Představení telefonů iPhone 7 a 7 Plus už je na spadnutí a tak se pochopitelně objevují nové a nové úniky. Každý už ví, že letošní vlajková loď od Applu nepřinese žádné významné novinky v oblasti designu, ale to by měly částečně vykompenzovat vylepšení uvnitř telefonu. Na Weibo se dnes objevily detailní specifikace chystaného iPhonu, které významnější změny potvrzují, a tak se dozvídáme, čím nás letošní iPhony mají oslnit a přesvědčit tak potencionální zákazníky ke koupi.
Velikost i rozlišení displeje zůstanou u obou modelů stejné, tudíž menší varianta nabídne 4,7palcový displej s rozlišením 1334×750 a větší model pak 5,5palcový Full HD displej. Tím se tak potvrzuje, že nové modely budou mít v podstatě stejné rozměry, jako jejich předchůdci – iPhone 6s a 6s Plus.
Žádná velká překvapení se nekonají ani u procesoru. Oba modely budou disponovat čipem Apple A10, který je postavený na 16nm Fin FET výrobním procesoru společnosti TSMC. Velkých změn u procesorů bychom se měli dočkat až příští rok, kdy by měl iPhone nabídnout procesor vyráběný 10nm procesem. Dobrou zprávou ale je, že u iPhonu 7 Plus naroste velikost operační paměti, a to z 2GB na 3GB. U menšího iPhonu 7 zůstane RAM z iPhonu 6s.
Teď už ale přejdeme k něčemu zajímavějšímu. Únik totiž prozrazuje, že iPhone 7 i 7 Plus nabídnou větší baterii. Konkrétně by měl mít menší model baterii o kapacitě 1960mAh, což je na iPhone poměrně slušný nárůst, protože současný iPhone 6s má baterii o kapacitě 1715mAh. Větší Plus model by se pak měl pochlubit 2910mAh baterií, což je také nárůst v porovnání s 2750mAh u iPhonu 6s Plus. Baterie pravděpodobně vyrostla díky absenci 3,5mm jacku, a to i navzdory tomu, že by měl být nový model o něco štíhlejší.
Co se ještě zlepší a nikoho to rozhodně neurazí, je fotoaparát. iPhone 7 i 7 Plus budou sice opět disponovat fotoaparátem o rozlišení 12 megapixelů, ale zlepší se clona a velikost senzoru. Menší 4,7″ iPhone 7 se pochlubí fotoaparátem s clonou f/1.9, tudíž si znatelně polepší v porovnání s iPhonem 6s, který má fotoaparát s clonou f/2.2. Jak už jsem zmínil, zvětší se i senzor, a to konkrétně na 1/2.6″ u menšího modelu, ale u Plus modelu zůstane stejná, tudíž 1/3″. Větší senzor zajistí, že na čip bude dopadat více světla, díky čemuž bude nový iPhone pořizovat kvalitnější fotografie, a to obzvláště při špatných světelných podmínkách. U Plus modelu by se měla zlepšit kvalita fotografií hlavně díky duálním fotoaparátu.
No a nakonec se dozvídáme ještě jednu zajímavost, po které touží nespočet majitelů iPhonů už řadu let. Menší iPhone 7 by totiž měl nabídnout voděodolnost, a to díky certifikaci iPx7, která nám říká, že telefon od Applu bude odolný proti krátkodobému ponoření do vody, a to až do hloubky 1 m, ale maximálně na 5 sekund.
*via: phonearena
„menší varianta nabídne 4,7palcový displej s rozlišením 1334×750“ http://goo.gl/xOGMgQ :)
Jestli je pravda a v 4.7″ modelu zůstane HD displej, tak má Tim Cook své zákazníky za úplné hlupáčky, jinak se to vysvětlit nedá.
FullHD IPS panely dostávají dneska i telefony za 100$, kdo by chtěl vyzdvihovat kvality panelů iPhone (které ještě tak před třemi lety byly lepší než konkurenční), tak toho zklamu, dneska je i v Honorech správně kalibrovaný lepší panel od JDI nebo Samsungu.
