Akonáhle sa povie smartfón, drvivá väčšina z vás si pomyslí buď na iPhone alebo na Samsung. A nie je sa čomu diviť, sú to najväčší hráči na trhu a platí to nielen o podieli, ale aj o zisku. Pre zaujímavosť je na tom však Apple najlepšie po stránke zisku, pretože jeho zisky tvoria 90% všetkých ziskov na trhu a Samsung má ďalších 7-8%. Pre tú kopu ostatných výrobcov, medzi ktorými nájdeme napríklad Sony, HTC či Lenovo, tak ostávajú len zvyšné 3% zisku. Alebo dokonca hlásia stratu. Prečo to tak je?
V prípade Applu je zisk hlavne o marketingu a aj o tom, že iPhone si okolo seba vybudoval určité renomé, v ázijských krajinách dokonca vlastniť iPhone reprezentuje sociálny status človeka. No a v neposlednom rade je to aj o cene. iPhone sa totiž radí medzi najdrahšie mobily na trhu a prémiová “Apple” marža je to, prečo je iPhone najziskovejší. Naopak Samsung sa vyznačuje tým, že predáva telefóny v rôznych cenových reláciách a dáva ľuďom možnosť zohnať si slušné, značkové zariadenie za prijateľnú cenu. V segmente high-end zariadení je to potom snaha prichádzať s inováciami a aj keď to spočiatku nikto nepredpokladal, ohnutý Galaxy S6 edge dnes tvorí viac ako 50% všetkých predajov zo série S6, vďaka svojmu prémiovému, futuristickému dizajnu.
Aj preto sa Samsung napokon rozhodol, že predstaví väčší model edge+, ktorý sa tiež vyznačuje obojstranne zakriveným displejom. Technológia je to mimochodom aj užitočná, mobil je vďaka tomu pocitovo menší a človek ho vie ovládať jednou rukou lepšie, než plochý displej klasickej S6-tky. Nehovoriac o tom, že ponúka aj ďalšie zaujímavosti, ako napríklad zobrazovanie času na zhasnutej obrazovke (nočný režim). Zisky Samsungu sú napriek tomu podstatne menšie oproti ziskom Applu a to z dôvodu, že uňho prevažujú hlavne predaje lacnejších modelov. Spoločnosť bola navyše uplynulé dva roky v strate, ale držala sa v pohode. Je to hlavne kvôli rozmanitosti, kde sa Samsung vie veľmi rýchlo prispôsobiť a vie si pomôcť napríklad tým, že začne vo veľkom prijímať objednávky na výrobu procesorov, pamätí a batérií pre ostatných výrobcov. Apple je jedným zo zákazníkov a tak Samsung dokáže zarábať aj na svojom najväčšom konkurentovi.
Avšak konkurencia je zdravá vec. Keby bol totiž Apple monopol, iPhone by už nemusel prinášať žiadne inovácie a mohol by ponúknuť hardvér z roku 2010, ktorý by naďalej predával za prémiovú cenu. Pretože tu máme konkurentov ako je Samsung, Apple je nútený bojovať o svoj status a musí tak každoročne chŕliť inováciu za inováciou, aby sa nejak odlíšil a túžili ste po ňom. Jeden čas to bol prémiový dizajn, následne však bolo treba ponúknuť veci, ktoré konkurencia nemá – Touch ID, 3D Touch alebo napríklad funkciu Continuity, vďaka ktorej je iPhone prepojený s Macom hlbšie, než kedy predtým a navyše bez káblov. Samsung pre zmenu vymenil svojho starého dizajnéra za (mimochodom celkom peknú) dizajnérku a dobehol Apple po stránke dizajnu a inžinieri sa postarali o to, že definovali nový Samsung ako mobil so zakriveným displejom. A tiež predbehli platformu Android Wear a dobehli Apple Watch tak, že ponúkli ovládanie s pomocou lunety, ktorá je väčšia a ergonomicky pohodlná.
One spoločnosti však čelia jednému neodvratnému problému. A to explózii lokálnych výrobcov, ktorí nemajú tak veľké náklady na export a nemusia sa starať o nejaké patenty a patentové spory, svoje mobily nechajú vyrobiť v rovnakej továrni, kde si ich dal vyrobiť sused. Hovoríme teda o značkách ako je napríklad ZTE alebo Meizu. Čínske značky, kde sa výrobná cena a cena súčiastok pohybuje na veľmi nízkej čiastke a tak za 200€ dostanete high-endové zariadenie, ktoré sa hardvérom rovná iPhonu alebo ho dokonca predbieha. Že je ten Android optimalizovaný tak, ako je, to je už druhá vec. Ale s tým šéfdizajnér Jony Live nemá nič spoločné. Každopádne, ľudia v krajinách ako je India alebo Čína, si nemôžu dovoliť vraziť 700 dolárov do mobilu a preto radšej dajú prednosť domácej značke za 100 babiek. Obzvlášť keď tieto značky predávajú papierovo výkonnejšie zariadenia za niekoľkonásobne nižšie ceny. A bude hůř…
Podľa analytikov totiž už začína byť trh nasýtený drahými zariadeniami a čím ďalej tým viac ľudí bude vyhľadávať lacné, no zároveň výkonné mobily. Toto je problém, ktorému už v súčasnosti čelí Samsung a čoskoro mu začne čeliť Apple. Do budúcnosti to môže znamenať klesajúci podiel iPhonu na trhu a zatiaľ čo dnes sa Apple dostal na absolútny vrchol vďaka iPhone 6 a 6 Plus, do budúcna už väčšie displeje nestačia. Apple bude musieť čoskoro tlačiť aj na cenu svojich telefónov alebo rátať s klesajúcimi predajmi, ako je na tom dnes aj Samsung.
*Zdroj: Bloomberg
Hehe dobré „…Johny Live…“ :-)