Aktuálně ve světě mobilních operačních systémů nalezneme dva největší konkurenty. Na jedné straně je systém Android, vyvíjený společností Google, na straně druhé stojí Apple se svým mobilním operačním systémem iOS. Nyní Apple všem připomněl, že jen dvě procenta zařízení jsou aktualizovány na nejnovější operační systém Android Marshmallow. Zároveň poukázal na to, že je pro majitele staršího mobilního telefonu s Androidem extrémně nepravděpodobné, že bude mobil aktualizován na nejnovější Android Marshmallow. Do kategorie „starší mobilní telefon s Androidem“ však patří více než 85% zařízení. Naopak systém iOS 9, který vyšel zhruba ve stejné době je již nainstalován na více než 80% všech používaných zařízení.
Samozřejmě, že věci nejsou tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Je pravda, že Google se snaží intenzivně svůj aktualizační proces Androidu vylepšit a rozšířit nový systém do více mobilních telefonů. Vše zpožďují většinou výrobci samotných zařízení, a to zejména kvůli svým nadstavbám. To znamená že aktualizace „neposílá“ přímo do zařízení Google, ale výrobce zařízení. Zároveň Google výrobci, který si zakoupí systém Android, poskytuje dva roky nejnovější verze, poté je již potřeba licenci prodloužit, což se většině výrobců samozřejmě nechce.
Největší výhoda Applu je již zmiňovaný aktualizační program, nezáleží, kde zrovna jste, ani zda-li máte připojený iPhone k počítači nebo Macu. Když Apple vydá nový systém, dostanou ho naprosto všichni uživatelé novějších iPhonů. Včera vyšel nejnovější iOS 9.3 a ihned ho začalo stahovat desetitisíce uživatelů, o podobných číslech se však Androidu může pouze zdát.
*Zdroj: Cultofandroid.com
Ona je to spíše největší nevýhoda Apple.
Na iPadu jsem musel aktualizovat na vyšší verzi z iOS6, i když jsem nechtěl, protože většina nových aplikací v AppStore vyžadovala nové API a minimum k chodu iOS7.
Kdežto na mobil s Gingerbread nainstalujete stále velkou část aplikací v Google Play.
Na KiteKat můžete instalovat téměř celý aplikační potenciál Play Store.
Takže životnost starších verzí Android je mnohem vyšší než iOS, ne vždy se vyplatí aktualizovat, zkuste efektivně používat iPhone 4S s iOS9…je to takřka nepoužitelné, kdežto Xperia Arc S Gingerbread je stále rychlý a svižný, s novější verzí by nebyl tak rychlý.
Je to bohuzel tak :(
K cemu update, kdyz pak muzu hodit skoro mobil do kose.
ale chlapi, ja vždy inštalujem novu verziu sistému a som vždy spokojny… Mam pocit, že si sťažujete len kôli tomu aby ste sa sťažoali……….
mal som ip4, manželka ma ip5s a ja mam iphone6, nikdy žiaden problém….
To je prave to, co mam na Apple najradsej. Podpora aj na starom zariadeni.
Ano to je to co je na Applu super. Máte starší hw a pořád můžete updatovat a zařízení zhodnotit. Neznám přístroj který by se po update mohl hodit do koše. Mám ještě i iPhone 4S a nepřipadá mi že by byl nepoužitelný. Větší zpomalení spíš pozoruji na iPadu 3, ale pořád je použitelný a mohu využívat některých vylepšení posledních verzí. Je fakt že u andriodu přístroj koupíte a další 4 až 5 let používáte starý OS a nikdo vám nedodá žádné bezpečnostní záplaty.
jaja.ptak
A už jsi někdy na mobilu bezpečnostní záplatu potřeboval nebo využil?
Musím zaklepat, kdo chce používá Nexus, má tak k dispozici všechny záplaty, naštěstí jsem zatím nikdy žádnou nepotřeboval, já mám stále Kitekat (trochu vyladěný s některými funkcemi, které Google implementoval až do Marshmallow).