Takze plusko by mohlo podporovat spusteni vice oken =)
tak to bude pravek :(
konkurencia ma 2k displeje, clonu f1.7, vodotesnost,
smartfony za par stoviek maju FHD, kde su casy ked apple nebol druhy najlepsi..
to vazne mienia zaostavat znovu s tym fotakom, 6s trpi slabou clonou a dnes je to citelne :(
displej u iphonu uz davno nejsou to co byvaly jak rika nitro. Mam ip6 a pritelkyne ip6s, porovnal sem oba dispeje vedle sebe a u 6s je neskutecne zazloutla bila ve srovnani s bilou na ip6 pri stejnym jasu. Pri pokusu o reklamaci mi bylo receno ze je to lepidlo ktere pouzivaji pri vyrobe a ze se to casem ztrati. I po roce je displej stale nazloutlej, takze asi tak. Bohuzel I v appstorech maji teleffony s nazloutlou obrazovkou. Nechapu jak muzou prodavat neco za 20tis s takovym failem a jeste to nazvat normalni.Pritom panely by se mely zlepsovat a ne zhorsovat. Co se tyce rozliseni tak myslim ze staci, alespon me. Kdyz tam daji jemnejsi panel tak zas bude boj s baterkou takze radsi at to nechaj tak..Osobne si myslim ze si veskery triumfy nechavaj na pristi rok k desatymu vyroci iPhone. Tam uz mozna I ten amoled narvou, nechame se prekvapit.
Ale letos to na upgrade nevidim. Tel vypada prilis stejne a tech par procent vykonu navic se da ozelet
4Misak. To určitě neplatí paušálně, záleží na výrobci displeje a jeho kalibraci. Ty panely se prostě liší a některé iPhone mají displej více do teplejších odstínů a některé do studená. Je to tak u všech telefonů. Já mám nyní 6s, jehož displej má k bílé podstatně blíže, než u mé předchozí šestky, které měla displej laděný do teplejších barev, resp. nádechu do žluta. Ty displeje jsou rozdílné v každé generaci iPhonu, určitě neplatí to, že všechny iPhone 6 mají displeje bílé and všechny 6s displeje nažloutlé.
4 Fcs chapu ze tam rozdily byt muzou, nicmene mel jste to stesti ze ste sel od horsiho k lepsimu podani barev resp bile. Takze v pripade opaku by jste asi taky moc stastny nebyl nebo ano? Osobne stale iPhone vnimam jako premiovy produkt za premiovou cenu a podle toho by mel produkt i vypadat nemyslite? Osobne si myslim ze iPhone uz by si davno zaslouzil amoled displej v teto cenove hladine.
Samozřejmě by mi to vadilo, zvláště kdybych měl oba telefony vedle sebe a mohl je tak porovnat přímo. Já jsem jen reagoval na vaši větu, že displeje už nejsou to, co bývaly, vyznělo to tak, že všechny displeje u 6s jsou špatné a nažloutlé. Stejný „problém“ byl i u předchozích generací iPhonu a je to tak i u jiných výrobců. Ty displeje se prostě liší.
Nexus 6P umožňuje nastavit barvy podle požadavků, OnePLus3 má navíc i předdefinované režimy, je to jednoduché a efektní…
Na konkurenčním webu jsem narazil na článek o pádech a stabilitě iOS vs Android.
Kdyby někoho zajímalo, není to česky.
Q2 2016 State of Mobile Device and Health Report:
https://www.docdroid.net/Y6tBEah/state-of-mobile-device-performance-and-health-trend-report-q2-2016.pdf.html
problem u padu aplikaci je v 99% zpusobenej chybou aplikace a ne systemu.. systemove aplikace u iOS nepadaj narozdil od andoidu..
Co znamená voděodělnost? Nemělo by tam být spíše voděodolnost :-)
TVL ta bradavice je pekelná! Vypadá to jak díra do prdele! Tohle ať si Apple klidně nechá.
Dokud mu bude u top modelu telefonu z těla trčet foťák a telefon se bude vrklat při položení na stůl, tak si to nekoupím.
hlupaci jste prave ze vy,pokud s tim telefonem zatim neplanuje apple tu rozsirenou realitu ci co to je za blbost, tak rozliseni displeje je nad ramec rozlisitelnosti oka tak co s tim porad vsichni mate jen to zbytecne bere baterii,vsichni se honi za cisly, ale skutecnost je vzdycky uplne jina, to same s fotaky tak i vice jader vice adidas
Server MacRumors přináší ekluzivní reportáž z právě probíhající Keynote společnosti Apple v Argentinském Cupertinu, na které má být představen nový iPhone sedmé generace. My Vám exkluzivně přinášíme první dostupné informace.
