Článek od čtenáře: Dnes bych vám chtěl představit externí grafický adaptér, který je nejen na zvýšení grafického výkonu ve hrách, ale také v grafických aplikacích. Pro mě bude sloužit hlavně na to, abych využil svůj MacBook naplno s tím, že nepotřebuji další herní zařízení. Svůj MacBook používám převážně na práci, ale nevím proč nevyužít možnosti, jak z něj dostat maximum, co se týče herní stránky. Proto se následující návod bude hodit všem, kteří chtějí vědět, jak Jak udělat z Macu herní počítač, i když se nejedná o úplně nejlevnější záležitost a přináší i některá omezení.
Projekt jsem si připravoval čtením zahraničních fór a článků. Bohužel jich ve výsledku nebylo mnoho, a tak jsem si až do poslední chvíle nebyl úplně jistý, jak celé zařízení bude fungovat – zda bude uživatelsky přívětivé, či budu muset řešit nějaké komplikovanější problémy. Naštěstí nic z toho se nekonalo a opravdu se jedná o zařízení, jenž by se mohlo v podstatě označit i jako Plug and Play. Zapojíte thunderbolt kabel, zapnete MacBook, pot grafickou kartu a to je vše.
Jak udělat z Macu herní počítač
Nákup:
Grafická karta
Zde je problém s tím že ne každá se vejde výškově tak aby se mohl použít originální box. Já si vybral nízkoprofilovou EVGA GTX 970 SSC, která je delší než box ale na výšku se vejde. Když se koupí třeba Zotac GTX 970 tak u té stačí demontovat kovový kryt ventilátorů a celá se do boxu schová.. Největší problém je převýšení nad hranu slotu.
- Moje graficka karta EVGA GeForce GTX 970
- Grafická karta, která se vejde do boxu po demontáži předního plechu
Externí box
Na výběr máte dvě varianty Sonnet Echo a nebo Akitio Thunder2. Zde je celkem jasné, kterou koupit, protože cenový rozdíl v USA je cca 7000kč a sonnet je těžko k sehnání v EU. Koupě Akitio Thunder také neni uplně jednoduchá, v české republice jí nabízí pouze maczone za cenu 9000kč vč. DPH. Já box koupil v německém obchodu MAG.DE za cenu 252Eur vč. DPH a dopravy do CZ. Objednávka problěha v pátek ráno a zboží jsem měl v uterý doma. Zboží se samozřejmě musí zaplatit předem pomocí Paypalu.
- Externí Box si z Německa můžete koupit přímo zde
- Externí Box si z České republiky můžete koupit přímo zde
Napájecí zdroj
Zde doporučuji modulární zdroj od EVGA u kterého je možné odpojit úplně všechny kabely. Já vzal Klasický Enermax 450W s tím, že jsem nepotřebné kabely zařízl a konce izoloval. Nejdůležitější při výběru je konektorová výbava PCI-E 6PIN + 8PIN dle grafické karty (redukce nedoporučuji)
Příprava:
Zde je vše velice individuální dle výběru grafické karty, proto napíšu můj postup.
Rozebrání
Pomocí 2 šroubů jsem povolil vnitřní box a celý ho vytáhl. V přední části naleznete ventilátor a identifikační diodu. Oba díly jsem demontoval, protože celá přední část musela pryč díky tomu, že GPU je moc dlouhá a nevejde se do boxu. Potom jsem demontoval celé PCB/základní desku, aby se jí při řezání nemohlo nic stát. Uřízl jsem celou přední část a zabrousil aby nebyla ostrá.