Ten nadpis o slabotě nejvíc sedí na Lollipop 5.0 , to byla podobně špatná verze jako 3.2 Honeycomb. Marshmallow přináší implicitní šifrování vnitřního úložiště (jako první verze Androidu se v potenciální bezpečnosti uživatelských dat přibližuje ke standardu iOS), dosavadní verze ho měly pouze volitelné. Podle mě bude Marshmallow skvělá long term volba jako byl Kitekat a Gingerbread.
nitro.doubt
Bezpečnostní záplaty se nevyužívají takže jsem žádnou nevyužil :-).
V historii se vyskytly bezpečnostní díry v systému (vyskytují se ve všech systémech), které je třeba opravit a za to jsem rád.
Já samozřejmě taky nemám rád takovéto nadpisy, že je něco slabota apod. Android je prostě systém použitelný stejně jako iOs a WM a každý si kupuje mobil podle jeho priorit. A tobě se líbí Android a jsi s ním spokojen tak to je SUPER. A o to jde.
Já jsem Aplista (začínal jsem s Androidem HTC HD2), ale zjistil jsem že by se mi líbil ekosystém Applu tak jsem šel do Applu.
Já jsem začínal na HTC Wallaby což byl asi první chytrý telefon s operačním systémem a velikým dotykovým displejem prodávaný v ČR.
Světě div se, už tehdy jsem odložil stylus a ovládal ho dotyky prsty, přestože neměl kapacitní displej dařilo se to velmi pohodlně.
První, co jsem s ním udělal bylo nahrání XDA dev. romky.
Takže jsem nějakou dobu byl fanouškem mobilních Windows, ve své době měly co nabídnout, v podstatě nabízely podobný základ, co dnešní Android nebo iOS, tedy pokud hovořím o modifikované XDA romce, uměly telefonovat, přehrávat mp3, video, byly schopné pracovat s externím GPS modulem, psát sms, maily, prohlížet web. Výjimkou je rozpoznání řeči, také tehdy neexistoval žádný AppStore, aplikace se stahovaly z internetu, bylo jich hodně, ICQ, WM Player, spousta her…
Bezpečnostní aktualizace mají smysl zejména u UNIX a Linux systému na desktopu. U Windows každá další bezpečnostní či jiná aktualizace buď zpomalí systém nebo ve dvou třetinách případů totálně dojebe. :)
Na telefonu to nepřeháním ve většině případů je starší optimalizovaný release rychlejší a přívětivější k běžnému použití než aktualizovaná verze, která s sebou přináší sice záplaty, ale s pravidelnou jistotou rovněž odkrývá nové chyby a hrozby…
Myslím, že srovnatelný jsou dnes již pouze Android s iOS, protože WP/WM10 jsou totálně za zenitem nejen z pohledu tržního podílu, ale i z pohledu celkové funkčnosti a nabídky aplikací, chybí jim většina pokročilých funkcí, které přinesl Gingerbread nebo iOS6. Největší slabinou dnešních mobilních Windows je nízká aplikační základna, proto se již nemohou srovnávat s iOS ani Androidem.
nitro.doubt
Koukám že jsi taky historik a hračičkář. Já začal Motorola MPx200 (Windows Mobile 2002). Potom MDA Compacty, Následoval HTC HD2, HTC Desire, Samsung GALAxy (1). Samozřejmě také XDA romky (spousty hodin testů různých romek). No a potom skok vedle (už jsem si taky potřeboval od těch testů a nastavování odpočinout :-) ) Apple (4, 4S, 5, 5S, 6S) a další Apple zařízení.
WM je teď opravdu mimo. Musí přijít zázrak aby ho to nakoplo. Docela bych rád, aby se jim zadařilo a byla další konkurence.
Doufám, že jsme další diskutující nezahltili nezajímavými a nezábavnými zkušenostmi. Omlouvám se, že už to není k tematu.
Na Motorku MPx200 si moc dobře vzpomínám, po čase totiž výrazně klesla její cena a prodávala se nová za 6500,- což byla fakt parádní cena za smartphone s vlastním operačním systémem.
Moje první MDA jsem kupoval za 15 000,- tenkrát to byl snad nejdražší telefon na trhu, ale já si to kupoval proto, že byl „počítač s telefonem“ už před tím jsem krátce vlastnil iPAQ 3630.
Když si uvědomím, že to mělo mobilní internet přes GPRS, web, mail, ICQ, umělo to zpracovávat dokumenty wordu i pdf…