Zavřít reklamu

flux iconKaždého programátora, copywritera, redaktora nebo jednoduše člověka, který sedí u počítače do noci trápí modré světlo, které vyzařují všechny displeje s LED podsvícením. Modré světlo se vyskytuje i v přírodě, ale pouze přes den. Když člověk ulehá ke spánku, modré světlo by již jeho oči vidět neměly a počítače, smartphony, televize a jiná zařízení s obrazovkami tento biorytmus narušují. Lidé pak mají problémy s usínáním a musí spát déle, aby byli svěží. Tento problém řeší aplikace F.lux dostupná jak pro OS X, tak i pro Windows a Linux, která upraví zobrazení monitoru na teplejší barvy.

Po prvním spuštění se vás aplikace zeptá na vaše umístění. Podle toho určí, kdy je u vás noc a kdy den. Tomu se budou přizpůsobovat i barvy na monitoru – přes den budou studené a v noci teplé. Přepínání se přitom děje automaticky a plynule tak, že změnu téměř nepocítíte. Kromě jednotlivých režimů, které se střídají automaticky (Daytime, Sunrise, Bedtime neboli Den, Svítání a Noc), lze zapnout některé speciální režimy. Mezi ně patří třeba Darkroom, tedy Temná komora (dříve sloužila pro vyvolávání fotografií). Při aktivaci tohoto režimu displej vydává minimum světla a přitom zvýrazní důležité prvky – text je tak velice dobře čitelný, ale pro oči nenáročný. Při použití tohoto režimu displej počítače prakticky splývá s okolím a vy si všímáte akorát nepříjemně výrazného konektoru MagSafe či podsvícené klávesnice.

flux-settings

Co se týče samotného nastavování teploty barev v jednotlivou denní dobu, na Macu tak lze činit po stovkách Kelvinů a to pro každou denní dobu zvlášť. Aplikace také sama určí, kdy jdete do postele, ovšem pouze podle průměrné doby spánku – 8 hodin. Můžete si tak nastavit čas, kdy chcete vstávat a F.lux v tu nejlepší dobu displej „zahřeje“.

IMG_0005IMG_0006IMG_0007

Bedtime – Sunrise – Daytime

Kromě výše zmíněných režimů je také možné z menu aplikace aktivovat Dark mode a Filmový režim. Ten se snaží o co nejvěrnější podání barev v kombinaci s co největším šetřením očí. Automaticky se také deaktivuje po nastaveném čase, tedy většinou po skončení filmu. V tmavých scénách je filmový režim funkční, v těch světlých buď pokulhává jas displeje a příliš nízká teplota barev nebo naopak zvýšená teplota barev a tím pádem jejich horší podání.

Nejen režimy, ale i funkce aplikaci přidávají hodnotu. Vyzdvihnout by si zasloužila deaktivace F.lux pouze pro určité aplikace. Opakující se změna teploty barev je pro oči sice nepříjemná, při programování a zároveň práci v grafickém editoru je ovšem deaktivace F.luxu pro grafický editor vítaná funkce. S aktivovaným F.luxem jsou totiž barvy nepřirozené a uživatelé bez F.luxu je neuvidí jako autor. Vypnout F.lux je možné taky na hodinu či do dalšího svítání. Počítá se také s užíváním mládeží a tak je možné přidat si hodinu spánku, místo osmi hodin tak bude aplikace počítat s 9 hodinami.

F.lux oceníte zejména při nočním užívání počítače a stáhnout ho můžete na oficiálních stránkách.

flux

Diskuze k článku

    Super, perfektná vec, už skôr som hľadal niečo také na iPhone, tam sa dá nastaviť 3x stlačením home tlačítka čierna farba, ale to nie je ono keď to nespraví automaticky… Alebo aspoň nejakou rozumnejšou skratkou miesto trojitého stlačenia tlačítka home.

    da se to vyresit i folii…

    http://www.bulletproof.com/zen-tech-iphone-6-plus

    na amazonu se da poridit za zlomek ceny..

    a nebo plastove bryle asi za tri stovky co odfitrujou modre svetlo taky bez problemu.

    ono tohle je drobet komplexnejsi problem…. je skvely ovladnout pocitac a telefon, ale pak si jdete pred spanim vycistit zuby…nebo vymocit.. a v koupelne si roznete zarivku ktera vam vypali diru do hlavy a cele snazeni u pocitace je v prdeli…

    .. nebo spatne zatazene zavesi nebo zaluzie a sodikova nebo rtutova vybojka udela taky sve.

    na bulletprof radio je docela hodne rozhovoru o teto problematice s „odbornikama“ co se tim zabyvaji desitky let…

    pezkast: ano komplexnější problém to je, ale zde se řeší počítač. Výbojky a zářivky v bytech je snad otázka minulosti nedokáži si představit, že si to někdo dnes nainstaluje. Já mám všude teplé světlo a zatemňovcí závěs, takže tma i přes den a pokud to jde probouzím se spontánně. Je to to nejlepší. A úplně nejlepší je tak hodinu před spánkem koukat max. do knížky (ne do čtečky) :)

    Lukas31: mam nastavene custom colors a este som si teplotu znizil manualne, ano mam nastaveny cas zobudenia a inak casy vychodu a zapadu slnka berie podla Tvojej polohy.

    Ideal na noc nebo vubec mozna je na Iphone aspon u me na 6 dat nastaveni – obecne – zpristupneni – vyssi kontrast – a snizit bily bod.. A uz to tolik neboli i bez cydie ?

    Lukas31: Čas nastavíš dvěma šipkami nalevo od „is when i wake up“ (je to pod grafem). Jinak ze začátku doporučuji trochu zvýšit bedtime (tak na 2300K) a postupně snižovat i na nižší hodnotu než je default. Po chvíli ti to přijde přirozený.

Vložte vlastní komentář

celý text

Související články

Dnes nejčtenější

.