Nyní přišel na řadu kryt boxu. Grafická karta vydává mnoho tepla, proto je nutné zajistit ventilaci například přední mřížkou. Z boku jsem vyřízl díru podle přední mřížky a zabrousil ji. Samotnou mřížku jsem poté přilepil, čímž jsem zajistil nasávání vzduchu do boxu. Navíc bylo potřeba zajistit výdech. Na ten jsem použil originální ventilátor, který je nejlepší umístit na horní část. Vyřízl jsem proto díru, vyvrtal díry na šroubky a zabrousil. Při troše snahy není nutné nic lakovat protože stopy po řezání zakryje nahoře ventilátor a na boku mřížka.
Úprava PCB
Proto, aby se celé zařízení napájelo z jednoho zdroje, je nutné připájet k základní desce 12V větev. Na to jsem použil redukci přiloženou ke grafické kartě, u které jsem uřízl 6PIN kontektor a prodloužil kabel. Je nutné dát pozor při pájení na správné umístění na PCB.
Montáž GPU
Zde nebyl žádný problém grafická karta se vloží do slotu a přišroubuje dvěma šroubky.
Úprava zdroje
Nejprve je nutné nějak zdroj zapínat a proto jsem musel spojit zelený a černý kabel z 20/24 pinového konektoru a nechat je spojené (zdroj bude při napájení ihned spuštěn). Počítačový zdroj má mnoho konektorů, které jsou na externí GPU zbytečné. Proto je buď možné koupit plně modulární zdroj a nebo kabely zakrátit a zaizolovat. Jediné co nám musí zůstat je PCI-E 6PIN/8PIN jedna větev na které jsou molex konektory. Jako poslední věc je potřeba trochu zkrátit PCI-E konektory, jen jsem ořízl plast kolem kabelů proto, aby se vešli do boxu.
Zapojení
Do grafické karty zapojíme PCI-E kabely a na připájený kabel k PCB připojíme molex kabel ze zdroje.
Software
Zapojte thunderbolt kabel do boxu a MacBooku, zapněte MacBooku držte klávesu Alt (⌥). Až se ukáže nabídka na výběr systému zapněte tlačítkem zdroj a 5s počkejte. Nyní vyberte spuštění boot campu a vyčkejte než systém naběhne. Po naběhnutí je nutné nainstalovat nejnovější ovladače NVIDIA a MacBook vypnout a stejným způsobem jako předtím zapnout a to je vše.
Provoz :
Egpu využívam hlavně jako navýšení herního výkonu ve Windows, proto jsem se ani nesnažil instalovat ovladače na OS X, ale dle různých fór to možné je, avšak pouze na externím monitoru. V boot campu je to v omezené míře možné, protože thunderbolt musí posílat data zpět do MacBooku namísto do externího monitoru, a právě proto je výkon asi 80% oproti použití v klasickém PC. Při použití s externím monitorem je výkon GPU přibližně 97% oproti stolnímu PC osazeným touto GPU.
Spuštění je velice jednoduché pouze zapojit kabel, zapnout macbook, zapnout krafickou kartou respektive box a to je vše. S mým Macbookem Pro Retina 15, 2014 – s procesor I7 na 2,2Ghz mám naměřené FPS ve hře GTA V na maximální detaily v rozlišení Full HD 35-50 FPS.
MacBook se díky tomuto řešení mnohem lépe chladí(vypnutá grafická část) z teplot 95-100 °C teplota klesla na 75-85 °C. Při snížení napětí power boostu o 75mV se teplota ještě o pár stupňů sníží. Dále je možné snižít takt power boostu, ale není to třeba, protože poklesy taktů se nekonají díky lepšímu chlazení. Když by někdo měl problém s tím, že nechce aby teplota byla tak vysoká, je možné použít Mac Fan Control pro bootcamp a nastavit manuálně otáčky na maximální hodnotu. Zde teplota klesá na 60 °C, ale naopak je zbytečně hlasitý.
Velmi zaujimavy clanok
Uz len si v hlave upratat a zvazit ci tych 9000kc nie je lepsie investovat do klasickeho riesenia (klasicka ATX skrina s komponentami)
v kazdom pripade ako popisanie alternativy + aj navod super !