iPhone 7SE Platinum nabídne obrazovku se vskutku špičkovými parametry. AMOLED panel s úhlopříčkou 5,5 palce dostal do vínku Quad HD rozlišení 1440 x 2560 px, což má za následek jemnost 534 pixelů na palec. Jednotlivé body tak nemáte nejmenší šanci rozeznat a obraz je nádherně jemný a ostrý. Rozměry nového iPhone 7SE Platinum jsou 154 × 75,7 × 7 mm a hmotnost činí 155 gramů. Nový iPhone 7SE Platinum je nabízen pouze v jedné barevné variantě, a to vesmírné Space Black.
Nad displejem jsou rozpoznatelné senzory okolního světla či přiblížení a sekundární 8Mpx kamerka. Čtečka otisku prstů TouchID nově našla své místo na zadní straně, hned pod 16Mpx hlavním fotoaparátem. K dispozici je i dvoudiodový LED blesk. Zadní strana je v tomto případě vyrobena ze skla, přičemž pod tímto sklíčkem je nalepena speciální vrstva, která zejména na přímém světle vytváří netradiční odlesky. Jedním slovem je ale potřeba dodat, že skleněné provedení zadní strany doslova přitahuje otisky prstů, které na ní ve velké množství ulpívají. Kolem displeje chráněného tvrzeným sklíčkem Gorilla Glass 4 s 2.5D efektem obíhá kovový rámeček se setnutými hranami. Součástí tohoto rámečku jsou i výdechy reproduktorů, které jsou umístěny na obou koncích displeje. iPhone 7SE Platinum nabízí velký 5,5palcový AMOLED displej s „prémiovým“ QHD rozlišením 2 560 × 1 440 obrazových bodů a skvělými vlastnostmi. S jemností dosahující 534 ppi tak nemáte šanci rozeznat od sebe jednotlivé pixely. Ke zvolené technologii displeje se váže věrné podání černé barvy a pestrost barev, což iPhone 7SE Platinum v praxi beze zbytku potvrzuje.
Kalifornský gigant na poli mobilních telefonů Apple nově představený model iPhone 7SE Platinum v černočerné Space Black variantě osadil fotoaparátem se 16Mpx rozlišením, světelností f/2,0, fyzická velikost každého pixelu je 1,12µ. NanoSIM kartu a případně i paměťovou AMC kartu vložíte do telefonu prostřednictvím šuplíčku nacházejícího se právě pod tlačítek pro ovládání fotoaparátu. V krabičce kromě krásného telefonu najdete rychlonabíječku s oddělitelným lightning kabelem, sponku pro vyjmutí šuplíčku na SIM a paměťovou kartu a špuntová sluchátka s mikrofonem. Spekulace nad absencí jack konektoru se tak nepotvrdily. Celkově je zpracování na velice dobré úrovni a nedočkáte se žádného zavrzání či špatného slícování. Pochvalu výrobce zaslouží za vroubkovaná boční tlačítka, která je díky tomu snadné nahmatat poslepu. Nový iPhone 7SE Platinum je montován tradičně ve výrobních linkách čínské společnosti Foxconn, při jeho výrobě je brán zřetel na dobré pracovní podmínky zaměstnanců, kteří mají povoleno spáchat maximálně jednu sebevraždu v průběhu tří směn v krátkém týdnu a dvě sebevraždy v dlouhém týdnu. Spolu s novým iPhone 7SE Platinum dodává Apple i brýle na virtuální realitu v ceně 849USD, cena brýlí pro virtuální realitu se nám zdá poněkud vyšší, konkurence nabízí podobné brýle za částky řádově nižší pohybující se v rozmezí 28USD až 118USD u VR Kitu od Samsungu.
Koncová cena nového iPhone 7SE Platinum ve Space Black variantě iPhone 7SE Platinum byla ohlášena na Keynote samotným CEO společnosti Apple Timem Cookem činí 1249USD v základní paměťové variantě 32GB. Tim Cook rovněž představil i ceny nabízeného příslušenství: paměťová karta standardu AMC (Apple Memory Card 2.0) je nabízena pouze v jedné kapacitě 128GB, a to za příplatek 549USD. Za předpokladu, že zatoužíte po novém iPhone 7SE Platinum s kompletním dostupným příslušenstvím, celková cena se může vyšplhat až na pohádkových 2647USD, za tu nemalou částku však nečekejte nic jiného než nadstandardně vybavený mobilní telefon s kovocým rámem, skleněnými zády a brýlemi na virtuální realitu v nejvyšší možné kapacitě 150GB.
