Kým americká vláda prichádza s rôznymi spôsobmi ako nás špehovať, Apple dá radšej prednosť bezpečiu a súkromiu svojich užívateľov. Aby toto presvedčenie posilnil, spoločnosť práve sprístupnila vývojárom nový šifrovací systém, vďaka ktorému budú môcť vývojári posilniť bezpečnosť svojich aplikácií na úroveň, akú má samotný systém iOS. Apple tým jasne sťažil prácu americkej vláde, ktorá v uplynulých dňoch schválila nový zákon, ktorý prikazuje spoločnostiam ako je Apple, aby do svojich systémov a zariadení pridali backdoor pre účely sledovania podozrivých osôb (v prípade NSA je to zhruba 7,5 miliardy ľudí).
Spoločnosť sa totiž najprv obhajovala, že neexistuje možnosť ako dešifrovať zamknuté iOS zariadenia a ani spoločnosť samotná to nedokáže, pokiaľ je na zariadení nainštalovaný iOS 8 alebo iOS 9. Americká vláda však argumentovala, že spoločnosť by mala poznať spôsob už len z princípu, že ľudia si systém nekúpili, len im Apple udelil licenicu na jeho používanie – patrí však stále jemu. Apple tak svojim spôsobom začal zdieľať svoju zodpovednosť za bezpečnosť svojich užívateľov priamo s vývojármi, ktorých sú tisíce a do dnešného dňa vyvinuli viac ako 1 000 000 aplikácií pre iPhone, iPad a iPod touch. A rozkazovať tak veľkej mase zjavne nemá cenu, zvlášť ak sa aktívne (spolu s Applom, najhodnotnejšou spoločnosťou sveta) podieľa na americkej ekonomike. A čo všetko vlastne Apple sprístupnil vývojárom? Dve veci. V prvom rade je to rozhranie Security Framework, ktoré umožňuje vývojárom spravovať certifikáty, verejné a súkromné kľúče a politiku dôveryhodnosti, vrámci ktorej zabezpečia, že všetky citlivé údaje sú uložené v súkromí a zabezpečené. V druhom rade je to knižnica Common Crypto, ktorá podporuje symetrické šifrovanie a overovacie hash kódy. Obe knižnice využíva aj samotný iOS a OS X.
*Zdroj: MacRumors
Proc me to cely prijde jen jako hra na to aby si lidi myslel ze mit iphone tak vas nejde hacknout
ElBarto: Tak ono to klidně může být i tak, že Apple nechává ve svých šifrách zadní vrátka a teď se je snaží rozšířit i mezi vývojáře, ale na povrch to vypadá, že je to naopak. Kdo ví…
Tiež mám z tejto mediálnej maškarády zmiešané pocity… :-/
Zaujimave ako sa aj firmy ako Microsoft alebo Facebook stavaju na zadne ked sa jedna o nariadenie o pouziti backdoorov ale zarovej Microsoft vyda SOS(sledovaci operacny system) Windows 10 a ked nie su s rychlostou upgrade nan spokojni tak ho zacnu nutit nasilu alebo dokonca instalovat bez vedomia uzivatela.:-)).
Takze neverim ani applu, raz to vyjde najavo ako to je v ich pripade s backdoormi
Eraserv6: protože z backdooru Microsoftu nic nejde, což se o sledování uživatelů přímo Microsoftem říct nedá
Autor clanku tvrdi, ze na Zemegulimje 7,5 miliardy podozrivych osob. Kupte mu niekto mrkvu.