Připadá mi, že se historie opakuje. Znovu a nepřetržitě v poslední době slyšíme o takzvaném Apple Car: autu, které by pocházelo z dílny Applu a které by mělo způsobit revoluci ve světě automobilů. Nějak tak, jak to dělá Elon Musk s Teslou a hlavně s nedávno představeným Model 3. Většina z nás nad těmito zprávami kroutíme hlavou a nevěří, že by se Apple do něčeho takového pustil, přece jenom Apple dominuje naprosto jinému odvětví. Nebo se naopak pletu? Překvapí nás Apple, stejně tak jako to udělal v minulosti už tolikrát? To ví jen Tim Cook a jeho nejbližší kolegové. Pro teď ale můžeme alespoň popřemýšlet a představit si, jak by Apple Car vypadal a čím by se odlišoval od ostatních automobilů.
Apple by představením Apple Car musel všechny oslnit. Apple si nemůže dovolit vypustit na tak přesycený trh nudné a všední auto. Musí to být revoluční projekt, který změní svět automobilů napořád. Musí to být něco jiného než Tesla. Musí jít o část většího komplexního plánu, který propojí veškerá Apple zařízení a který využije potenciál iPhonů, iPadů či Apple Watch co nejvíce, aby se z Apple Car stalo auto, které perfektně zapadne do filozofie firmy z Cupertina. Musí jít o něco, co tu ještě nebylo. Splnit výše uvedené podmínky ale nebude vůbec snadné. Zde ale uvádíme několik oblastí, ve kterých by Apple Car mohlo excelovat a tím i uspět a stát se něčím revolučním.
Nečekejte pouze lepší Teslu
Porovnání s Teslou je samozřejmostí, protože se zdá, že to je právě Tesla, která způsobuje zemětřesení ve světě automobilů a která na trh vypouští futuristické, ale zároveň poměrně cenově dostupné modely přicházející s novými technologiemi a novými funkcemi, které se u aut ještě nikdy neobjevily. Larry Burns, bývalý Vice President výzkumu a pokroku u firmy GM, očekává, že Apple radikálně změní celkový koncept automobilu, místo toho, aby ho pouze lehce změnil a přizpůsobil obrazu svému.
„V posledních letech jsem u Applu zpozoroval silnou tendenci měnit celkovou designovou filozofii u těch nejdůležitějších rozhodnutí,“ říká Burns. „iPhone například dramaticky změnil design tehdejších Blackberry. Proto si myslím, že Apple nechce jen přijít s lepší Teslou, ale že se zaměří na změnu veškeré designové filozofie použité u automobilů na bázi toho, co je teď technologicky možné.“
Velká role aplikací
Apple Car by mohl těžit z fenoménu poslední doby, kdy se rozmohly aplikace jako Uber nebo Lyft, které vás za poměrně malé peníze dopraví kam se vám zachce. Nevím, jaká je situace ohledně těchto aplikací v Čechách, ale v Seattlu v USA je používá spousta lidí, a to hodně často. Služby těchto aplikací jsou totiž opravdu kvalitní, spolehlivé a hlavně levné. Já používám aplikaci Lyft, která navíc nedávno přišla s novou funkcí, kdy se všude v blízkosti downtownu dostanete za pouhých 5 dolarů. Přesně něco takového by mohl podporovat i Apple Car. Jen si to představte: zvednete iPhone, řeknete Siri ať vás vyzvedne Apple Car, mezitím si pustíte váš oblíbený playlist v Apple Music, přečtete si článek v Apple News, no a za pár minut už před vámi stojí samo řídicí se auto od Applu. Jde možná o bláznivou představu, ale Tesla už v sobě „driverless“ software má zabudovaný a podporuje ho, a to hlavně u Model 3. Je tak tedy možné, že by většina lidí Apple Car nevlastnila, ale víceméně si ho půjčovala. V tom by iPhone hrál hlavní roli, jelikož by fungoval jako hlavní přístroj pro půjčování Apple Car a jeho přizpůsobení pro uživatele.
Apple Car by právě mohl využívat vašeho iPhonu a dat, které Applu každý uživatel dává či bude dávat. Apple Car by mohl nastavit polohu sedačky, stejně jako teplotu uvnitř auta. Během toho, co čekáte na Apple Car by se v něm načetly vaše oblíbené Apple Music playlisty. Nebo že by se zdigitalizovaly poznávací značky a měnily by se podle toho, kdo v autě sedí? Je potřeba si uvědomit, že mluvíme pouze o nápadech, a to i těch nejšílenějších.