Dakujem
tak toto je kvalitna picovina
Nez dat za tohle 9k to uz je lepsi priplatit si za Xbox ci PS a bude to mozna lepsi reseni a pohodlnejsi reseni. Ovsem nic to nemeni na to ze pokud je nekdo sikovnej a chce se mu do toho investovat a treba je schlpnej naklady jeste srazit tak to není špatnej nápat a rozhodně je pro něj tenhle článek ideální návod :)
Takže autor zaplatil přes 70 000, aby hrál GTA V na Ultra s 30 FPS.
Asi tak.
Tak tak :) pri fhd a very high z toho dávam 40-50fps na msičku za 20k, toto je len pre riadnych fanboyov
Neoznacil bych sebe za fanboye, MacBook jsem jiz mel a pouzivam ho prevazne na neco jineho nez je hrani. Kdyz jsem spocetl za kolik bych musel postavit stolni PC aby melo tento vykon (i7, 16GB ram, ssd) vysledna cena byla asi 32000kc… Nerikam ze si za tuto cenu neporidite PS4 vc dvou ovladacu a 3 her ale nebude to PC na kterem budou hry priznejme si hezci a ne kazdy chce konzoli. A neni problem v budoucnosti koupit novou grafickou kartu a mit jeste vykonejsi zarizeni. A po prichodu TB3 do MacBooku neni problem koupit redukci zpet na TB2 a pouzivat s novym Macem. Kdyby mel kdokoliv k tomuto tematu otazku rad ji zodpovim.
Pekný článok, ale ak správne počítam tak vás toto riešenie samotné vyšlo cez 20 000, však?
Gpu jsem sehnal za 8000, zdroj 1000kc a externi box 6500. Celkove 15500
mXMach: Hry na PC možno sú často s lepšími textúrami, či ponúknu vyššie rozlíšenie, ale je rozdiel pozerať sa na monitor od PC z 30 cm a na TV či veľký displej z dialky, taktiež je úplne iný level hrať na gamepade a sedieť pohodlne na gauči ako byť zhrbený za PC. Každopádne čo sa týka grafiky, rozdiely niekedy pri kvalitných tituloch nieje poznať ani pri priamom porovnaní PC/PS, stačí si pozrieť priame porovnania na youtube, je tam aj channel, ktorý sa venuje práve týmto porovnaniam, takže z mjho pohľadu sa jednoznačne oplatí investovať do zariadenia, ktoré je primárne vyvinuté pre hry.
Tak či tak, zaujímavý článok!
To uz je ale souboj PC vs konzole a ten se netyka tohoto reseni – toto reseni je pro ty co preferuji pc. Vlastnim adapter na xbox ovladac s tim hraju jako na konzoli , kdyz chci pripojim k monitoru a hraju jako na pc. Ja toto reseni chci vyuzivat i jako pocitac na lan party kde nemusim tahat obrovskou bednu, monitor ale vezmu pouze nb a externi box a hraju s mirnym omezenim vykonu ale to je opravdu neznatelne.. Uz se tesim az za par let bude vykon/spotreba gpu v mobilnich zarizenich na takove urovni kdy vydrzi cely den jako MacBook ale bude mit obrovsky vykon. Uz dnes gpu gtx M v noteboocich je na velice dobre urovni kdy nejvyssi rada opravdu utahne veskere hry bez problemu ale vydrz/ergonomie takoveho stroje ma daleko k dokonale.. A velice se mi libi narustajici vykon integrovanych gpu viz Iris v intel procesorech ktere jsou na velice dobre urovni.. Uvidime kam bude smerovat Apple zda bude navysovat vykon a necha vydrz stale stejnou nebo vykon necha stranou a a bude zvysovat vydrz ..
