irsku považován za zdanitelný jen zisk ve výši zhruba 50 milionů eur, zatímco 15,95 miliardy eur zůstalo nezdaněno. Takže co na to říct.
Za třetí je důležité si uvědomit, že i kdyby si s vámi jakýkoliv úředník na FÚ a je jedno že toto bylo na úrovni vlády (tito lidé už ve vládě dávno nejsou) dohodl nějaké výhodné danění a tato výhoda by porušovala platnou legislativu, tak prostě je tato dohoda se zákona neplatná. A opět Apple to velmi dobře ví. Jenom prostě využíval te skuliny a dlouhou dobu mu to procházelo. Ale teď prostě spadla klec a pozor na jednu věc. Apple nedostává žádnou pokutu a žádné sankce. On prostě má dodanit to co je legislativně správně, tak jako vám komukoliv může FÚ dodanit zisky zde. Legrační na tom celém je fakt, že ty daně musí zaplatit Irsku, které to celé vytvořilo :)
A na závěr, celé to má ještě hlubší dobat v tom, že se samozřejmě jedná o precedent, který stejným způsobem dolehne na firmy jako je Google, Facebook, Microsoft atd. a vzhledem k tomu, že všechny tyto firmy mají převážně sídlo v Irsku (kde jinde že? :D ) tak Irsko může mít dost velký problém. A proto samozřejmě taky velmi hlasitě protestuje. A druhá věc je to, že těmto firmám prostě tyto nezákonné daňové úlevy končí, protože teď už se ví jak se věc mají a konkrétně Apple místo skoro nulové daně bude muset platit najednou 12%. A to jenom v Irsku a samozřejmě se začne sledovat jaké jsou jeho finanční toky v jednotlivých zemích EU, kde jsou daně ještě výrazně vyšší. A to už se mu teprve nelíbí. Proto ten velký křik.
ted jsem narazil na dalsi zajimavej nazor…
Kdo umí číst mezi řádky jasně vidí, že se v podstatě rozpoutala obchodní válka mezi EU a USA. Dohoda TTIP je v troskách kvůli Evropě. Vzápětí dostává VW brutální sankci mnoha miliard USD za aféru Dieselgate, přestože americké úřady věděli o porušování předpisů min. dva roky předem. Nic neudělali, až po fiasku s TTIP začali jednat. No a teď EU vrací úder a chce tyto miliardy zpátky přes Apple.
kvôli týto komentárom som sa snažil po dlhej dobe osviežit moje prihlasovacie udaje aby som mohol napísat to čo už azifaral napísal :)
@pezkast: To že jde TTIP smlouva v té podobě v jaké je teď do kopru je jenom pozitivní zpráva. USA si v té smlouvě nárokuje daleko více než dává a Německo a Francie si to jako 2 nejsilnější státy EU velmi dobře uvědomují a proto od toho dávají ruce pryč. malým státům jako jsme my by bylo asi jedno za jakých podmínek by se ta smlouva dojednala, respektive našim „geniálním úředníkům“ zcela jistě, jenom aby se mohli tvářit, že něco dojednali s USA. A jestli je to výhodné nebo ne …. To že VW dostává flastr je jenom správné. Podváděl a chytili ho se staženými kalhotami. Stejně jako právě teď Apple. A že by teď vracela EU úder …to vyšetřování Apple a jemu podobných firem se děje už skoro 3 roky, takže to začalo daleko dříve než byla nějaká aféra Dieselgate. Jenomže prolouskat tisícovkami stránek šikovně sepsaných smluv to nějaký pátek trvá.
Azifaral: díky za jakous takous osvětu. jenom by mě zajímalo co čeká Irsko za takový u nich prokazatelný podvod. Ze strany Applu bych tomu podvod stejně neříkal i když vyčůraný jsou dost jako každý finančník.
Mám pocit, že nám to Apple v EU dá trošku sežrat zvednutím cen.
Azifaral to podrobnejsie rozpisal… A nezabudol dodat, ze samozrejme, Apple je v tomto prva lastovicka… Alebo presnejsie Jastrab, chyteny do siete… :) Rovnako sa to tyka aj inych(a nie len) ,,IT gigantov“… A nechcel som napisat rovno uplatok, ako to nazval pezkast, aby ma niekto nahodou este nezazaloval… :) Ale je to jednoduche a vyhodne pre obe strany, existuje tzv. ,,Double Irish“(kto ma zaujem a nevie co to je, nech si to vygoogli), no a potom sa plati asi tolko, kolko sa platit chce a aj to len v Irsku… :) A pre Irsko by boli zrejme super vyhodne tie 2%, alebo aj menej, ak by sa jednalo o zisk z biznisu z celej EU… :)