Pred pár týždňami sme sa dozvedeli, že Apple mohol vďaka dohode s Írskou vládou ušetriť až 8 miliárd na daniach, ktoré bude Apple možno nútený vrátiť, pokiaľ Európska komisia rozhodne, že došlo k daňovým únikom. Za situáciu môže v tomto prípade Írska vláda, ktorá ponúkla Applu takéto zvýhodnenie, avšak peniaze bude musieť zaplatiť americká spoločnosť, ktorá k tejto dohode pristúpila. K rozsudku malo dôjsť pôvodne ešte minulý rok, kedy o možnom doplatení daní v Európe informoval investorov aj Tim Cook, ale nestalo sa tak a rozsudok padne v priebehu nasledujúcich mesiacov. Aký má však názor na nie príliš dobrú situáciu samotný Apple?
V mene Applu sa teraz vyjadril finančný riaditeľ spoločnosti, Luca Maestri pre Financial Times a povedal, že odhaduje, že Apple nebude musieť zaplatiť nič, ak bude rozsudok „spravodlivý“. Maestri totiž vraví, že ide o spor medzi Európskou komisiou a Írskom a ak má byť úprimný, tak dnes neexistuje žiaden spôsob, ako odhadnúť dopad na Apple: „Musíme počkať na konečné rozhodnutie. Môj odhad je 0. Teda, ak bude rozsudok spravodlivý, mala by to byť nula.“ Luca Maestri má vo svojom tvrdení dve zásadné pravdy a to že ide naozaj o problém s Írskou vládou, ktorá ponúkla Applu možnosť platiť len 2,5% daň z obratu namiesto 12,5%.
*Zdroj: Financial Times
Omlouvám se předem za drzost, ale nic takového, jako daň z tržeb v Irsku neexistuje ….
A jsem přesvědčený, že nikde v Evropě (EU) …
—–
V ČR byla např. daň z „obratu“ (kterou lze parafrázovat na termín z „trežeb“) za totáče a byla později nahrazena současnou DPH.
V Irsku je sazba 12.5% na tzv. „trading income“. Překládat to jako daň z tržby nejde, bliží je daň z příjmu právnických osob.
Dohodou Apple s Irskem došlo k jejímu snížení na 2.5%. Nejsem příznivce vysokých daní, ovšem jsem rád, že máme v EU pravidla ( článek 108 Smlouvy o fungování EU) která taková zvýhodnění podmiňují. EK schvaluje 85% žádostí o daňovou podporu států. Kdybychom taková pravidla neměli, byli bychom svědky daňových soutěží mez státy EU. Velké firmy by poptaly členské státy s otázkou, jak velkou úlevu jim poskytnou. Rumunsko by nabídlo daň nula, firma by fungovala v Rumunsku, ale obsluhovala by celý trh EU.
Dohoda Apple s Irskem vznikla asi hodně dávno, asi před rokem 2008, kdy se uzavřela Smlouva o fungování EU, i když článek 108 byl v předchozí smlouvě jako článek 88 obsažen také.
Jen ať Siudní dvůr EU dihodu posoudí, nejlépe zruší a Apple milsto odvádění zisku do USA pěkně platí u nás v EU.
čkánek 108:
2. Zjistí-li Komise poté, co vyzvala zúčastněné strany k podání připomínek, že podpora poskytovaná některým státem nebo ze státních prostředků není slučitelná s vnitřním trhem podle článku 107 nebo že je zneužívána, rozhodne, že dotyčný stát ve lhůtě stanovené Komisí takovou podporu zruší nebo upraví.
Nepodrobí-li se dotyčný stát tomuto rozhodnutí ve stanovené lhůtě, může Komise nebo jiný zainteresovaný stát, odchylně od článků 258 a 259, předložit věc přímo Soudnímu dvoru Evropské unie.
Můj názor je zcela opačný.
Pokud mohou mezi sebou subjekty soutěžit a to zcela po právu, ve mzdách, ve výdajích, v efektivitě, je zcela relevantní, aby soutěžili i v daních.
Osobně bych pak daně z příjmů zrušil úplně, je to brzda nejen rozvoje podnikání a ekonomiky, ale především zdrojem korupce. Zdaňovat lidskou práci je nesmysl.
Pokud přistoupíme na daňový diktát, obzvláště pak v kontextu s dotační politikou znevýhodňování subjektů, které na dotace nemohou nikdy dosáhnout, uděláme další krok k nesvobodě.
Nakonec tu „Druhou světovou“ „němec“ přeci jen vyhraje a Evropu si zotročí podle vlastní představy. Akorát mírovou cestou … Jen místo čisté rasy Árijské, to bude čistá rasa Evropská. Všichni pak budeme muset držet hubu a krok.
Státní establišment, ten Evropský, by si měl uvědomit, že politika vysávání je cestou do pekel. Už nyní má státní pokladna ve všech zemích EU z prodeje produktů Apple na svém území větší příjmy, než samotný Apple. Paradox? Realita!
Díky DPH.
Ale ono to nestačí, „chce se víc“.
V kontextu s firmami, které jsou léta ve ztrátě, nebo živoří na hranici rentability s minimálním ziskem, je paradoxní, že stát vždy své peníze dostane.
Takže zatímco z každého prodaného telefonu LG má jakýkoliv stát v průměru cca 40 USD, zcela bez práce a přičinění, samotné LG má z jednoho prodaného telefonu úctyhodných 32 centů (viz poslední výslednice LG) ….
A to rozhodně není v pořádku, protože takhle to nemůže dlouhodobě dobře fungovat.
IvanV: pobavils:))) a hodně :)))
Daň z příjmů chceš zrušit. DPH tvrdíš, že nemůže dlouhodobě fungovat
Kde má tedy stát brát příjmy? A uvědom si, že státní rozpočet tvoří u plusminus všech států světa cca. 40% HDP. Čili kde těch 40% vybereš chlapče?
1. Tak jak popisujete daňovou soutěž mezi státy by jen znamenalo, že velké podniky by neplatili nic, přiljmy by museli nahradit daňove výnosy z malých podniků. Toje milý pane skutečně geniální myšlenka!
2. Kde jste přišelna to, že DPH placená za produkty Apple je vyšší, než jeho příjmy/tržby.
3.To co popisujete u LG a jejich proditu 32 centů je jen přepočet zezisku podniku po odpočtu nákladů z tržem. Nějak nechápu, jaký by to mělo mít vztah k tématu. Nebo myslíte, že by se mělo snížit DPH např. u Škodovek 0.1%, aby byl účetní zisk Škody stejný jako vybrané DPH? Kdo by Vám pak milý pane posílal sociálku?
1. Tak jak popisujete daňovou soutěž mezi státy by jen znamenalo, že velké podniky by neplatili nic, příjmy by musely nahradit daňové výnosy z malých podniků. To je milý pane skutečně geniální myšlenka!
2. Kde jste přišel na to, že DPH placená za produkty Apple je vyšší, než jeho příjmy/tržby.
3.To co popisujete u LG a jejich profitu 32 centů je jen přepočet ze zisku podniku po odpočtu nákladů. Nějak nechápu, jaký by to mělo mít vztah k tématu. Nebo myslíte, že by se mělo snížit DPH např. u Škodovek na 0.1%, aby byl účetní zisk Škody auto a.s.stejný jako vybrané DPH? Kdo by Vám pak milý pane posílal sociálku?