Určitě si mnoho z vás někdy kladlo otázku, zda by šlo z fotoaparátu iPhonu vytáhnout ještě kvalitnější fotografie. Při podobné myšlence všem ihned naskočí buďto aplikace na focení nebo speciální objektivy, které se k iPhonu připnou a dokáží vykouzlit mnohdy zajímavé výsledky. Ovšem mají podobné objektivy opravdu smysl a vyplatí se za ně utratit mnohdy tisíce korun? Na to se zaměřil profesionální fotograf a zakladatel webu Fotoguru.cz, Jan Rybář, který se s námi spojil a domluvili jsme se na zajímavé spolupráci. Přinášíme vám tedy jeho recenzi na objektivy iPro Lens a celkově shrnutí, zda mají podobné objektivy k iPhonu smysl a kdy se případně vyplatí je použít.
Jan Rybář, Fotoguru.cz:
Jsou přídavné objektivy k iPhonu jen hračkou, nebo opravdu dokáží pomoct k lepším fotkám? Několik týdnů jsem si hrál se sadou objektivů iPro Lens – a byl vlastně hodně překvapený, že odpověď zní: ano, v některých situacích prostě tato nevelká “sklíčka” pomohou opravdu výborně.
Pro mnohé fotografy je stále nesmyslná představa, že by iPhone jako takový dokázal něco hezkého vyfotit, a což teprve, pokud k němu přidáme ještě nějaká další titěrná externí sklíčka? To už i pro nadšence zní opravdu skoro svatokrádežně…
Též jsem pochyboval, ale pak si od českého distributora půjčil sadu iPro Lens a poměrně rychle se nechal mile překvapit – byť samozřejmě to celé má opravdu hodně much. Kdybych to měl shrnout v jedné větě, v šikovných rukou a myslí nastavenou na realistická očekávání dokáží přídavné čočky vykouzlit skvělé výsledky při focení detailů (makroobjektiv) i hodně širokoúhlých scénách (Super Wide).
Podrobnou recenzi najdete na mém webu v článku Proč přidávat k iPhonu objektivy, zde jen stručné shrnutí klíčových dojmů. Pojďme to tedy prozkoumat…
Jak to funguje
Proč jsem zkoušel iPro Lens? Z důvodů zcela banálních: původně jsem chtěl otestovat na mém osobním iPhone 6 Olloclip, ale prostě se mi ho nepodařilo půjčit, a sáhl jsem tedy po iPro Lens firmy Schneider Optics.
Konkrétně jsem testoval sadu tří objektivů, která se v setu s pouzdem na iPhone prodává za zhruba 6000 korun. Je to hodně, je to málo? To už záleží na tom, co kdo od podobných “hraček” čeká…
V danou chvíli existuje pět objektivů, přičemž nejběžnější mód použití je právě zakoupení oné sady obsahující makro objektiv (Macro), hodně širokoúhlý objektiv (Super Wide) a dvojnásobný zoom (2x Tele) – kromě nich je možné pořídit ještě jen širokoúhlý (Wide) a rybí oko (Fisheye). To vše je možné pořídit pro iPhony, 4 – 6 (včetně “S-kových” variant).
Objektivy jsou ukryty v poměrně praktickém šroubovacím tubusu, který zároveň může sloužit jako držák (což mě přišlo trochu zbytečné, ale budiž). Aby to fungovalo, musíte mít na iPhonu nasazený speciální kryt, do něhož se objektivy nacvakávají. To samo o sobě může některým uživatelům lézt na nervy, protože kryt to je sice šikovný, ale není moc uzpůsobený na sundávání, tedy ho je tam prostě třeba mít neustále – tak to prostě je.
Opravdu magické makro
A jak ony objektivy fungují v praxi? Jako první jsem nacvakl makro objektiv a byl opravdu nadšený – plní totiž přesně to, co má: velmi zásadně, až dramaticky rozšiřuje možnosti foťáku – myslím, že fotky včely od tchánova úlu mluví za vše.
Pro použití na webu / Facebooku je kvalita těch fotek taková, že s nimi je možné dráždit zaryté odpůrce focení mobilem, protože se více méně nedá poznat, zda to je z iPhonu nebo zrcadlovky.
Navíc: nízká hloubka ostrosti znamená, že se jaksi z definici vytratí ona vrozená chyba trápící další objektivy: nevalná kresba v rozích.
Osobně si myslím, že právě makro objektiv je nejsilnější zbraní celá sady – a navíc nejpraktičtější, dá se s ním opravdu hezky “hrát” a zároveň se může stát vážně silnou zbraní třeba blogerů píšících o jídle. Pohled na detail rajčete myslím opět mluví za vše.