Další využití iPhonů
Apple Car by též mohlo spoléhat na obrovskou základnu uživatelů, kteří každý den u sebe nosí v kapse u kalhot nebo v kabelce či batohu iPhony. Ty by mohly posílat Applu informace například o poloze, aby Apple Car ukázaly tu nejlepší cestu na dané místo. To si myslí i Tim Huntzinger, profesor transportation design na ArtCenter. „S iPhony v kapsách mnoha řidičů v běžných (ne Apple Car) autech (a chodců) by celý městský systém mohl komunikovat mezi sebou.“
Sklo, sklo, sklo
Ve všech renderech Apple Car vidíme použití spousty skla. Přece jenom s ním má Apple určitou historii, když tento materiál rád používal u řady produktů. Mohlo by tedy dojít na skleněný strop auta, kde by se mohly objevovat projekce důležitých informací celé jízdy. Nemá ale jít o běžné sklo, nýbrž o sklo futuristiké. „Budoucnost skla u automobilů nemá klasické laminované bezpečností sklo,“ říká reed z ArtCenter. „Důležitou roli bude hrát pevný a tvrdý polykarbonát, který by umožnil bezpečné zachycení expanzivního skla, na kterém by se objevovaly projekce.“
User experience
Apple se zcela určitě bude muset zaměřit na to nejlepší a nejjednodušší pocit z používání a manipulace Apple Car. Přesně tím je přeci Apple známý. Apple vytváří exkluzivní uživatelskou zkušenost, která zajišťuje, že má uživatel z používání technologie upřímnou radost. Apple Car by tak v tomto směru rozhodně neměl být výjimkou. Auto od Applu by tedy mohlo naprosto změnit klasický pohled na auta, jelikož je momentálně samozřejmě používáme jen k pohybu na silnicích. Apple by tohle ale změnil, jelikož by z Apple Car udělal takový „stroj času,“ kde by uživatel využil času co nejvíce. Driveless software by totiž jednoduše zajistil bezpečnou jízdu a uživatel auta by tak měl čas na vyřízení svých jiných povinností. „Nejdůležitější je momentálně pohodlí,“ říká Akash Chudasama, designer v ArtCenter. „Chceme náš čas zpátky. To je to nejcennější co máme.“
Pohodlí by měla zaručit jak driveless software, ale také plynulá a ničím nerušená jízda. Apple by tak spolu s Apple Car přišel s technologiemi, které by zaručily klidný pohyb auta. „Extrémně pohodlná jízda bude záležet na tom, aby se auto nijak neškubalo a aby se lidem ze čtení v autě nedělalo špatně. To bude čím dál tím více užitečnější,“ říká Chris Borroni-Bird, Vice President strategického developmentu v Qualcommu.
- Tim Cook o Apple Car: „Vzpomínáte si, když jste byli děti a byl Štědrý den? Tak tohle bude Štědrý den“
- CEO Daimler: Apple udělá s Apple Car větší pokrok, než jsme si mysleli
*Zdroj: CultofMac, foto: Motor Trend
Rad si taky zafantazruju… Ja bych chtel elektro auto, ktere ujede na jedno nabiti alespon 500km a kdyz pojedu dale, tak budu nabijet do 20min. a bude to stat 10-20% soucasne ceny benzinu. Chci aby baterie vydrzely dele nez 5 let :-) Chci neco, na co bude spolehnuti, co bude designove a esteticky vynikajici a co me prekvapi necim novym, co jeste nikdo nevidel, ale touzili jsme po tom vsichni, tedy neco jako iPhone 2G tehdy.
Apple bude u aut tak revoluční jako u hodinek. Tyhle pozice patří němcům. Mercedes, Bmw, VW.
No jestli to dopadne jako s hodinkami, tak se o klasické automobilky vůbec nebojím. Ono dát dohromady auto, ve kterém může jít o život jak lidem uvnitř, tak těm venku, je něco jiného, než dát dohromady kus elektroniky, který člověk může snadno odložit, když zrovna nefunguje nebo ho nebaví. Konec konců, podobnou inovativní cestou se vydala Tesla Motors a je to, jak to je. Jejich auta jsou nádherné hračky, ale o nějaké dokonalosti nebo nepřekonatelné spolehlivosti se rozhodně mluvit nedá. Technologie elektromobilů jim dala do vínku i v tuto chvíli neřešitelná dilemata, jako třeba: mám si v zimě zatopit nebo dojet dál? Pořád se mi nechce věřit, že se Apple chce vydat na tuhle cestu…