Práce ve firmě jako je Apple rozhodně není pro každého a kdybyste vůbec měli tu čest se o tuto práci ucházet, tak bystě museli projít velice zdlouhavými a psychicky náročnými pohovory a dotazníky. Kdyby se vám to skutečně podařilo se do tak sehraného týmu jako je Apple dostat, tak by vám v tu chvíli asi bylo jedno, jestli budete už navrhovat nový iPhone nebo se jen podílet na nějakém méně viditelném vývoji. Server Business Insider uvedl výběr 33 otázek, na které byste pravděpodobně museli odpovědět při ucházení o práci v Apple.
1) Práce softwarového inženýra – Kdybste měli dvě vejce a chtěli byste zjistit, jaké je nejvyšší patro, ze kterého když vejce pustíte, tak se nerozbijí, jak byste to zjistili?
2) Práce softwarového inženýra – Navrhněte zajímavý problém a jak byste ho řešili.
3) Práce poradce v obchodě – Vysvětlete osmiletému dítěti, co je to modem/router a k čemu ho používáme.
4) Práce manažera dodávky – Kolik myslíte, že se za den narodí dětí?
5) Práce softwarového inženýra – Představte si, že máte na stole 100 mincí. 10 z jich je nahoru orel a 90 z nich je nahoru panna. Jenže vy nemůžete vidět ani cítit, jakou stranou jsou jednotlivé mince otočeny. Jak byste mince (bez vnímáni smysly) roztřídil na hromadu po deseti a po devadesáti?
6) Práce softwarového inženýra – Popište sebe, co vás dokáže rozrušit?
7) Práce softwarového inženýra – Kdybychom vás přijali, na čem byste chtěl pracovat?
8) Práce softwarového inženýra (plánovač procesů, tzv. QA) – Představte si, že máte tři krabice – v první jsou jen jablka, v druhé jsou jen pomeranče a třetí je půl na půl. krabice jsou ale pomíchané a zavřené, tudíž vy nevíte, ve které jsou jablka a ve které pomeranče. Můžete otevřít jen jednu krabici, ale nesmíte se do ní podívat. Můžete si vzít jeden plod. Jak byste podle toho vydedukoval co je v té krabici a ve dvou dalších?
9) Práce specialisty – Představte si situaci – právě nabízíte produkt nervóznímu a naštvanému zákazníkovi, který na váš čas čekal 20 minut. Už se mu nechce čekat, tak tvrdí, že se porozhlédne na BestBuy nebo v Microsoft Store po optimálním počítači. Jak byste zákazníku opět dostal „na naši stranu“?
10) Práce manažera dodávky – Jak byste rozčlenil náklady na jedno pero?
11) Práce konzultanta Apple Care – Do centra vám volá starý muž a říká, že jeho počítač je asi tak použitelný, jako cihla. Co uděláte?
12) Práce softwarového inženýra – Myslíte si, že jste chytrý?
13) Práce šéfa oddělení softwaru – Jaké jsou vaše chyby a jak se z nich učíte?
14) Práce family room specialisty – Kdo je vaším nejlepším kamarádem?
15) Práce softwarového inženýra – Nesouhlasil jste někdy s rozhodnutím nadřízeného a jak jste k následné postupoval? Uveďte konkrétní příklad a vysvětlete, jak jste změnil vás názor
16) Práce inženýra mechaniky – Když položíte sklenici vody na gramofon a zvednete rychlost otáček, co se stane: sklenice sklouzne, převrátí se nebo voda vystříkne ven?
17) Práce šéfa oddělení softwaru – Uveďte jednu věc, kterou jste v životě docílili a jste na to hrdí.
18) Práce softwarového inženýra – Proč bychom měli přijmout právě vás?
19) Práce softwarového inženýra – Jste kreativní? Co kreativního byste dokázal vymyslet?
20) Práce specialisty na prodej v obchodě – Popište zahanbující zážitek?
21) Práce poradce v obchodě – Co je podle vás důležitější – za každou cenu pomoci zákazníkovi nebo udělat na zákazníka dobrý dojem?