Plnou velikost všech fotografií níže zobrazíte tím, že konkrétní obrázek kliknete.
|
|
Širokoúhlé focení funguje skvěle
Druhým šikovným objektivem je Super Wide, tedy super širokoúhlé sklo. I s ním se dá hrát opravdu hodně divoce, a to hlavně v krajině či ve městech, kde se najednou do zorného pole toho vleze opravdu hodně a svět kolem získá novou perspektivu – jen je to třeba dělat opravdu s rozmyslem, protože perspektivu to dokáže polámat už opravdu pořádně…
Kromě hraní si má ovšem ještě jednu zásadní roli: opravdu hodně se hodí při točení videa. Připomeňme, že iPhony při točení videa vše přibližují, a nasazení Super Wide čočky dostaneme vše zpět na ne ultraširoký, ale jen mile širokoúhlý záběr.
Pokud vás zajímají čísla a chce to vztáhnout třeba k zrcadlovce, dobrá tedy: objektiv iPhonu 6 má při focení ohniskovou vzdálenost 30 mm (někdy se uvádí 29 mm), u videa 42 (vše v přepočtu na kinofilm).
Nasazením Super Wide z toho pro focení vznikne 14 mm a 19 mm.
Jak široké focení dopadá se opět nejlépe přesvědčíte z testovacích obrázků, kvalita je obecně opět velmi slušná, byť tu už nastupuje problém neostrosti v rozích, s nímž se však nedá, zdá se, nic moc dělat… Zda to vadí málo nebo hodně, to už opět záleží na individuálních požadavcích.
|
|
Zoomu by to chtělo trochu víc
Třetím objektivem je 2x Tele, který se chová při focení jako 60 mm, u videa jako 84 mm… Z čehož trochu vyplývá slabina tohoto skla: je to prostě málo (zejména těch 60 mm)… Což je škoda, protože právě neschopnost zoomovat a dělat hezké portréty je jednou z největších slabin iPhonů jako takových (portréty se fotí z odstupu a hlava portrétovaného se přiblíží, čímž pádem se vyléčí onen nervy drásající efekt 90 procent profilových fotek na sociálních sítích – že širokoúhlé objektivy při použití zblízka drastiky zdeformují obličej).
No zkrátka, tohle moc nefunguje a při většině mých pokusů v terénů nakonec zůstal tenhle objektiv v kapse. Samozřejmě, tím nechci popřít jeho hlavní vlastnost: dokáže přibližovat, což se hodí, ale není to prostě natolik dramatický rozdíl, aby si zasloužil oslavné ódy (na rozdíl třeba od zmíněného makro objektivu). Navíc: ani zde není možné docílit toho, aby celá plocha snímku byla ostrá, což je zde ještě výrazně otravnější než u širokoúhlých záběrů.
|
|
|
Shrnutí v jedné větě: v šikovných rukách je tato sada objektivů pozoruhodně účinným nástrojem, který posouvá možnosti iPhonů o překvapivý kus dál, a to nejen pro “hraní si”, ale třeba i pro použití “při práci” (zejména makro objektiv).
- Pokud vás článek zaujal, určitě si prohlédněte všechny fotografie a přečtěte podrobnou recenzi na webu Fotoguru.cz
Jan Rybář rád píše (je autorem pár knížek), fotí (vyhrál Czech Press Photo) a provozuje věci, které ho baví, například kurzy fotografování (Amaze.cz) nebo web Fotoguru.cz.
Doporučuji za levnější peníz objektivy Aukey Wide Angle a 2x Telephoto z Aliexpressu (mám zatím jen ten Wide Angle). Za necelých 20$ mi přišel super objektiv (zabere o 50% více prostoru se skoro žádným rozmazáním na krajích), k tomu obal na iP 6 Plus kam se objektiv lehce našroubuje, klipsna pro ostatní telefony a útěrka s pouzdrem.
Jinak nejlepší co existují tak jsou Moment objektivy, akorát 100$ za každý.
Recenze Honzy Rybáře čtu moc rád, většinou se shodují s mými postřehy a má podobné preference jako já.
Je trochu škoda, že se Vám nepovedlo udělat srovnání s Olloclip, myslím, že Alza je má v Holešovicích ve vytríně, neměl by být problém je na pár dní nechat zapůjčit.
Pokud bych si pořizoval nějaké objektivy k iPhone, raději bych šel do Sony DSC-QX30 či DSC-QX100.
DSC-QX100 má 1″ chip, to není vůbec špatný.
DSC-QX30 má 1/2.3″, mám mobil se zcela totožným chipem jako je v tomto objektivu, sice tohle má lepší optiku a fotí velice pěkně na tu velikost chipu, ale nefotí o tolik lépe než můj telefon se stejným chipem, menší optikou a safírovým krycím sklíčkem. Než kupovat tuhle variantu, je výhodnější vybrat nějaký telefon se stejným sensorem, který má daleko lepší fotografické možnosti než iPhone 6S.
Ze všech těhle fotoaparátů k iPhone nebo jakéhokoliv jinému telefonu se podle mě cenou i dosahovanými výsledky vyplatí SONY ILCE-QX1 s APS-C chipem, k tomu pevné sklo se širokým ohniskem.
Už mám a teď mi jsou k prdu, na iP8plus nejdou :))))
si kúp niečo takéto
I think posts about Apple is great