Komunikácia cez nezabezpečenú WiFi sieť môže mať svoje riziká a nie je divom, že sa neodporúča prihlasovať ku kritickým stránkam ako napríklad k PayPalu alebo internet bankingu cez internetový prehliadač. Práve preto platí, že ochrany nie je nikdy dosť a aj tu sa Apple rozhodol chrániť svojich užívateľov rafinovaným spôsobom. Avšak funkcia nie je natívne zapnutá a existuje veľmi veľká šanca, že o tejto funkcii neviete. Funkcia sa volá Stealth Mode a ako už názov napovedá, funkcia posilní firewall vášho Macu tak, aby bol k sieti pripojený tajne. Vďaka funkcii Stealth Mode totiž Mac prestane reagovať na akýkoľvek pokus o kontakt od ICMP procesov, ani nebude odpovedať na pokusy o pripojenie od uzavretých TCP a UDP sietí – skoro akoby váš Mac ani neexistoval.
Prečo však nie je takáto užitočná funkcia zapnutá natívne? Je to preto, lebo má aj svoju zlú stránku – môže mať spôsobiť problémy s niektorými funkciami siete. Práve preto je funkcia viacmenej odporúčaná len pre skúsených užívateľov a odporúča sa ju používať len v prípade, že svoj Mac používate na verejnosti – predsa len, ak nie ste agent SIS-ky alebo NSA, potom nemáte dôvod sledovať aktivitu zariadení na vašej domácej WiFi sieti. A ako vlastne tento posilnený “Stealth Mode Firewall” aktivujete?
- Otvorte Systémové nastavenia
- V sekcii Bezpečnosť a súkromie otvorte záložku Firewall
- Odomknite zmenu nastavení kliknutím na zámok a potvrďte heslom
- Zapnite Firewall (ak ho ešte nemáte zapnutý) a kliknite na tlačidlo Možnosti firewallu…
- Zaškrtnite možnosť Povoliť neviditeľný režim
*Zdroj: OSXDaily.com
Informácie sú zavádzajúce. Počítač sa na sieť nemôže pripojiť tajne. Celé čo ten „Stealth mode“ spraví je že odfiltruje ICMP pakety bez oznámenia rovnako ako aj všetky pokusy o aktívne naviazanie pripojenia z vonku. Vôbec to neznamená že počítač nebude vidieť na sieti. Inak u autora som si všimol že má zapnutú voľbu Automaticky príjmať spojenie pre podpísané aplikácie. Toto je dosť nebezpečná možnosť a je lepšie ju mať vypnutú