Našli jste pod stromečkem vysněný produkt od společnosti Apple? A je tímto produktem MacBook, iMac, Mac Pro nebo Mac mini? Jste nováčkem v oblasti operačního systému Mac OS X? Pak věnujte pozornost následujícím řádkům. V tomto článku se totiž zaměříme na první kroky s počítamčem od Apple. Jak na lehký přestup z Windows, který je pro mnohé obtížný a jak se s novým počítačem nejlépe spřátelit. Pokud jste již v minulosti s OS X pracovali, pak pro vás bude článek spíše oživující, ale je možné, že se dozvíte i něco nového.
Rozbalení a nastavení
Počítače Mac jsou krásně zabaleny v bílé krabici a vše působí čistě. Snažte se krabici příliš nepoškodit, může se hodit k pozdějšímu prodeji a pro mnohé zákazníky je zachovalá krabice plus. Celkově tak můžete zvýšit potenciální prodejní cenu, jestli jednou budete svůj Mac prodávat.
Již od začátku bude počítač obsahovat nainstalovaný systém OS X. Pravděpodobně se bude jednat o OS X El Capitan (10.11) nebo o OS X Yosemite (10.10). Ihned po zapnutí vás systém provede tak, abyste svůj Mac jednoduše nastavili. Pokud jste měli již nějaký produkt od Applu (například iPhone), tak vlastníte Apple ID. Po tímto účtem se k Macu přihlašte, až vás k tomu vyzve. Celkové nastavení systému není vůbec složité a porozumí mu i začátečník. Vše je v češtině a jasně napsané. Během pár minut budete na domovské obrazovce.
Přechod z Windows
Snad to nejsložitější pro všechny uživatele, kteří doposud pracovali na operačním systému od společnosti Microsoft, tedy na Windows. Ihned při prvním nastavování se vás OS X zeptá, zda chcete migrovat soubory ze svého starého počítače s operačním systémem Windows. Stačí mít například připojené oba počítače ke stejné domácí síti a přenos zvolených souborů může začít. Zpočátku bude práce s Macem neznámá a bude trvat, než si na systém zvyknete a začnete pracovat rychleji a efektivněji. Výborné jsou různé zkratky, které OS X nabízí, více o nich zde. Doporučuji také knihu 101 Tipů a Triků pro Mac OS X od Romana, kterou zdarma stáhnete zde nebo zakoupíte na iBooks Store zde. Kniha je napsána pro starší verzi OS X, ale i tak je v mnohém stále aktuální. Office, tedy Word Excek a Power Point poměrně snadno nahradíte balíkem iWork, který obsahuje aplikace Pages, jenž stáhnete přímo zde, obdobu Excelu od Applu, tedy Numbers stáhnete zde a Keynote, tedy „Applovský Power Point“ stáhnete zde. Nicméně pokud potřebujete pokročilejší úpravu dokumentů z balíku Office například kvůli práci nebo škole, pak si můžete koupit jeho verzi pro Mac, která se letos dočkala velké aktualizace. Objednávat můžete například zde. Trochu problém mohou být flash disky nebo externí disky naformátované na NTFS, což souborový systém od společnosti Microsoft. OS X sice tyto disky podporuje, dokonce z nich umí číst, tudíž si veškeré soubory z disku můžete spustit nebo překopírovat do Macu, ale chcete-li na disk zapsat, tak je problém. Disk musíte naformátovat na HFS+, pak je plně kompatibilní s OS X, ale zase má problém s počítačem se systémem Windows. Univerzálním řešením je pak formát ExFAT, který je plně podporován oběma systémy a dokonce lze na disk naformátovaný na zmíněný souborový systém možné zapsat soubor o velikost 4GB a více, což u další alternativy FAT nelze. Ovšem je tu i další možnost a to taková, že si stáhnete software, který umožní na externí disky s NTFS zapisovat a dokonce přímo v OS X umožní jakýkoli disk na NTFS naformátovat. Mezi takové programy patří řešení buďto od Paragonu nebo do Tuxery. Oba zmíněné si můžete nejprve vyzkoušet, ovšem poté je nutné licenci zakoupit.