Nově představený Space Black iPhone 7SE Platinum možná není dokonalý, nabízí se za necelých 1249USD (v České Republice předpokládáme cenu nižší, s dph by se mohla vyšplhat na 35000,- Kč) je k dostání v exkluzivní barevné variantě Space Black. Za cenu 1249$ však získáte jeden z nejzajímavějších smartphonů, který je aktuálně k dostání. Nenabídne možná ten nejvýkonnější hardware na trhu, zároveň ale nehrozí, že byste se potýkali s tím, že telefon na něco nestačí. Naopak kvalitní konstrukce, jemný Quad HD displej a perfektně odladěný systém jsou oblasti, kde se zařízení s absolutní špičkou může měřit. Příjemným překvapením byly také velmi povedené stereo reproduktory.
http://goo.gl/r4uY26
nitro.doubt
?
Čo to tu píšeš za blbosti?
Nechápem kto vážne a prečo čakal iné rozlíšenie v ďalšom iPhone ako štandardné.
To rozlíšenie je úplne dostačujúce, to, že Retina je tu s nami už od iPhonu 4 neznamná, že je zastaralá.
V roku 2010 bola jemnosť displeja nastavená tak, aby pri bežnej práci s telefónom bola za hranicou ľudského oka. Tu nieje čo prekonávať čo sa týka jemnosti a som úprimné rád, že sa Apple drží najdlhšie ako môže práve tohto rozlíšenia, pretože jasne ukazuje, že má zdravý úsudok.
Tým nechcem povedať, že v budúcnosti sa jemnosť ešte nezlepší, ale zlepší sa predovšetkým, kvôli inej technológii (a prípadnej nedostupnosti zo strany výrobcu), napríklad, práve kvôli prechodu na amoled, ktorý napriek stálemu zlepšovaniu, si myslím, že nedosahuje kvalít, kvalitného IPS panelu. Keď ani Eizo neponúka Amoled monitory, niečo na tom bude, zrejme kvôli tomu, že stále neponúka tak verné farby a jednotlivé pixely sú poruchovejšie.
Majdy hodnota ppi zdravého oka, naměřená optometristy je přesně 470ppi… najdi si na 9to5Mac, je tam toho napsáno dost o Jobsovi a retině. retina = 320ppi byl jen marketingový chyták, který vymyslel Jobs (všechna čest), retina u iMacu a MBP má jen ~220ppi.
Jestli jsi rád, že se Apple drží zhruba HD ~760px displeje u 6S a připadá ti to jako zdravý úsudek, pak by bylo dobré vyhodit z okna iMac a vrátit se k CRT monitoru.
Zhruba takový rozdíl to je, i těch 401ppi na 6S Plus je okem viditelný rastr, ale nejsou alespoň zubaté přechody ikon jako u 6S nebo SE. U SE jsou jednotlivé pixely ještě více znatelné, přestože má SE stejnou hodnotu ppi jako 6S, tak celkový počet pixelů u SE je ~ 700 000, 6S ~ 1000 000, už těch 300 000pixelů ve prospěch 6S je znát na celkovém dojmu z displeje.
FullHD panely mají 200 000pixelů a QHD 3 600 000pixelů rozdíl mezi HD760pix a QHD1440pix panelem je asi jako mezi PowerMacem G4 a MacPro 2013. Mezi těmi panely je obrovská mezera ve vývoji, kvalitě a výsledné user experience.
FullHD na ~ 5.2″ je akorát, na 5.5″ je lepší QHD, ale i s FullHD na 5.5″ se dá žít.
„Tým…ie.“
Tady s tebou souhlasím, otázka je kdy se Apple zlepší, a nebude to jen z důvodu přechodu k OLED, stejné továrny, od kterých Apple objednává panely do SE a 6S už od roku 2014 chrlí daleko kvalitnější IGZO a NEGA IPS panely ve FullHD i QHD rozlišení. JDI umí vyrobit i panel s 800ppi a 4K UHD rozlišením pro 5.5″ a je taky IPS.
