Proč je iPhone tak skvělým přístrojem? Proč je iPad nejoblíbenějším tabletem na světě? Všichni samozřejmě milujeme perfektní konstrukce, krásné displeje nebo třeba pohodlné Touch ID. iPhone, stejně jako iPad, by ale nebyl ničím bez obrovského ekosystému nekonečného množství aplikací, které představují ten důvod, proč nám přístroje od Applu tak moc usnadňují život. Aplikace jsou neuvěřitelně vypracované, umí toho spoustu. Na iOS zařízeních tak můžeme editovat filmy ve 4k rozlišení, navrhovat architektonické návrhy nebo třeba skládat písně v GarageBand.
V poslední době jsem ale začal pozorovat trend, který se mi vůbec nelíbí a který dost omezuje jak uživatele, tak Apple samotný, což by pro firmu pod vedením Tima Cooka mohlo představovat celkem závažný problém. Přece jenom jsou to právě aplikace třetích stran, které podle mého názoru dělají z iPhonu tu nejlepší dostupnou platformu a které dávají Applu náskok před konkurencí v podobě Androidu. Otázkou je ale, jak dlouho tento náskok vydrží. Android stále nenabízí tak širokokou škálu výborných a spolehlivých aplikací, na druhou stranu se i tento operační systém neustále zlepšuje.
Toho si je vědom i Apple. Právě proto do každé aktualizace svého operačního systému iOS přidá několik nových funkcí, které mají aplikace posunout na nový level. V Keynote to zní parádně. Problém ale spočívá v tom, že vývojáři tyto nové funkce ignorují. Jen se na to podívejme. Apple v roce 2014 světu ukázal tenkrát nový a od firmy z Cupertina vůbec první phablet iPhone 6 Plus. Na konferenci Apple vychvaloval jeho obrovský displej a hlavně landscape mód, který by uživatelům ukázal více informací ve více interaktivním a pohodlnějším rozměru, než který nabízí klasický portrait mode na výšku.
Myšlenka je to samozřejmě skvělá, jelikož úhlopříčka s 5,5 palci toho na šířku ukáže opravdu hodně. Problém není v tom, že by tento mód nepodporovaly nativní aplikace od Applu, ale v tom, že se na podporu této funkce vývojáři třetích stran absolutně vykašlali. Do teď si pamatuji, jak se na zmíněném eventu v roce 2014 Apple chlubil tím, jak aplikace CNN umí pracovat v landscape módu a jak toho umí zobrazit spoustu v přehledném provedení. To je fakt, do teď to oficiální aplikace CNN umí, jde o skvělou možnost. Jenže co ostatní? Schválně se podívám, kolik aplikací landscape mód na mém iPhonu 6 Plus podporuje. Nainstalovaných jich mám asi stovku, z toho jsem podporu landscape módu našel jen u desítky aplikací… To je velmi chabá bilance. Jako uživatel bych očekával, že integrace této funkce bude u všech populárních aplikací samozřejmostí. Facebook, YouTube, Spotify, Flipboard, Netflix, Shazam… to je jen krátký seznam aplikací, kde landscape mód nenajdete.
Zde to ale nekončí. Jen se podívejme, kolik aplikací podporuje nový multitasking u iPadu Air 2. Chápu, že systém iOS 9, ve kterém se multitasking poprvé ukázal, není na zařízeních tak dlouho. Na druhou stranu to už je několik měsíců, a tak vývojáři měli dostatečně času. Ale znovu – drtivá většina tuto praktickou funkci totálně ignoruje. Problém není v tom, že by vývojáři nevěděli, jak na to, nebo že by neměli čas. Jen vezměme v potaz Messenger od Facebooku – ten multitasking podporuje, oficiální aplikace největší sociální sítě na světě ale samozřejmě ne. Je tak vidět, že Facebook mutltasking podporovat prostě nechce. Proč, to je mi záhadou. Totožná situace nastává i v případě YouTube, Kindle, Spotify či Netflixu. Stejné to je i u praktického módu Picture in Picture, který umožňuje sledovat videa během jakékoliv činnosti ve všech částí operačního systému. Safari tuto možnost podporuje, aplikace třetích stran jen málokdy. Škoda, jedná se o velmi užitečnou funkci, která usnaďnuje používání iPadu.
Celkově je to pro Apple a pro konečné uživatele problém. Pevně doufám, že se situace změní a že vývojáři na daných funkcích začnou více pracovat. Hlavně by mě zajímalo, proč k této situaci dochází, vzhledem k tomu, jak jsou aplikace jinak vysoce kvalitní. Možná by Apple měl podporu těchto funkcí vyžadovat, to by problém vyřešilo. Otázkou je, jaká by byla reakce developerů.