Příslušenství
Především Macbook Air je tak tenký a lehký ultrabook, že je prostě nemožné, aby obsahoval všechny porty, kterými disponují jiné notebooky. Apple však na vše myslel a ke každému počítači Mac je možné přikoupit redukce, díky kterým potřebný port získáte. Výborné jsou taky docky pro Thunderbolt 2, který je bezkonkurenčeně rychlý a dokáže pracovat v podstatě se vším. Z jednoho portu se pak stane třeba portů deset a každý slouží k něčemu jinému. Takovým je třeba dock od společnosti Belkin, cena je však poměrně vysoká a tak je důležité si nákup promyslet, zda-li se opravdu vyplatí.
Baterie
Moderní baterie, které Apple používá u svých Unibody MacBooků mají životnost 1000 cyklů. Apple vypočítal, že průměrnému uživateli dostačuje životnost 1000 cyklů na 3 roky práce. Jedním cyklem je myšleno vybití a nabití MacBooku ze 100% baterie na 0% baterie a zpět na 100%. Pokud vybijete MacBook například jen na 50% a začnete jej nabíjet, počíta se vše jako 1/2 cyklu. Informace o stavu a počtu cyklů vyšší baterie můžete získat pomocí speciálních software, nebo jednoduše přímo ve vašem Mac OS X. Stačí zvolit v pravém horním rohu Jablíčko –> O tomto Macu –> Systémový profil –> Napájení. Nyní vidíte v jakém stavuje je vaše baterie, kolik jste již udělali nabíjecích cyklů a další podstatné informace. Pro udržení baterie v dobré kondici doporučuji provést PRAM a SMC reset, díky kterému zajistíte optimální spolupráci operačního systému a firmware s vaší baterií. Při stolním použití vašeho MacBooku doporučuje samotný Apple provádět tyto resety jednou měsíčně. Zajistíte tak například správnou spotřebu, ale také správný přepočet procent baterie na dobu použití, což je velmi častý problém u MacBooků.
Když se něco pokazí
Pokud vám přijde, že váš Mac nefunguje tak, jak by měl nebo je to hned zřejmé, jelikož nefunguje něco zásadního, snažte se před okamžitým navštívením servisu nebo prodejny vyřešit problém sami. Většinu problémů, které přímo nesouvisí s chybou hardwaru, vyřešíte SMC a PRAM resetem. Strejda Google je také mocný nástroj a spousta uživatelů má podobný problém častěji, než si myslíte. Vhodné je však většinou hledat v angličtině. Samozřejmě na našem webu se nachází spousta návodů a rad, které vám mohou případně pomoci a pokud zde svůj problém nenajdete, tak není nic jednoduššího, než napsat na náš Facebook třeba do komentářů pod nějaký článek a my nebo někdo ze čtenářů vám jistě poradí.
Užívejte si to
Poslední a nejdůležitější rada je, abyste si svého nového Apple miláčka užívali a vychutnávali si krásu a přednosti produktu každý den. Užívejte si rychlost, v případě MacBooku lehkost, tenkost, výdrž a vše, co vás jen napadne. Z osobní zkušenosti mohu říct, že i po dvou letech budete o svůj Apple počítač pečovat tak, jako by byl nový, budete s ním stále zacházet s úctou a bude vám stále připadat krásný a jedinečný.