Docela by mě zajímalo jak je to s OS X. Nyní mám iMac 27″ 2011, zatím pro mě dostačující, ale pokud bych chtěl v budoucnu upgradovat tak určitě už nechci iMac(kombinaci monitor a počítač v jednom) a dávat stotisíc za Mac Pro je úplně mimo. Jediné co mi zbývá je Mac Mini v nejvyšší verzi, ale zase mě odrazuje slabá grafická karta.
V osx jsem to nezkousel ale navodu od lidi co jim to funguje par je .. Tvari se to jako klasicka gpu v imacu/mac mini
Mám macka kvůli jednoduchosti :D Složitost mě odradila. Je lepší mít Herní/mutlimediální PC na hovadiny a Macka na práci a tvorbu :) cena je ve finále podobná tomuto
Snad nikdo normální nebude vymýšlet takové zvěrstva.. Macbook na hry vhodný nebude nikdy, protože slabý procesor a u většiny modelů malá ram a ssd.. Koupě celého pc na hry vyjde nejenom levněji, ale ve všech ohledech výkonově lépe..
Viem si to uplne v pohode predstavit pri mbp 15 s intelackou grafikou a tymto ako herna varianta kde pri hrani si to len pripojim na velky monitor s gamepadem a ide sa.
Hodne dobrej clanek, presne jedna z veci ktery od LSA ocekavam. O tyhle moznosti sem vubec netusil a svuj macbook bych chtel trochu naboostovat abych si zahral hry lip nez na kosticky.
Velice dekuji za Vasi reakci…chtel jsem aby tento navod byl bran spise jako inspirace a zajimave info ceho vseho jde s Macem docilit. A po pravde nikdo nikoho do niceho nenuti ani nerika, ze to je jedina spravna moznost. Sam jsem se velice rozmyslel nad tim zda si koupit PS/Xbox a mit vystarano ale moje zalibeni v PC gamingu a nechut mit 2 zarizeni kdy jedno bych vyuzival jen a pouze na hry mi prisla jako mene spravna. V pripade zajmu o radu ci informace ohledene EGPU mi muzete napsat na muj mail vlastislav.machovec@icloud.com
Je to zaujimave, keby to cele vyslo o polovicu menej, hned si to poskladam.
Pěkné. Kdysi jsem podobné zařízení řešil pro můj Macbook Pro retina 15 2012, avšak ten má pouze TB1. Narazil jsem právě na problém, že využití výkonu externí grafické karty bylo u TB1 bohužel zhruba poloviční. Což za ty peníze nestálo. Tohle už je použitelné :). Zajímalo by mě, jestli by TB2 stíhal i rychlejší graf. karty, jako např. 980ti. A pak také, zda by se to dalo připojit přes 2 TB kabely na 15 retinu.
A není lepší si prostě koupit PS4?
Jinak pěkná fíčura. :-)
super článek! Více takových!
Super článek, jsem rád, že se do této stavby pustil konečně někdo z Čech.
1) Těch externích boxů existuje několik, jako další možnost se nabízí OWC Helios 2 (jestli se nepletu, OWC nedávno představilo nové verze).
2)Pak podobnou věc prodávají Rusáci už hotovou stavebnici založenou na Akitiu.
Je škoda, že součástí článku neni aspoň na zkoušku i instalace pod OS X, i když rozumím, že hráč primárně využije bootcamp.
Já si s touhle myšlenkou na stavbu externí GPU pohrávám dlouho, ale po přečtení návodů na zahraničních fórech jsem si nebyl jistý jestli bych to dokázal rozchodit i pod OS X. (OS X by měl podporovat některé nvidie, zpravidla řady 780,980, bez nutnosti instalování ovladačů – typicky oblíbené modely GPU při stavbě hackintoshe)
Alternativou externí GPU by právě mohla být stavba hackintosh.
3) Chtěl bych se zeptat, je nutně to pájení na PCB?
Nelze to prostě jen poskládat a napájet GPU externím zdrojem?
4) Pokud se někdo další do takové stavby chystá, tak bych doporučil, pokud na to jsou finance použít fanless zdroj.