Jednoznačně souhlasím, ale nejde jen o optimalizaci rozlišení – třeba to kolik žere facebook a messenger baterky…. to je hrůza…české banky,operátoři… až teď zjišťují že existuje touch id….. škoda mluvit….
Přesmě tak. Také používám plusko a neustále mě překvapuje kolik appek je navrženylch jen pro 4 palcové iPhony.
Velcí hráči nestojí o to, aby uživatel jakkoliv opouštěl jejich řešení. Facebook samozřejmě podporuje picture in picture mod, ale jen u videí nahraných na facebooku. To samé v podstatě YouTube. Chtějí, aby uživatel zůstával v aplikaci.
Tady musí nastoupit Apple a buď z toho udělat povinnost ve schvalovacích podmínkách App Store, což je hodně kostrbaté a může to přinést dost problémů, nebo – a to se mi zdá pravděpodobnější – v další verzi iOS přijít s rozpoznáním třeba videa na systémové úrovni, to znamená, že když v nějaké aplikaci poběží video, systém si ho dokáže „vycucnout“.
Dovolím si reagovat z pozice iOS vývojáře. Každá společnost/firma která svoji mobilní aplikaci bere aspoň trochu vážně má roadmapu funkcí a vylepšení naplánovou na měsice někdy až roky dopředu a každý release má jasně specifikované co bude a nebude obsahovat. Proto vše trvá tak dlouho a zejména u finančních institucí je to běh na opravdu dlouhou trať. Ne vždy za absenci featur zodpovídá vývojář, nechť je příkladem TouchID u našich bank. Vím že ho má FIO a KB možná ještě někdo. To samé optimalizace pro iPhone 6 & 6+, u větších aplikací je to intenzivní práce na několik měsíců :)
Trust me i am engineer!
…či to nebude tým, že v lanscape mode je ovládanie omnoho nepohodlnejšie pre jednu ruku a mobil väčšinou ovládame jednou rukou.
Napríklad ale ani najnovšia apple appka music memos nepodporuje na ipade landscape mode, čo je teda pekne otravné.
Protože vývoj je kupodivu sviňsky drahá a časově náročná zabava, musí se vývojáři rozhodnout co do aplikace dají a co ne. Musí si vybrat, jestli jejich aplikace bude mít nové, z jejich pohledu užitečné funkce, nebo cool novinky zčistajana naservírované Applem. Obvykle volí to, co jim je bližší – tedy jejich vlastní plány. Navíc takový landscape režim se dobře zapojí do nové apky, ale redesignovat na něj starou apku je noční můra. A výsledný efekt je celkem k prdu.
Už tu je názor od iOS vývojáře, tak já se taky připojím, ovšem jako Android vývojář. Je pěkné, že velikáni např. Picture in Picture nepodporují, jenže oni k tomu mají důvod. Jak už tu bylo řečeno, chtějí uživatele udržet u sebe, a to zuby nehty. Co se mi ale nelíbí, je to, že Apple sere drobným vývojářům na hlavu. Nikdo, kdo vyvíjí free aplikace, nemá motivaci k tomu, aby platil $99 ročně za to, že ty aplikace bude moci publikovat. Právě tihle drobní vývojáři by ale ty úžasné funkce mohli implementovat, protože to většinou dělají (teď se bavím fakt o těch lidech, kteří to dělají ve volném čase, bez reklam) proto, že je to baví. Pro mě by byla radost implementovat nějakou feature, kterou Apple představil před pár hodinami na WWDC a dělal bych to rád. Kdyby Apple změnil přístup k tomuto, třeba by se i Mac App Store zaplnil.
Michal Vašíček>
Mě nepřijde zaplatit 99$ za roční přístup na celosvětový trh jako velký problém. Udělat dobrou mobilní aplikaci je vysoce kvalifikovaná a časově náročná práce. V porovnání s cenou mé práce, kterou musím vynaložit na vývoj aplikace, mi ty necelé 3000 Kč za licenci přijdou srandovní.
Když je aplikace lidem alespoň trochu užitečná, tak se vždy najde alespoň pár lidí, kteří za ní ten jeden dolar zaplatí a za rok tě nechají vydělat na licenci. Když si nevyděláš, víš, že to děláš blbě a ziskem pro tebe je, že se z toho poučíš. Když je aplikace k ničemu, tak jí nestahují ani zadarmo.
Myslíš si, že když je v AppStore cca 1,5 milionu aplikací je potřeba, aby se AppStore plnil nějakými jednoduchými free aplikacemi?