Jednou z hlavních předností iPhonu respektive iOS je App Store. Vývojáři jsou totiž pro Apple velice důležití a z velké části se podílejí na úspěšnosti jablečných produktů. Většina aplikací je ale i pro konkurenční Android, ovšem je všeobecně známo, že většinou nejdříve dorazí aplikace na iOS a až pak na Android, na který mnohdy ani dorazit nemusí, příkladem může být například úspěšná aplikace Knock.
The Next Web se proto zeptal vývojářů předních aplikací, proč upřednostňují iOS před Androidem a jejich odpovědi anonymně zveřejnil ve svém článku. Najdeme tu hned několik důvodů a opravdu upřímné a mnohdy i pravdivé, jiné možná fanaticky podané odpovědi. Pojďme si je shrnout.
V první řadě je to o tom, že Apple nabízí vývojářům propracovanější nástroje. Knihovny pro Objective-C nebo nově pro Swift jsou aktuálnější a jeden z vývojářů tak podotýká, že jeho přátelé, kteří vyvíjejí aplikace pro Android v Jave mají neaktuální informace a jsou tak svým způsobem pozadu.
Dalším hlavním důvodem je fakt, že vývojáři na Androidu musí vydávat aktualizace i pro starší systémy, což je přinejmenším otravné a zdržující. Developeři tak musí řešit problémy spojené i se starší verzí Androidu, jelikož výrobci mobilů zpravidla neaktualizují své výrobky a nechávají na nich staré systémy. Vývojář tak vydává aktualizace i pro několik let staré verze, aby s jeho aplikací byli všichni spokojeni, ale to jej stojí hrozně času, zatímco na iOS se musí přizpůsobit jedné maximálně dvěma verzím, protože iPhone získá nejnovější systém okamžitě a podíl nové verze dominuje nad ostatními.
Posledním a pravděpodobně nejzásadnějším důvodem, proč vývojáři volí zrovna jablečnou platformu jsou výdělky. Několik z nich přiznalo, že App Store je jednoduše výdělečnější a někteří poznamenali, že iPhone vlastní spíše majetnější lidi a naopak teenageři sáhnou po levnějším telefonu s Androidem, pokud jim iPhone nekoupí jejich rodiče. Právě proto vlastní smartphone s Androidem mladší uživatelé, kteří za aplikace platit nechtějí a jeden z vývojářů dokonce poznamenal, že na Androidu pochází 95% stažení placené aplikace z pirátských zdrojů, zatímco na iOS je tento jev minimální a spousta uživatelů si díky uzavřenějšímu systému aplikaci koupí.
Používám mobil s Androidem a iPad.
Moje hodnocení je, že na Android je mnohem více kvalitních aplikací zdarma než na iPad.
Na iPad, ale nedám dopustit.
Celkově, ne že by mi na Androidu něco chybělo už v době Gingerbreadu, ale úroveň neplacených aplikaci šla za poslední roky velmi nahoru.
Takže z pohledu provozní ekonomie mi vychází Android lépe. Špičkový telefon s droidem FullHD displejem 3GB Ram, 32GB pamětí a 3000mAh baterií lze pořídit za 10tis s dph. To je oproti ceně iPhonu veliký rozdíl. Myslím, že třeba v USA může být lokálních aplikací víc na iPhone, v Evropě to ale neplatí.
Na tabletu mám stejně jen appky, co jsou zdarma. Ale chybí mi na iOS klasický přístup k souborům jako je u droidu. Řeším to přes Dropbox, kde mám potřebný dokumenty uloženy v zařízení, aby se netahaly z cloudu.
Nitro. Veď len popisuješ to čo článok tvrdí. Že developeri viac zarobia na iOS.
Ja som narazil na fakt, že za cca 6 rokov používania iPhone mám nakúpené už vsetky apky, čo stoja za to a nové nepotrebujem. Sú to blbosti alebo na danú vec dobrú apku už mám.
Kým v prvom roku používania iOS som utratil aj 200€ teraz tak max 20€ ročne. Proste nie je za čo utratiť.