Perfektní článek !
Takvéto externí grafkarty má několik NTB (třeba Alienware Graphics Amplifier)
Již rok uvažuji o podobné externí grafice
Mám vyhlídnutou
https://bizon-tech.com/us/bizonbox2-egpu.html/
popřípadě bull.box na kickstarteru
ale recenze ohledně (ne)supportu různých her a me odrazuji
Uvítal bych pokračování článku s testem grafiky a doporučením jaká grafkarta vyzžije na max různé typy procesorů a podrobnější zkušenosti
nitro.doubt : děkuji za komentář, rusáci prodávaj ale s marží 7000kč na jednom zařízení což bylo pro mě nesmyslné. Pájení PCB nutné není ale nedoporučuji používat externí zdroj od akitia.. nejlepší je napojit to na 12v větev přímo od zdroje s tím, že bude použit originální napájecí kolík. Nikdy neni dobré kombinovat 2 zdroje u jednoho zařízení. Samozřejmě by byla nejlepší pasivní grafika i zdroj ale to by bylo bud o dost drazší a nebo nedostatečně výkonné.
Dan: Bizon jsou ti rusáci o kterých píšu výše.. zbytečně přestřelená cena a používají zdroj 200w od dellu který je sice pasivní ale bál bych se o použití když by jel většinu času na plno. Hry jsou podporovány všechny.. u žádné problém nenastal. Nemám problém s tím vyzkoušet to na Macbooku Air 2015 (zakladni i5) , Mac mini 2012 (základní i5) a Macbooku pro 13 2015 (základní i5). Můj macbook je v mém okolí jediné zařízení s I7.
mXMach pasivní grafika právě smysl vůbec nemá, co ale má smysl, za předpokladu, že máš dost peněz je kvalitní fanless zdroj. Na GPU se dá osadit 3rd party chladič (cena 1500 až 2000 v závislosti na typu) a k tomu vhodné ventilátory (noctua).
To celé pak zabalit do pěkného na míru vyrobeného boxu. Extra Low Noise External GPU je na světě. :)
Ta levnější možnost je udělat stejně jako ty a pak to zavřít třeba do racku nebo nějakýho konferenční zasklený vitríny pod TV.
Hrát se dá s bezdrátovou klávesnicí, myší i gamepadem.
Tvůj článek mě inspiroval a rád bych si postavil podobnou externí grafkartu ale s pasivním chlazením pro Macbook air i7 8GB
zkusím jít podle návodu výše a v případě zákysu se ozvu na mail ok ?
Ok neni problem.
Pokud by mel nekdo zajem tak prodam AKiTiO Thunder2 PCIe Box s EVGA GT 750Ti, ext. napajeni – zdroj k velkemu NTB 120W – 12V 10A. Mam k tomu i licenci DIY eGPU Setup 1.30. Cena 15tis Kc. tzn to co me to stalo.
maxpain: pošli mejl, měl bych zájem o koupi
to TOM@S:
janko@sesnam.cz
seznam.cz
Bude tohle fungovat s Apple 27 TB LCD ?
som zvedavy ako sa ti, co toto riesenie kritizuju, budu tvarit ked nove laptopy s tymto eGPU riesenim pridu plne podporovane Intelom a Applom – TB3 eGPU riesenie nativne podporuje;)
https://www.techinferno.com/index.php?/forums/topic/7891-intel-unveils-thunderbolt-30-mentions-egpus-skylake-6th-gen-i-core/
sledujem tuto scenu uz par mesiacov nakolko chcem presne toto spravit so svojim MBPr 15″ 2014, nemam zaujem skladat a udrziavat dalsi pocitac, PS a Xbox su pre malych chlapcov a nie na normalne hry… link na asi najlepsie eGPU forum je: https://www.techinferno.com/index.php?/forums/forum/113-implementation-guides-apple/