Když si první uživatelé nainstalovali v pondělí představený macOS 10.12 Sierra a začali zkoumat novinky, které nový systém přináší, zjistili i jednu zajímavou věc. Apple totiž v novém macOS odstranit v nastavení možnost zvolit si, že chcete instalovat aplikace z libovolného zdroje. Mnozí se tedy zděsili, že nebude možné nainstalovat aplikace jako je například populární přehrávač VLC nebo jiné pomocné nástroje, které nejsou v App Store nebo je nevytvořili známí vývojáři. Rozhodli jsme se tedy macOS 10.12 Sierra nainstalovat a vyzkoušet, jestli Apple opravdu zakázal si do Macu nainstalovat jakoukoli aplikaci, kterou chceme.
Hned na začátek vás mohu uklidnit. Pokud totiž v novém systému zaškrtnete volbu „Z App Store a od známých vývojářů“, budete si moct nainstalovat jakoukoli aplikaci. Například takový VLC nebo MPlayerX šel nainstalovat úplně bezproblémově, jen na mě při otevření aplikace vyskočila upozornění, že aplikace je stažená z internetu a zda jí chci skutečně otevřít. Pokud zvolíte, že ano, pak aplikace běží úplně stejně, jako na starším OS X.
Apple tedy vlastně jen zjednodušil nastavení, aby nemátl nové uživatele svého systému. V podstatě se nestalo nic jiného, než že se druhá a třetí volba ze starých systémů spojila do jedné. Ve výchozím stavu je stále zvolená volba „Z App Store“, tudíž pokud chcete instalovat aplikace z internetu, takž třeba i Photoshop, musíte dole kliknou na zámek, zadat heslo a zvolit „Z App Store a od známých vývojářů“.
|
|
já pořád mám možnost libovolného zdroje.
Parles: Zajímavé, i zahraniční média psala o tom, že tam ta volba chybí, Tak možná je to jen chyba beta verze a správně tam má pořád být.
Tiež tam túto možnosť mám na Sierre
já mám také možnost stahovat odkudkoliv.
Velky bratr chce mit kontrolu ? :)
VLC a MPlayerX jsou podepsané, tím pádem jsou od známých vývojářů, tím pádem se pouze zobrazí upozornění. Volba libovolného zdroje se zobrazí, pokud uživatel upgradoval a v předchozí verzi systému ji měl zapnutou nebo ji ručně vynutí v terminálu, jinak je skrytá. ;) Nepodepsané aplikace spustit jdou tak, že když si macOS postěžuje, že je appka nepodepsaná, vleze se do nastavení a ručně se odklikne výjimka pro tu jednu aplikaci.