Mnohí si asi myslíte, že baterka vo vašom smartfóne je nekvalitná, a preto dlho nevydrží aj napriek tomu, že ju nabíjate celú noc. Čiastočným dôvodom krátkej výdrže baterky v mobile je nesprávny spôsob, akým ju nabíjame. Správne nabíjanie, totiž, dokáže životnosť baterky výrazne predĺžiť. Ako je teda možné, že po dlhom nabíjaní počas celej noci, ukazuje telefónna konci dňastav batérie 3 %? Pokiaľ chcete predĺžiť životnosť baterky vo vašom mobile, zmeňte spôsob, akým ju nabíjate. Poradíme vám ako.
1) Po dobití telefónu ho odpojte od nabíjačky
Pokiaľ ste zvyknutí nabíjať ho celú noc, ničíte jeho baterku. Keď sa mobil nabije na 100 %, odpojte ho zo siete. Predídete tak jej zbytočnému prehrievaniu. Odpojenie nabitej baterky by sme mohli prirovnať k uvoľneniu svalstva po náročnom cvičení. Ľudské svaly by asi takisto dlho nevydržali, pokiaľ by boli preťažované niekoľko hodín.
2) Telefón nedobíjajte na 100 %
Li-ion batérie nemusia byť nabíjané na maximum. Dokonca, by ani nemali byť. V skutočnosti je lepšie nedobíjať mobily na 100 %, pretože vysoké napätie baterke neprospieva a z dlhodobého hľadiska ju poškodzuje.
3) Telefón nabíjajte vždy, keďmôžete, a to aj na pár minút.
Jeden z najčastejších omylov, o ktorom ste už určite počuli, je, že dobíjanie smartfónu v krátkych etapách jeho batériu znehodnotí a je lepšie ho nabiť, až keď sa úplne vybije. Nie je to však pravda.
Pre mnohých možno nečakaná rada, avšak životnosť baterky vo vašom smartfóne predĺžite, ak ho budete nabíjať v krátkych časových intervaloch počas dňa. Priebežné krátke nabíjanie prospieva baterke omnoho viac ako dlhé nabíjanie po vybití.
Ideálne by bolo, keby ste si mobil dobili vždy, keď z baterky ubudne 10 %. Z praktického hľadiska však postačí, pokiaľ si osvojíte pravidlo – smartfón nabíjať často a krátko. Nielenže dosiahnete dlhšiu životnosť vašej baterky, ale budete mať istotu, že váš mobil vydrží po celý deň. Navyše, budete môcť využívať aplikácie, ako napríklad Google mapy s GPS, ktoré možno bežne nepoužívate, pretože príliš vyťažujú vašu baterku.
4) Chráňte telefón pred teplom
Baterky v smartfónoch sú veľmi citlivé na teplo. Napríklad, Appleodporúča odstrániť niektoré typy ochranných obalov počas nabíjania telefónu. Dôvodom je prehrievanie baterky počas nabíjania v prípade, že je obal vyrobený z materiálov s vyššími izolačnými vlastnosťami. Preto, ak si všimnete, že sa váš telefón pri nabíjaní príliš prehrieva, odstráňte z neho ochranný kryt.
A v prípade, že idete na priame slnko, telefón nechajte radšej v tieni. Aj tým prispejete k predĺženiu jeho životnosti.
- Pôvodný článok nájdete tu: http://www.pcexpres.sk/blog/viete-ako-spravne-nabit-svoj-mobil
Ked je raz kapacita baterie nizka tak mi nic nepomoze co sa tyka nabijania :D
Tolko nezmyslov a polopravd v jednom clanku som este v zivote necital.
Nastudovat si fakty o Li-ion bateriach!
A můj komentář zmizel prosím proč. Kritika zde není vítána?
eraserv6 tak nejak.
Kecy kecy kecy. Nevim jak iphony ale nabijeci obvod v mem lg po dosazeni 100% nabijeni ukonci. Telefon je rano zcela studeny i pri pripojene nabijecce.