Podle mě IPS je lepší a výhodnější technologie, má lepší kvalitu obrazu.
OLED má výhodu ve trochu lepší černé a nižší spotřebě, nevýhoda, že se vyplauje.
OLED je budoucnost z toho důvodu, že se Cook žene za co nejtenčím smartphonem.
Ještě tenčí tělo? No to snad ne… Už teď je ten telefon slušný mejdlo a bez krytu bych ho už asi tak milionkrát rozflakala o zem, ale i ty ostatní informace jsou dost nuda… Na to jak jsem jablko vychvalovala kudy jsem chodila tak začínám uvažovat, že příští telefon bude něco jiného….
Presne, načo lepší displej? Ako tu už niekto písal, jemnosť je dostatočná už asi od roku 2010, to len Androidy si honia ego čo najvyššími číslami, a ignorujú fakt že to nakoniec aj tak renderuje v 720p (viď fail s Xperiou, ktorá sa po pár minútach v 4K režime vypne).
A k tomu že padajú aplikácie, a nie samotný Android: To je NEZMYSEL!!!
Android je podobne ako samotný Linux založený na mikrokerneli (respektíve skôr na hybridnom), to znamená že systémové záležitosti (správa napájania, driverov ale aj samotné drivery) riadia namiesto kernelu „obyčajné“ aplikácie.
Takže ak táto obyčajná aplikácia zastupujúca prácu kernelu spadne, je to úplne to isté ako keby spôsobil pád samotný kernel.
„(viď fail s Xperiou, ktorá sa po pár minútach v 4K režime vypne).“
Z5 Premium renderovala ve FullHD tj, ne v 720p, ale 1080p,
Za prvý renderovat v 720p a upscalovat to na 4K je debilita.
Za druhý 4K je násobek 1080p, proto třeba FullHD videa vypadají daleko lépe na iMac22 s 4K panelem než na iMac5K. U menšího iMacu nedochází ke stejnému upscalingu jako u 5K, jen prostě jeden pixel videa je tvořen 4mi pixely na iMac22, video vypadá lépe…
Ta Xperia navíc upscalovala jen v první verzi Lollipop se kterou ty telefony šly na trh. V okamžiku uvolnění MarshMallow jede ve 4K ve všech aplikacích. 5.0 více než QHD nepodporoval, 4K displeje podporuje až MarshMallow.
Smysl má 4K především pro virtuální realitu, Z5 Premium je jediný telefon, který bych se bez váhání nebál doporučil na VR.
Dolan jestli jsi myslel to natáčení videa a overheating issues Xperie, tak tím samým trpí i iPhone 6 a SE, asi holt inženýři v Cupertinu moc honia ego čo najvyššími číslami. http://i.imgur.com/CjfK8VR.png
nitro.doubt, musím na tie nezmysly reagovať.
Existuje presný vzorec na maximálnu rozlišovaciu schopnosť oka dospelého človeka. Pri schopnosti zaostriť na 10cm (dospelý človek na menej nezaostrí). Ak má ideálny zrak (čož má len pár percent populácie).
Je absolútny strop rozlišovania 626ppi.
V prípade PRIEMERNÉHO človeka je to pri 10cm len 232ppi.
Rozlišovacia schopnosť oka sa s vzdialenosťou logicky zmenšuje. Pri ideálnom zraku DOKONALÉHO oka je pri 20cm strop 313ppi (20cm sa dá považovať za minimálnu bežnú používanú vzdialenosť telefónu od oka). To dokonale podľa vzorca kopíruje retina rozlíšenie.
Pri tabletoch je priemerná minimálna pracovná vzdialenosť ešte vyššia (30cm), preto bohato dostačuje aj 240ppi.
Pri iPhone Plus je ppi vyššie (FullHD) práve pre to, aby sa nemuselo prepočítavať video na iné rozlíšenie, keďže by bol rozdiel pomerne malý.
Apple je tým pádom asi jediná firma čo sa držala odjakživa vedy.
Ostatní výrobcovia to len strieľali od boku tak, ako sa im to dobre marketovalo.
Zaujímavosť 1: vyššie ppi má zmysel pri použití vo VR, kde je ostriaci bod posunutý dokonca na menej ako 10cm vďaka špeciálnej optike.