Mam iphone a predtým som mal samsung. Skusenosti: appky ktore su zadarmo na Androide su zadarmo aj v iphone. Rozdiel je este v tom ze v ios free appkach je nejako menej reklám. Nakoniec si aj tak kúpite tie appky ktore využívate aby ste mali neobmedzený prístup alebo aby tam neboli reklamy. Netreba zabúdať, ze vsetky app. pre ios su dizajnovo aj ovládaním dokonale prispôsobené iphonom, teda ios. Naopak v Androide sa to neda, kedže kazdy telefon ci tablet ma nadstavbu Androidu a tak dizajn a ovladanie je u každej appky uplne odlišný. Este stale su ludia ktorí tvrdia, ze pre iphon nieje tolko aplikácii ako pre android. Ja som našiel len jednu app. ktora nieje pre ios a to je aplikácia slovenskej horskej služby. Este by som dodal ze AppStore je bezpečnejší ako googleplay store. To su moje skusenosti. Je mi jasne, ze stale sa nájde niekto s opačným názorom.
camborne: Plne súhlasím. Taktiež som používal android od Samsungu ale už pár rokov len iPhone, a nemenil by som za žiadny android.
Presne ako hovoríte, keď už vyberám platenú appku, tak takú, ktorá má naozaj využitie pre mňa (Pixelmator…). A keď už aj nechce niekto kupovať, tak bývajú akcie kedy su niektoré platené App zdarma, informujete tu dokonca o tom a ja sám som vďaka týmto info tu na LSA natrafil na zopár skvelých app a ušetril. A na Google Play strašne vadia tie „napodobeniny“ aplikácii. Nehovorím že v App Store nie sú, ale na Google Play ich je veľké množstvo. A takisto podľa mňa aj bezpečnosť App Store je oproti Google Play na vyššej úrovni.
Anndy Já se to asi nepokouším zpochybnit, spíš doplňuju zkušenosti.
Moje zkušenost je, že v GPlay jsou hromady alternativních appek na jedno a to samý, takže není problém si vybrat to, co ti i dizajnově vyhovuje. Nicméně nemám pocit, že by appky byly nějak designově nekonzistentní. Po přechodu na material design vývojáři úpravili hodně aplikací, takže android se v tomhle směru vyvíjí správným směrem.
Poslední hezká verze iOS byla podle mě 6.
Co se týče bezpečnosti, tak škodlivý kód se objevil i v AppStore, GPlay má poměrně propracovanou automatickou kontrolu kódu, myslím, že zrovna v tomhle je Google docela aktivní. Špatný appky po leaku vdycky stáhli.
Já používám repozitáře Aptoide a F Droid, takže tohle zase tolik neřeším.
Navíc je výhoda, že můžu instalovat i appky stažený z webu (potenciálně nebezpečný).
To by mělo jít i u JBiOS, na fórech jsou je stažení appky do iOS umístěný mimo AppStore
Mám pocit, že v AppStore je variant appek míň, jejich kvalitu nepochybňuju. Někdy přepínám do US AppStore a mám dvě ID, v českým storu toho není tolik co v US.
K těm reklamám, mám root a AdAway a v aplikacích žádný reklamy naštěstí nejsou díky této modifikaci, je pravda, že u telefonů bez rootu ty samý appky zobrazují reklamy.
Právě možnost omezení reklam je to, co podle mě vyzdvyhuje droid.
Jailbreak-ios jsem zatím nezkoušel.
Neuzavíral bych to tak, že jeden systém je horší a druhej lepší, každý má svý pro a svý proti.
iOS může být ve výchozím stavu bezpečnější, android je taky poměrně snadno šifrovat, když na tom existuje zájem. I v tom jsou imho obě platformy rovnocenné.
Na Andeoidu se mi líbí, byť to v praxi nepoužívám streamování obrazu do TV via DLNA velmi rychlý a parádní, takže výkonný telefon může posloužit i jako zábavní centrum. Android spolupracuje s myší, to je taky plus.
iOS má zase Airplay, tudíž může být ideálním doplňkem k AppleTV. (skoro to samý jako DLNA)