Tiež nechápem prečo píšu že po dosiahnutí 100% treba odpojiť od nabíjačky…
Tady to je v kostce a lépe napsané ;) http://www.apple.com/cz/batteries/why-lithium-ion/ …a nenabíjet telefon přes noc? BLbost. Po té co je telefon nabitý, nabíječka už dodáva jen udržovací napětí, proč by jinak i sám apple udělal dokovací staničku? Aby tam stál iPhone 10 minut asi ne ;)
Iba jeden bod je správne konštatovanie a to bod číslo štyri.
Doporučuji článek o nabíjení baterií přímo od Applu, dokonale to vyvrací celou tuhle snůšku nesmyslných blábolů…
Tohle je pod Vaší úroveň, LsA, nemyslíte?
Jak můžete napsat takový článek? Vždyt je to vše nesmysl. Doporučuji si přečíst něco o nabíjení baterii přímo od Apple.
Téma, které se opakuje každý rok, ale překvapuje mě, kolik zde je polopravd a dezinformací.. Jak píší kolegové nade mnou, doporučuji všem, aby si nastudovali na stránkách Applu informace o tom.
Nadpis v cestine clanok v slovencine? Pan autor trocha vlastenectva neuskodi
Inac nabijam svoj mobil kratko a casto a moj iphone ma uz po par dnoch citelne nizzsiu vydrz ( iphone menim cca kazdych 10 mesiacov) cize z vlastnej skusenosti viem ze je to somarina
Připojuji se k ostatním, článek plný polopravd a nesmyslů …
To myslíte vážně??? Samé nesmysly… :(
Na to sa da povedat len jedno : https://youtu.be/Sa9AGQHRj0s
Tak ať jsme aj trochu konkrétní…
Elektronika je dnes chytrá a nastavená velmi blbuvzdorně, pro běžného uživatele je dnes nejlepší nabíjení neřešit vůbec, tyto nepřesné rady jsou většinou kontraproduktivní.
1) odpojit od nabíječky po nabití – nepomůže a je to výmysl. Po nabití přejde elektronika na trickle charge. Je pravda, že li-ion z hlediska dlouhodobého skladování není ideální mít nabitou do plna, mobil ale není k skladování, ale k používání. Navíc ten když odpojíte z nabíječky, tak si pro změnu vypotřebováváte dostupné cykly z celkové životnosti aku. Tomu říkám úspora :-) Navíc i macbook trvale připojený k nabíječce sice ukazuje trvale 100%, i když tomu tak z pohledu aku není. Na pozadí probíhají malé cykly, nebo jinými slovy při dlouhém připojení na AC elektronika snižuje cílové napětí aku.
2) nedobíjet na 100% – autor nerozlišuje mezi 100 % kapacity aku a 100 % na indikátoru nabíjení. Chytrá elektronika nedobíjí aku na 100 % kapacity, to co vidíte na displeji je uživatelská hodnota. Nicméně cílové napětí aku je kompromis mezi dostupnou kapacitou a životností, to je pravda. Nabíjet jen do 60% sice pomůže, ale vzhledem k cenám aku se tímto nevyplatí vůbec zabývat.
3) nabíjet jen pár minut – zakládá se na pravdě, ale je to špatně vysvětlené a tedy zavádějící. Nabíjet krátce platí to jen pro určité rozmezí hodnot, z hlavy nevím, nejlépe asi v 40-60% plné kapacity. Udržovat mobil v 0-10% range, nebo 90-100% range bude mít přesně opačný účinek.
4) vyhnout se vysokým teplotám je asi jediné z článku co bych doporučil mít na paměti. Za nabíjení v autě nebo z powerbanky na přímém slunci při plném proudu spolu se spuštěnou GPS navigací vám aku příliš nepoděkuje. Obecně veškerá zvýšená teplota na životnosti nepřidává, ale opět si myslím, že mobil je určený k používání, nebo ho snad někdo bude trvale skladovat v prostředí se stabilní teplotou pod 20°C? Doporučení nepoužívat obal je ale celkem přehnané, vyhnul bych se hlavně zmíněným extrémům.
Co článek nezmiňuje vůbec, a co smysl má, asi sepíšu do nějakého článku, třeba sem:
případně ho doplním podle dalších postřehů, případně mi ho pomožte ozdrojovat :-)
http://babcuvpisecek.com/blog/jak-spravne-nabijet-mobil/