Chci se zeptat prosím lidi, mam MacBook z minulého roku 64 cyklu a mam kapacitu z 6330 nebo kolik tam mam asi 6120 nechapu proc nikdy jsem nenechal baterii jit pod 25% a nabijím plně do 100% tak mi prosím poraďte co mam delat :( diky
SODA77:
No první rok se baterka smrskne o nějákých 10% a tak už pak dlouho zustane, je to celkem normální, ten pokles výdrže nění kdo ví jaký, divné by bylo kdby šla dál dolů, mě taky po par měsísích klesla a ted po 3 letech je stále na nakých 90% puvodní kapacity
ale:
1. to že jí nenecháváš uplně vybít jí taky nedělá uplně dobře baterka by si měla projít celým svým cyklem (formátování baterky když zlobí se dělá pravě tak že se nechá uplně doject a zase uplně nabít)
2. Po roce máš docela málo cyklů, je to ale asi tím že to nenecháváš uplně vybít nebo že maca hodně připojuješ a necháváš ho běžet v sítí, tak jako tak tomu taky nepomáháš, dlouhodobé a hodně časté připojení (prý) také škodí (npř 2 dny jede jen ze sítě nebo každý den v práci je mac nabitý a furt připojený)
Nene na síti neni vůbec používám ho málo a nejsem ten který sedí cely den u nej, takže mam zkus ho vybít uplne na doraz az se vypne a nabít na plno? To by tak odpovídalo tech 10% vyzkoušim to
Ja mam macbook pro 13 early 2013 a ma 17 cyklov. Stav baterie podla coconutBattery je 99,5%. Ano macbook je na nabijacke 99% casu. Mozno sa niekto pyta naco mi je teda notebook tak dovod je jednoduchy. V praci sa kupil na jeden projekt ktory ani nezacal a nebol vyuzity. Tak som ho znarodnil :-)
Co pise AppsMan tak to su blbosti. Lithiove baterie nemaju radi uplne vybijanie. Preto tam je elektronika ktora pri nizkej hladine energie ohlasi koniec a notebook vypne. Ak by tam nebola tato elektronika a clovek by dokazal uplne vybit bateriu tak je s nou koniec.
Lithium je agresivny prvok, nici bateriu (katodu,anodu) aj ked sa nepouziva. To co sa pise platilo kedysi pre nikel-kadmiove baterie ktore mali pamatovy efekt. Prd pouzitim 3x vybit uplne teleffona bla bla .. Liothiove baterie tento efekt da sa povedat nemaju. Li-ion baterie maju tak 1% a Li-pol ho uz nemaju vobec.
To, ze je macbook na sieti neznamena ze vkuse dobija bateriu a vznika nejake prebitie. Predsa to si tiez riesi elektronika. Ci si myslite ze notebook za 1500eur je tak blby? Hlavne ked aj notebook za 300 eur pozna ci je baterka na 100% nabita alebo nie.
Pouzivaj macbook ako ti vyhovuje a na baterku kasli. Ona aj tak casom strati nejaku tu kapacitu. Nastastie Apple pouziva kvalitne clanky a napr stary iPad mini ma 91% kapacitu baterie. 2 rocny iPad mini 2 ma 95%. Co su super hodnoty. Treba ale pocitat ze za 5 mozno viac rokov clovek bude musiet obetovat nejakych 150eur za novu batteriu ak si dany stroj bude chciet nechat.
Pro baterii je špatné, když se zařízení nepoužívá a ona pomalu „vadne“.
Laptopy Sony mají v systému možnost volby, že bude baterie permanentně na nabíječce. Pochybuji, že by Apple o této věci nepřemýšlel a něco podobného také neintegroval do systému. Takže si myslím, že je pro baterii lepší, když se nabíjí, než když se den po dni pomalu vybíjí.
Ideální stav však je laptop používat a skutečně nechat baterii čas od času zcela vybít.
Zdravím, potřeboval bych poradit. Kopil sem si před pár dny nový MacBook Pro 15 a z ničeho nic mi začal bláznit Trackpad. Kurzor mi lítá po celý obrazovce a otvírá a zavírá si náhodně co se mu zlíbí. A trackpad na mě v podstatě nereaguje. Trackpad sem přitom skoro nepoužíval,mám Magic Mouse 2, která mi sice stále funguje, ale pere se s tim Trackpadem. Blázní i na úvodní obrazovce i při nouzovém režimu. Zjistil sem, že chvíli funguje, pár sekund i minut když počítač vypnu na několik hodin, přijde mi,že to závisí na délce vypnutí. Tim mě spíš přijde, že se jedná o softwarovou záležitost. Zkoušel sem všechny zmíněný resety i Time Maschine a nevím si rady. Poradil by mi někdo prosím? Předem mockrát děkuji PP
to ANEM:
1) zlobi trackpad i kdyz neni pripojena magic mouse?
