S tím, jak se pomalu ale jistě blíží nové iOS 10 a macOS Sierra, jsme mohli zaznamenat relativně nový přístup, který Apple v tomto ohledu učinil. Začal využívat otevřených betatestů k tomu, aby uživatelé co mají zájem, mohly vyzkoušet nadcházející software bez ohledu na to, zda-li se jedná o vývojáře nebo pouze nadšence. Co k tomu Apple vedlo je poměrně jasné – počet testerů je mnohonásobně větší než u klasického uzavřeného beta testu. Otázkou ovšem bylo, proč společnost čekala tak dlouho, než s něčím podobným přišli. Odpověď je jednoduchá – fiasko s Apple Maps.
Časopis Fast Company včera přinesl velice zajímavý rozhovor s lidmi z vedení Applu. Kromě Tima Cooka se jej zúčastnili ještě Eddy Cue a Craig Federighi. Jedním z témat o kterých se bavili bylo právě využití otevřeného beta testování nadcházejících verzí operačních systémů. Hlavním důvodem pro tento přístup prý bylo, že se chtěli za každou cenu vyhnout fiasku, které přišlo v roce 2012, kdy Apple vydal své vlastní mapové podklady, jelikož přerušil spolupráci se společností Google, která do té doby poskytovala svá vlastní satelitní a mapová data. Tehdy se jednalo o velice závažný problém. Mapy byly opravdu špatné, nepřesné, jejich funkčnost byla velice omezená a Applu to trvalo několik let, než napravili jak pokaženou pověst tak tragické mapové podklady.
„Víte, v první řadě to bylo velice trapné. Podívejte se pouze na tu emoci jako takovou. Na trapnost. Není to něco, na co bychom byli hrdí. Na Apple Maps pracovalo, a to velice tvrdě, mnoho lidí a dopadlo to takhle. Naprosto jsme podcenili komplexnost celého produktu a ve finále to bylo prostě trapné.“ Odpověděl Eddy Cue na otázku ohledně „kvality“ map po jejich vydání.
„Na základě této zkušenosti jsme kompletně změnili přístup k testování nových produktů, jelikož se podobná situace už nikdy nesmí opakovat. My co jsme žili tady v Cupertinu, jsme žádné problémy s mapovými podklady nezaznamenali. Byli to uživatelé z celého světa, kteří měli nějaký problém. A proto na tyto uživatele cílíme s novými otevřenými beta testy, jelikož mají daleko větší potenciál narazit na nějaký problém v systému. Na něco, co my, potažmo úzká skupina testerů, nemůže nikdy objevit.“
Jak celý otevřený beta test iOS 10 a macOS Sierra pomohl, uvidíme už za měsíc, kdy společnost představí nové iPhony a MacBooky, se kterými zároveň přijdou i nové verze odpovídajících operačních systémů. Vzhledem k tomu, jak dlouho open beta trvá je ale velice pravděpodobné, že by se mělo jednat o jeden z nejvíce odladěných systémů, jaký kdy Apple vydal.
Zdroj: Cultofmac
Proč Apple spustil veřejné testování svých systému, když to Steve Jobs nesnášel?
Protože je Jobs po smrti, proto…
Výbornej argument 10ti letého kluka ale spíše bych řekl, že se trh mění a je třeba se přizpůsobovat trhu. Pokud kouknu na konkureční firmy třeba Mrkrvosoft ten dělá nejen z obyčejných uživatelů, ale i z korporátů testery. Sice měli svoje preview ale i ty offiko desítky nejedou tak dobře jak by měli. Za to když Apple vypustí betu mrda magorů do applu jim vrátí feedback takže budou vědět chyby a doladěj je dřív než to vydaj. Nevyladěj všechno ale to největší zlo vyladěj a pak postupně po aktualizacích budou přidávat vylepšení. Steve Jobs to nesnášel protože byl vizionář a bál se aby mu někdo nápad neukradl aby někdo neměl možnost vidět něco dřív než to má vyjít. Bohužel už se mu to jednou nepodařilo s Gatesem (copyman)
Ono taky Apple se za tu dobu stal gigantem s dosahem celého světa a zvláště na poli mobilů hraje nezanedbatelnou roli a tím pádem každé „klopýtnutí!“ je o to více vidět …
No Jobs sa hlavne bál, že keď sa stane to čo sa deje dnes a betu má dnes kde kto, len preto, že to videl niekde na internete a chce mať to najnovšie.
To má potom dopad na celkovú kvalitu systému – povedomie BEŽNÝCH užívateľov, ktorí systém nemusia vnímať už tak odladene a perfektne, ako mali možnosť ho vidieť v minulosti, keď bety dostupné neboli…
Koľkokrát sa stretnem s frajeríkmi s betou v iPhone ako nadávajú ako im iPhone zase nefunguje, alebo ako kamoška, u kamaráta videla „nový iPhone“ (myslený nový iOS Beta), kde to a to nefunguje, no ona nemá ani šajnu, že to je beta alebo čo beta znamená a potom povie, že sa jej to nepáči lebo… alebo že to je horšie, alebo že to nefunguje tak a tak a takto sa šíri pochybný názor na systém, ktorý v čase Jobsa vyšiel vždy pre zákazníka ako dokonale umelecké dielo.
A samozrejme netreba zabudat na to, ze v minulosti mal iOS „styri“ funkcie, dnes ich ma hafo. Vsetky premenne nie je mozne pri testovani nakombinovat.
Majdy přesně tak jak píšeš to je… kdo pamatuje Snow Leopard, ten ví co je dobře optimalizovaný systém, zatím se držím Mavericks, protože bezpečnostní updaty dostává ve stejný okamžik jako Yosemite a El Capitan a nic mě nenutí přejít na novější verze.
Zase díky mému konzervativnímu přístupu jsem se vyvaroval průšvihu s discoveryd na Yosemite, El Capitan už má zpět mDNSresponder, takže na ten jsem původně plánoval přejít, ale teď když uvolnili Sierru, tak ještě chvíli počkám… a pak se rozhodnu jestli El Capitan nebo Sierra.