Technológia Force Touch zažíva rozmach a kým niektorí sa ju snažia neúspešne kopírovať, Apple jej dokázal priradiť zaujímavé využitie na každom zariadení, na akom je Force Touch dostupný. A zdá sa, že v budúcnosti by mohla byť technológia použitá aj za účelom ďalšieho stenčovania Macov. Navyše by už Mac nemusel mať klávesy ako je Alt (Option) alebo Fn. Spoločnosť má totiž v záujme vstavať Force Touch aj do svojich klávesníc, čo by mohlo znamenať dve zásadné zmeny. V prvom rade by klávesnica nemala žiadne mechanické prvky a zbavila by sa tak novoobjaveného Butterfly mechanizmu, ktorý nájdete na novom MacBooku. Už na ňom sa klávesnica chová podobne ako tá na obrazovke iPadu. Zdá sa, že s použitím Force Touch by mala podobné chovanie.
Druhou novinkou by bola možnosť vyvolať znaky ako @, $ alebo € len tak, že by užívateľ silnejšie stlačil daný znak (dnes je treba stlačiť Alt+písmeno). Vzhľadom k rozloženiu a vzhľadu klávesnice je treba, aby sa nachádzali senzory Force Touch pod každou jednou klávesou. Tých by bolo minimálne takmer 80. Nie je isté, či sa klávesnica niekedy v MacBooku objaví, ale vzhľadom k trendu stenčovania existuje šanca, že sa tak v budúcnosti naozaj stane. Na druhú stranu je ale treba brať do úvahy aj skutočnosť, že Apple si nechal zaregistrovať patent už v roku 2012, teda 3 roky dozadu. MacBook s revolučnými novinkami bol predstavený len tento rok, avak nie je vylúčené, že technológie, ktoré využíva, boli vo vývoji oveľa skôr. Zdá sa, že patent na Force Touch klávesnicu je toho dôkazom.
*Zdroj: AppleInsider
Force touch u trackpadu je super vec, mam Mbook pro Retna 2015, 3D touch na iPhone 6S som uz tiez vyskusal, a je fafn,ale zatial mi unika zmysel/ alebo nezmysel/ FT pri klavesnici.A vynechat Alt alebo Fn by mohlo byt pre zvyknutych uzivatelov frustrujuce a to Apple nikdy predtym neurobil…predsa nechce dat dotykovu klavesnicu z iPadu na Macbook, alebo ano?
Nedokážu posoudit, zda bude lepší force touch např. na složitější klávesové zkratky. Vzpomínám na troj- a čtyřhmaty v QuarkXPRess 3.3. Kdo je neznal, nedokázal pochopit, k čemu jsou dobré, resp. jak si je vůbec lze zapamatovat. Šlo to, mělo to totiž logiku a hlavně to strašně zrychlovalo práci. Člověk nemusel při zlomu prakticky vůbec sundat ruce z klávesnice (aby sáhnul na myš, našel kurzor a zajel do menu).