2) zkus SMC reset https://support.apple.com/cs-cz/HT201295
2) pokud zlobi dal tak to proste vyreklamuj, mas timemachine tak o data a nastaveni systemu neprijdes
maxpain moc díky za odpověď.
Zlobí to pořád a je jedno jestli mam zapojený cokoliv i když je vypnutý bloutooth, wifi i odpojený od internetu. Kdybych neměl to bloutooth myš tak s macam vůbec nehnu, Tracpad se zasekne a neposlouchá. S tou myší když se s tim poperu tak ho občas přemůžu, ono se to stupnuje chvíli pár sekund i několik minut po dlouhám vypnutí, restart a pod to vubec, pak to začne trochu a pak strašně bláznit a otvírá se co se zamane. Dělá to i při přihlašovací obrazovce i když pustim diskovou ulitu. Nepomohla by třeba čistá instalace OSX? Nepřijde se tim o záruku nebo tak? Díky předem za odpověď
to ANEM:
psal jsi, ze je MBP novy a narozdil od Windows nani MacOSX takovej smejd ktery je nutno preinstalovavat jednou za rok (prosim zadny flame, 20let delam admina tak vim co pisu). Vypada to spise na chybu HW – dotykove plochy trackpadu, ktera se nevyhne ani Apple. Cistou instalaci MacOS o zaruku rozhodne neprijdes, zkusit to muzes ale spis bych to videl na reklamaci. Dobre je, ze to dela stale a ne jen obcas tak to muzes pri reklamaci rovnou ukazat. Instalaci najdes v Appstore a vyrobis si USB instalacni medium. https://itunes.apple.com/us/app/os-x-el-capitan/id1018109117?mt=12
Hodne zdaru
To čo píše appsman o baterkách sú blbosti a fakty, ktoré platili kedysi – dnes mýty!
Napríklad stále pripojenie na nabíjačke vôbec nieje na škodu, tým že neprebiehajú cykly sa batéria naopak šetrí. Je pravda, že TEORETICKY by sa mala raz za dva mesaice naformátovať – úplne vybitie a následne odpočívanie vybitej batérii, ale nieje to nevyhnutné a osobne som to spravil asi dvakrát na svojom staručkom MBP 13″ 2010 a beží dodnes s cca 1-2 hodinovou baterkou čo je krása po rokoch oproti obyčajným notebookom. Na novšom MBPr 15″ som to nerobil nikdy a drží taktiež.
Takže, kľudne nech je baterka celé dni na nabíjačke, ona sa priebežne dobíja, pokiaľ klesne na určitú hodnotu. Funguje to tak, že pokiaľ je batéria na 100% nabíjanie sa odpojí a „napája“ sa samotný MacBook. To je dôvod prečo sa niekedy stáva, že ak nejaké zariadenie (iPhone iPad, Mac) ostane na nabíjačke dlhšie ako po dosiahnutí hodnoty 100%, ukazovateľ sa často pridlho neudrží a už po pár minútach aktivity klesne o niekoľko hodnôt – zariadenie hneď „neukazuje skutočnú kapacitu baterky“.
maxpain moc díky za rady, reinstalace fungovala, ale jen asi 2 hodiny a pak to začlo zvova, asi náhoda. Tak dneska sem bohužel odnes na servis do istylu tak sem zvedavej co zjistí. Ještě jednou moc díky.
to ANEM:
np, dej vedet jak si uspel. Diky
Článok fajn ale sekcia o prechodu z Win a prípadnom pripojeni diskov s NTFS tak na to som svojho času použil paradne riešenie a to sa volá VMware Fusion – ten vam cely vás Windows premigruje do MacOSX aj s presnou kopiou všetkých particii a máte po problémoch, ak sa náhodou budete chcieť k niečomu vrátiť na starom systéme.
iMac late 2009 – dal so tam El Capitane čistá instalace a ten počítač fici rádovo lepšie ako stary Mavericks OS ale fakt je ze to bol update z Snow Leoparda. Takze milí zlatý čitatelia určite sa oplati čistá instalace a ne upgrade.