22) Práce specialisty – Proč si Apple změnil jméno z Apple Computers Inc. na Apple Inc.?
23) Práce family room specialisty – Jaké věci vás dostanou „do kolen“?
24) Práce poradce na univerzitě – Předveďte mi, jak zákazníkovi dokážete, že mu zvládnete pomoci pouze prostřednictvím vašeho hlasu.
25) Práce softwarového inženýra – Co vás sem dnes přivedlo?
26) Práce softwarového inženýra – V iTunes se denně zobrazuje plno obrázků, které se časem okoukají. Jakou strategii byste použili pro neustálé obnovování těchto obrázků?
27) Práce hlavního analytika – Představte si sklenici plnou pravých i nepravých mincí. Jednu vyndáte a třikrát si s ní hodíte. Za sebou vám padne orel, orel, panna. Jaká si myslíte, že je pravděpodobnost, že jste si vytáhli pravou minci?
28) Práce šéfa oddělení projektových inženýrů – Jaký byl váš nejhorší a nejlepší den za poslední čtyři roky?
29) Práce specialisty – Když vejdete do Apple Storu jako zákazník, tak co vás zaujme jako první a jak se cítíte?
30) Práce softwarového inženýra – Proč chcete pracovat v Apple a o jakou práci byste přišel, kdybychom vás v Apple zaměstnali?
31) Práce softwarového inženýra (plánovač procesů, tzv. QA) – Jak byste otestovali vaši oblíbenou aplikaci?
32) Práce softwarového inženýra – Co byste chtěli dělat budoucích pět let?
33) Práce softwarového inženýra (plánovač procesů, tzv. QA) – Jak byste otestovali toaster?
Jak vidíte, otázky, na které se v Apple ptají nejsou žádným lehkým posezením u dotazníku. Otázky jsou veskrze záludné a mnohdy i těžké na pochopení. Jaká otázka se vám líbí nejvíce?
Škoda že u některejch nejsou i odpovědi jaký si Apple představuje nebo jaké byly přijatýma uchazečema vyřčeny
Nic zvláštního – u zahraničních firem zcela běžné zvláště jedná-li se o pozici kde je vyžadována kreativita a snaha řešit věci „jinak“.
Jen je důležité jestli za stolem sedí personalista kterej opravdu rozumí otázkám a nebo je někde obšlehl – pak jste ztracení.
Danduli, úplne presne s tým som sa stretol, s otázkami typu „na pohovore u Google“ v jednej nemenovanej top slovenskej internetovej firme. Čo z toho, že som sám naprogramoval konkurečný site (celý vyhľadávač pre inzerciu), na ktorom u nich pracuje celý tým. Na pohovore bola personalistka a jedna mladá ščanda, ktorá zjavne ovládala iba „Pajton“ (pre neznalých Pyton) a stále ma dodžubávala za to, že som v mojom riešení nepoužil Pajton… a už vôbec nebola schopná pochopiť niektoré technologické ústupky z dôvodu obmedzeného rozpočtu môjho zákazníka… a tak ma neprijali :))))) …. ale keď si predstavím, že by som mal robiť pod nejakým takým sčandovských vedením… tak som rád, že tam nepracujem… a samozrejme, hľadajú ľudí aj naďalej… ale jedno som nepochopil, prečo som dostal otázky z oblasti marketingu a obchodu (tie čo používa Google) na pozíciu programátora… ale asi nehľadali programátorov, ale nejakých obchodníckov a niekto zle napísal inzerát :)))))))))))
Šel bych do prvniho patra a jedno pustil dolu :-)
8 – chybný preklad
Pěkné nesmysly některé ty otázky… To bych taky mohl zrovna nějakou navrhnout pro nějakého inženýra. Třeba jak vysoká byla budova, co se mi zdála ve snu, když ručičky na hodinách svíraly úhel 45°.
Třeba ta otázka s těmi smysly a mincemi… Pokud nemůžeš ničím vnímat, nemůžeš přece nic nijak rozřadit. Nevidíš, neslyšíš, nehmatáš, necítíš, jsi jako ve vegetativním stavu, tak jak je možné něco třídit? Prostě nesmysly…