Zaujímavosť 2: podľa výskumov ľudský mozog nedokáže NARAZ pojmúť viac ako 2k rozlíšenie, napríklad pri pozorovaní filmu. Výnimka je pracovný monitor/tablet/telefón, kde sa zameriavame na konkrétne menšie časti displeja a nie na celok ako pri filme. Samozrejme aj v tomto prípade platí vzorec použitý vyššie.
aa ja že kde a čo mi to pripomína tohto truhlíka nitro.doubt
a on to je jmenopriezvisko zo smartmanie
tie jeho litánie už niikto nečíta nikto ho neberie vážne, taký chrobák truhlík,samsung predavač
Když jsme u tý smartmanie http://goo.gl/omLKXs
Jeremy Eric Nowak
„problem u padu aplikaci je v 99% zpusobenej chybou aplikace a ne systemu.. systemove aplikace u iOS nepadaj narozdil od andoidu..“
Vidíš já jsem se v životě s pádem aplikace na androidu nesetkal, ani s pádem systému. iPad už jsem měl jednou v bootloop po update iOS. A instalace z AppStore mi crashne každou chvíli, přitom android s PlayStorem funguje spolehlivěji, asi na té studii něco bude.
k tomu len tolko truhlík,čo nesedíš na samsungmanii a nehoníš pinzetou pipík???
lerion (neregistrovaný) 29.8.2016 v 15:01
Studii jsem si stahnul a procetl. (ke stazeni zde http://info.blancco.com/state-of-mobile-device-performance-and-health-trend-report-q2-2016.html )
A jen se udivuji nad tim, jak muze redakce na neco takoveho vubec reagovat? Nikde ve studii se nepise nic o metodice testovani. Jak se testovalo, co se testovalo, jaka byla kriteria. A navic mi chybi to nejdulezitejsi – kolik bylo do testovani zapojeno zarizeni a jaka to byla. Ze tam hazi procenty je fajn, ale jestli meli test na peti telefonech, co jim lezel v supliku nebo to testovali na milionu lidi, co telefony aktivne pouzivaji?
Na zaklade te studie se neda vubec udelat zadny zaver, je neduveryhodna a tudiz by ji nemel zadny seriozni redaktor vubec brat v potaz (nebo by ji mel zpochybnit).
To se nestalo. Navic jsou zameneny pojmy jako stabilita systemu (v titulku) a stabilita aplikaci (v clanku).
Pavol Donko
Ano tie nezmysly s retinou a 220ppi a 320ppi naozaj to su niezmysly, na 9to5mac som čítal, že realna rozlišovací schopnost oka je 470ppi.
Jeslti máte odkaz na nějaký zdroj, který uvádí 626ppi, tak sem s ním, rád si ho přečtu, toto téma mě vela zaujímá.
„Pri iPhone Plus je ppi vyššie (FullHD) práve pre to, aby sa nemuselo prepočítavať video na iné rozlíšenie, keďže by bol rozdiel pomerne malý.“
Tomu nevěřím, iPhone SE má 640pix displej a 6S 750pix displej, kdyby byl důvod ten, který uvádíte, měl by SE i 6S 720pix displej, protoře HD kvalita videa je 720p.
Takhle se HD video na YT nebo odkudkoliv jinud musí jak vy říkáte „prepočítavať video na iné rozlíšenie, keďže by bol rozdiel pomerne malý“.
„Apple je tým pádom asi jediná firma čo sa držala odjakživa vedy. Ostatní výrobcovia to len strieľali od boku tak, ako sa im to dobre marketovalo.“
No jak vidíte nedržela se toho Apple vůbec ani u 4/4S, 5S ani u řady 6/6S u obou to Apple „střílel od boku“ tak aby to ve výsledku dalo zhruba ~320ppi při nějaké rozumné hodnotě dpi v systému nebo jeho násobku.
Právě Apple to dělá tak aby sa to dobre marketovalo, vždyť marketing je jednou z nejsilnějších stránek Apple.
„Zaujímavosť 2: podľa výskumov ľudský mozog nedokáže NARAZ pojmúť viac ako 2k rozlíšenie, napríklad pri pozorovaní filmu. Výnimka je pracovný monitor/tablet/telefón, kde sa zameriavame na konkrétne menšie časti displeja a nie na celok ako pri filme. Samozrejme aj v tomto prípade platí vzorec použitý vyššie.“
Naozaj zaujimave, budoucnost je daleko víc než 2K.
