Zavřít reklamu

iOS 8 HealthTaké si pamatujete na všechny ty všemožné studie, které se začaly objevovat po roce 2000, a upozorňovaly nás na to, že bychom neměli spát s telefonem pod polštářem, že bychom (my muži) neměli nosit mobil v kapse u kalhot a tak dále? Že elektromagnetické interference, které mobilní telefon vyzařuje, způsobují rakovinu a častým používáním zařízení je s námi tedy konec?  Na základě nově zveřejněné studie, jejíž výzkum trval 29 let, jsou tyto předpoklady mylné a můžeme tedy vesele telefonovat/psát/nosit/spát dál. 

Hlavním předpokladem pro tvrzení, která doprovází mobilní telefony již léta, bylo že elektromagnetické a radiové záření má vliv na poškození mozku, a může způsobovat rakovinu mozkových buněk. Mimo jiné. Nově zveřejněná studie však ukázala, že neexistuje žádná spojitost mezi mobilními telefony a tvorbou rakovinných buněk v mozku člověka.

Podobných výzkumů a studií proběhlo již několik, ale žádná z nich netrvala rekordních 29 let. Tato konkrétní je z Austrálie a pochází z období let 1982-2013. Vzhledem k tomu, že v Austrálii je ze zákona přikazováno evidování výskytu rakoviny je jisté, že badatelům žádný pacient s rakovinou „neunikl“.

Výskyt rakoviny mozku zaznamenal nepatrné vzrůstající tendence u mužů, a o něco vyšší u žen, už v průběhu 70 let, ale v té době žádné mobilní telefony neexistovali, proto zde není žádná korelace mezi používáním mobilního telefonu a výskytu rakoviny mozku. Telefonní zařízení emitují neionizujicí záření, které jim umožňuje spojení se signálními centry a vysílači. Na obrázku níže pak vidíte, že toto záření se nachází vpravo od viditelného spektra, tudíž v oblasti neškodných typů záření (na rozdíl od UV záření, rentgenového záření a gama záření). Pokud se tedy bojíte, že vám telefon způsobí rakovinu mozku, nemusíte. To už je pravděpodobnější, že vám telefon při používání exploduje v ruce.

srgs2ux7kmgevwnzcs5t-1024x647

Zdroj: iPhonehacks

Dnes nejčtenější

.