Magazín Fortune zveřejnil dva důležité grafy za loňský rok, které znázorňují, jak jsou a tom jednotlivé značky smartphonů co se týká podílu a zisku. Pokud se podíváme na podíl, pak je stále vítězem Samsung, kterému patří 23,9% trhu. Na druhém místě je pak Apple s 17,2% trhu a na třetím místě je Huawei s 8% trhu. Je zajímavé, že se Apple dokáže dlouhodobě udržet na druhém místě a to i přesto, že prodává telefony, které můžeme označit jako high-end modely.
Tržní podíl je sice krásná věc, ovšem to co všechny zajímá je zisk a zde je Apple nepřekonatelný. Neuvěřitelných 91% veškerého zisku z prodejů smartphonů v roce 2015 totiž putovalo na účty společnosti Apple. O to zajímavější je tento fakt, když vezmeme v potaz, že Applu patří „pouze“ 17,2% trhu a přesto dokáže vytěžit co se zisku týká mnohonásobně víc než kdokoli jiný.
Tržní podíl však není tolik důležitý, pokud ho nedokážete využít. A to se přesně dá říci právě o mobilním trhu, který je v tomto směru poměrně unikátní. Apple si totiž i se zmíněným 17,2% tržním podílem vzal za celý rok 2015 celkem 91 % zisku. A to je problém pro všechny ostatní hráče. Druhý Samsung pak získal 14% zisku z trhu smartphonů. Pokud vám tato dvě čísla nějak nesedí a máte pocit, že vás ve škole učili, že 14+91 rovná se 105, pak máte pravdu. Ovšem žebříček fortune hledí také na fakt, že ostatní výrobci smartphonů byli v loňském roce ve ztrátách a právě proto není výsledným číslem 100%.
S výjimkou BlackBerry není ani pro jednu společnost prodej a služby související se smartphony jediným zdrojem příjmů, přesto je však pro Apple nezanedbatelný a právě z iPhonů plyne Applu 68% všech jeho příjmů. Apple však již během oznámení finančních výsledků za poslední kvartál loňského roku zveřejnil předpoklad, podle kterého nebudou prodeje iPhonů růst dosavadním tempem.
Co vteřina, to 1174$: podívejte se, jak v reálném čase plynou peníze na účet Applu: Vše co se stane za minutu na internetu znamená pro technologické společnosti také zisk a ten může být skutečně neuvěřitelný jako například v případě Applu, který každou jednu vteřinu vydělá 1174$. Ovšem výsledek může být taky úplně jiný a společnosti jako je například Twitter stále ještě musí svůj business dotovat z peněz investorů a to takovým způsobem, že za jednu jedinou vteřinu přicházejí o 20$.
*Zdroj: fortune.com