LG nedávno oznámil 8K panel v rozumné úhlopříčce, Apple údajně také plánuje 8K iMac.
7680×4320 @ 31.5 LG display prototype
RED Epic dnes umí natáčet v 6K rozlišení. Třeba videoklip Chcípni od Řezníka z ZNK byl natáčen RED Epic kamerou.
Pohlovi dělal klip Garipov na REDku, imho parádní počin. https://www.youtube.com/watch?v=R50lSkAR6Cg
Je ťažké baviť sa s niekym kto nevie ani poriadne čítať.
„na 9to5mac som čítal, že realna rozlišovací schopnost oka je 470ppi“ – pobavilo. Písali to na internetoch, tak je to pravda. :D
Ako som písal, dôležitý faktor je vzdialenosť od pozorovaného objektu. Dá sa to dohladať v literatúre a výskumoch.
http://wolfcrow.com/blog/notes-by-dr-optoglass-the-resolution-of-the-human-eye/
Tu je vzorec a teória, stačí správne dosadiť do vzorca (majú tam chybku vo výpočte, takže im vyšli ešte vyššie hodnoty než čo som uvádzal).
FullHD je referenčné rozlíšenie, ktoré sa dá prepočítavať aj zo 4k, preto má zmysel používať ho pri iPhone Plus. HD (720p) je samo o sebe už nedeliteľne prepočítavané z vyššieho a nie je až tak bežné (prepočet je netriviálny a stratový – fraction pixels). Použiť ako referenciu staršie iPhone je scestné, stačí si prečítať niečo o postupnom vývoji rozlíšení starších iPhone.
Pri iP6/6S zasa nedáva zmysel použiť HD, pretože by bol nutný downscale (z 1334 na 1280) a vybočilo to z retina vzorca.
Poznámku o „strílení od boku“ som nepochopil, keďže od iP4 majú všetky iPhone 326 ppi, dokonca aj iPad Mini.
Odhliadnuc od toho, že vyššie ppi ľudské oko nerozozná, tak vyššie rozlíšenie je aj škodlivé. Jednak žerie viac batérie, druhak stojí viac a tretiak potrebuje rapídne vyšší výpočetný grafický výkon (preto obyčajný iPhoneSE rozsekal všetky vlajkové lode v rýchlosti).
Niet divu, že väčšina výrobcov potichúčky prešlo z 4k na 2k alebo dokonca FullHD.
Marketing nie je najsilnejšou stránkou Apple, taký Lagsung má na marketing trojnásobný rozpočet. Tým že robia v Apple veci zmyselne a nenaháňajú sa za hlúpymi číslami, tak sú najhodnotnejšia firma aj bez takého rozpočtu na marketing. Ľudia tam tú pridanú hodnotu vidia.
ad 2k:
je dôležité vedieť čítať, písal som to jasne:
„Výnimka je pracovný monitor/tablet/telefón, kde sa zameriavame na konkrétne menšie časti displeja a nie na celok ako pri filme.“
To, že niekto spraví 4k televízor samozrejme neznamená, že to dáva zmysel.
Pri kamerách je to zasa iný prípad, pretože v posprodukcii sa hodí každý megapixel (podobne ako pri zrkadlovkách). Nehovoriac o možnosti použiť výzez a pod.
Ten vzoreček znám, ve škole jsme se ho učili pod teminus technikus “ výpočet čárové ostrosti“ tenkrát se neřešilo ppi, nýbrž čárová ostrost a dpi.
„Pri iP6/6S zasa nedáva zmysel použiť HD, pretože by bol nutný downscale (z 1334 na 1280) a vybočilo to z retina vzorca.“
Mohli klidně přizpůsobit úhlopříčku k HD panelu tak, aby výsledná hodnota byla lepší než 320ppi. Dlouho jsem nechápal, proč Apple použil u 6 tak divnou úhlopříčku, logičtější by byla 5″ nebo 5.2″ (pro menší model 4.2″) a nedávno mi to docvaklo http://i.imgur.com/MZh2VfH.jpg v Cupertinu jen hloupě okopírovali Nexus 4. Není divu, když Nexus 4 byl povedenej telefon, lidé ho používali roky a všichni si ho v tou dobou pochvalovali.
