Nový iOS 10 se dočkal své oficiální premiéry minulé pondělí, během WWDC (na které toho Apple představil opravdu hodně, krátký sestřih si můžete prohlédnout zde, celou konferenci pak zde) a bylo jen otázkou času, než se na webu začnou objevovat nové informace a postřehy od lidí, kteří betaverzi nového systému testují. O těch nejdůležitějších novinkách jsme vás informovali například tady a tady, teď se ovšem objevila další nová informace, která se pro změnu týká zabezpečení systému. Bezpečnostní experti z MIT Technology zjistili, že tzv. kernel systému je poprvé v historii Apple nešifrovaný.
Kernel je označení pro jádro, v tomto případě se jedná o jádro operačního systému (iOS), jehož úkolem je mimo jiné zprostředkování přístupu aplikací k hardwaru daného zařízení, v našem případě iPhonu a iPadu. Bezpečnostní experti z Massachusetts Institute of Technology přišli na to, že v nejnovější verzi iOS není kernel šifrovaný, což je poprvé od první verze iOS, kdy se tak stalo. Na základě toho je celý jeho kód přístupný ke čtení těm, kteří se k němu dostanou. V předchozích verzích operačního systému bylo jádro vždy zašifrované a nikdo přesně nevěděl, jakým způsobem funguje a jak distribuuje požadavky systému.
Odborníci říkají, že tato změna neohrožuje zabezpečení systému jako takového, ale už si nejsou jistí, zda-li se k tomuto kroku Apple rozhodl dobrovolně či ne. „Otevření“ kernelu má svá pro a proti. Na jednu stranu z toho mohou těžit vývojáři, kteří jeho pochopením můžou ještě více optimalizovat své aplikace, na druhou stranu bude jednodušší provádět případné hacky/upravy systému (lidé používající jailbreak jsou z této novinky nadšeni) a vyhledávání slabých míst v zabezpečení bude také daleko jednodušší.
Jeden z bezpečnostních techniků v MIT si myslí, že za tímto krokem stojí nechtěné a neopatrné jednání inženýrů v Applu a že ten, kdo toto způsobil, to pěkně zpackal. Další z teorií je taková, že otevřením kernelu Apple plánuje zlikvidovat trh, který se soustředí na prodej informací potřebných k prolomení operačního systému – což byl třeba postup, který využila FBI v případě iPhonu střelce ze San Bernardina.
Zdroj: 9to5mac