Zdravím! Je možne že keď som MacBook nabijal 3krat a ma už 6 cyklov ? Za odpoved vopred ďakujem :D
Major: je to možné, zrejme si MacBook nabíjal minimálne 3x skôr ako sa dostal do vybitého alebo skoro vybitého stavu…
A nakoniec ak bol rozbalený tebou a bol úplne nový tak je to 100% tým čo som napísal.
Majdy: Ďakujem za odpoveď :) . MAC bol úplne nový a odbaleny mnou a dobíjal som ho až ked mi vyskočilo hlásenie o pripojení k zdroju keďže som veľmi najlepsie z článkov nepochopil kedy je najlepšie ntb nabíjať aby sa zachovala životnosť batérie :)
Nieje zač!
V prvom rade ho používaj tak ako uznáš za vhodné, on má slúžiť tebe, nie ty jemu – ja viem, otrepaná fráza, ale je to tak!
Určite NEPLATÍ, že ho musíš dávať nabíjať, až keď sa vybije, ani keď je baterka na 20%, skôr je to tak, že pokiaľ máš možnosť nechať ho na nabíjačke a kľudne aj ak má 100%, nechaj ho na nej, práve týmto sa batéria šetrí, pretože neprebiehajú cykly! Všetko ostatné sú mýty. Jeden cyklus sa často vysvetľuje ako nabitie z 0% na 100%, v skutočnosti je to trochu inak, áno počíta sa to za cyklus ale za cyklus sa počíta napríklad aj to, keď ho dáš nabiť na 20%, dobiješ do sto a vybiješ na 80% (20+80% = 100 – v skutočnosti sa dobilo 80% + vybiješ 20% hodnota v skutočnosti je to mínus a systém zobrazuje teda 80%, ale pre baterku je to „plus“ – pretože prebehla spotreba (chemický proces), čiže 80 (čo si dobil) + 20 (čo si vybil) je 100% = 1 cyklus. A logicky to platí potom aj pri nabítí v 60% a vybití na 40% samozrejme aj ak nabiješ v 60% na 100 a vybiješ len na 80% nabiješ do 100 a neskôr vybiješ na 80% čiže mínus 20% je z toho jeden cyklus. Na prvýkrát sa v tom človek stráca, ja viem, každopádne, cyklom sa človek nevyhne a najlepšie je ich neriešiť a používať produkt tak ako to užívateľ vyžaduje a naviac(!) cykly samé o sebe niesú až tak dôležité, dôležitejší údaj je „health“ baterky a ten sa odzrkadluje od toho ako sa k nej človek správa, to znamená, ak necháš macbook v zime v aute na noc či niekoľko hodín, alebo s ním beháš v obyčajnej taške pol dňa po meste, tak sa ti baterka vážne neodvďačí, naopak v lete ak je macbook vystavený vysokým teplotám nielen že to škodí baterke, ale je to aj nebezpečné. A toto platí pre všetky zariadenia, ktoré využívajú rovnaké baterky, nie len pre MacBooky.
Zdravím, řeším problém s připojením MacBook Air k TV, po rozbalení NTB jsem udělal aktualizaci na OS X El Capitan, zakoupil jsem propojovací kabel, viz: https://www.alza.cz/alzapremiumcord-mini-displayport-hdmi-propojovaci-stineny-2m-d474197.htm?catid=18842906, po připojení k TV se nic nezobrazuje v nastavení systému je pouze monitor NBT, objednal jsem tedy: http://www.applemix.cz/imac/22-apple-redukce-mini-displayport-na-hdmi-adapter-macbook-imac.html, ten by měl dorazit zítra, bohužel mě nenapadá co dál když ani tohle nebude fungovat, nechce se mě kupovat Apple TV, díky za rady.
to danieljackson:
MBA se bezne pripojuje k TV pomoci redukce TB-HDMI a pak HDIM-HDMI kabel.
pro maxpain
tak mac mi vrátli s tím že rekalibrovali tracpad. A zatím funguje bez problémů. Tak ještě jednou moc díkyza rady