Menší iPhone 5/5S/SE 4″ klidně mohl mít HD panel a 367ppi a větší 4.7″ mohl mít FullHD, to by bylo rozumné a přiměřenější. 6/6S Plus bych rovnou nechal osadit QHD, když to umělo LG a kdejaký noname číňan v roce 2013 proč by to nezvládl Apple o rok později?
No jednoducho proto, že úmyslně posílá na trh technologicky zastaralé produkty aby zvýšili prodejní marži na maximum a případné „inovace“ si šetří do budoucna. Stejný příklad je hrozná low resolution iSight camera na Macbook 12″. Nebo nedostatečná kapacita paměti RAM u modelu 6 Plus, který laguje prakticky nonstop po posledních updatech, vďaka Cookovo „optimalizácii“ iOS9.
Z toho tvého marketingového „retina vzorce“ by to nijak zásadně nevybočilo.
„Poznámku o “strílení od boku” som nepochopil, keďže od iP4 majú všetky iPhone 326 ppi, dokonca aj iPad Mini.“
iPhone 6/6S Plus má 401ppi, pro to je to také jediný současný pro mě použitelný iPhone.
Je vcelku jedno jestli to bude 290ppi nebo 320ppi, mezi 290ppi a 326ppi není zase takový rozdíl, ale mezi 326ppi a třeba těch 540ppi na QHD panelech už je pořádně znát.
„Odhliadnuc od toho, že vyššie ppi ľudské oko nerozozná, tak vyššie rozlíšenie je aj škodlivé. Jednak žerie viac batérie, druhak stojí viac a tretiak potrebuje rapídne vyšší výpočetný grafický výkon (preto obyčajný iPhoneSE rozsekal všetky vlajkové lode v rýchlosti).“
Lidské oko samozřejmě vyšší hodnotu ppi rozezná, to je to na co jsem upozornil v úvodu, 326ppi je jen marketingová hodnota, kterou vymyslel Steve Jobs (bylo o tom napsáno několik článků) skutečná hodnota ppi, které by pro člověka mělo být nerozeznatelné je 470ppi podle výzkumů a měření optometristů a i kdybys koukal na TV z pěti metrů, tak vdycky bude lepší dívat se na 4K obraz než na HD panel.
Hodnotě 470ppi naměřené optometristy při bězném používání telefonu lze uvěřit. Rozdíl mezi QHD a 4K na 5.5″ doopravdy nerozeznám, oba displeje jsou dostatečně jemné. Ten 4K má ovšem výhodu při přehrávání FullHD videí ev 4K obsahu a samozřejmě ve virtuální realitě.
Naproti tomu porovnávám-li FullHD na iPhone 6S Plus a QHD na jiném 5.5″, tak rozdíl spolehlivě okem rozeznám, na 6S Plus jsou stále viditelné přechody mezi ikonami, i při čtení textu je stále ještě zubatý, i když ne tolik jako na technologicky zaoslejších iPhone s 326ppi.
Nejhůře je na tom nejmenší 4″ model, ten díky celkově nízkému počtu pixelů, které jeho displej zobrazuje má hodně zubaté přechody u ikon v menu. Čím vyšší rozlišení, tím roste celkový počet pixelů a stoupá kvalita zobrazovaného obsahu (za jinak nezměněných okolností).
Z5 Premium 8 294 400 pixelů.
Galaxy S7, Nexus 6P 3 686 400 pixelů.
Honor 7, Galaxy A5 FullHD 1920 x 1080 = 2 073 600pixelů
iPhone 6/6S 750 x 1334 = 1 000 500 pixelů
iPhone 5c/5S/SE 640 x 1136 = 727 040 pixelů
Telefony s QHD panelem tak mají 3 686 400 pixelů, kdežto nejmenší z iPhonů pouhých 727 040 pixelů a nejrozšířenější 6/6S na tom není o moc lépe.
Bože to sú nezmysly. nitro.doubt omielaš dookola presne to čo som ti vyššie vyvrátil. Neviem či len trolluješ na celom LSA, alebo si tej svojej dezilúzii aj uveril. Necítim ďalšiu potrebu niečo ti vyvracať. Choď si vyplakávať na nejaké iné fórum, kde ti pohonia ego za velebenie androidu.
Nový termín – DroidSheep – človek čo sa nechá oblbnúť číselnými parametrami Android výrobcov a bezmedzne verí, že musia byť vždy lepšie.