Už sa našlo veľa dôkazov, ktoré dokázali, že Apple v roku 2010 uzavrel kartelovú dohodu s knižnými vydavateľstvami, aby uškodil konkurencii. Bohužiaľ si to v konečnom dôsledku odniesli samotní zákazníci, pretože došlo k zdraženiu kníh vo všetkých obchodoch a hlavne v konkurenčnom Amazone, na čo rýchlo zareagovala vláda a začala vyšetrovať, kto môže mať prsty v takto špinavej praktike. Netrvalo dlho a ukázalo sa, že Steve Jobs bol priamym účastníkom kartelovej dohody. Dopadlo to tak, že ten řetízek se našel Apple spolu s vydavateľmi by mali zaplatiť pokutu vo výške 840 miliónov dolárov. Apple, uznaný za vinného, sa ale voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu USA odvolal a ten bude musieť vyniesť nový rozsudok.
Spoločnosť bola z konšpirácie obvinená už v roku 2012 a spolu s ňou bolo obvinených aj ďalších 5 knižných vydavatelstiev, ktoré sa priznali, že naozaj uzavreli dohodu, ktorá mala dostať iBooks Store a iPad do lepšieho postavenia a umožnili mu rýchlejšie dosiahnutie veľkého podielu na trhu, ktorému predtým vládol Amazon. Právnici Applu však doteraz silou mocou zatĺkali, že by sa niečo také stalo, aj keď drvivá väčšina dôkazov a všetky vydavateľstvá potvrdili, že to bola pravda. Je preto zaujímavé, že Apple aj naďalej bojuje za to, že pravdu má on. V zdôvodnení svojho odvolania uviedol: „Tento prípad prezentuje problémy americkej ekonomiky, ktoré majú prednosť. Chovanie Applu v tomto prípade je výsledkom dynamického, rušivého vstupu na nové alebo stagnujúce trhy – ktoré sú hybnou silou Amerického ekonomického rastu.“
*Zdroj: Fortune
Cele je to divne a ani vsichni pravnici se na tom nedokazou shodnout, protoze antimonopolni zakony by mel spise dopadnout na Amazon, ktery mel pred spustenim iBooks 90% podil US trhu a delal si doslova co chtel, tedy napr. prodaval blockbustery a nova vydani knih za polovinu nebo dokonce 40% ceny, za kterou je prodavaly kamenna knihkupectvi, treba misto 24,99 USD prodaval za 12,99 nebo 9,99 USD.
To co Apple udelal, bylo to, ze umoznil vydavatelum aplikovat stejny model jako u hudby, filmu a aplikaci, tedy tzv. Agency model, kdy developer/vydavatel urci cenu a dostane z ni 70%, zbylych 30% si necha Apple. Byla tam ovsem klauzule, ze pokud nastavi cenu v iBook Store, nesmi ji nastavit levneji jinde.
Ano, kratkodobe nemohli zakaznici nakupovat knihy za 9,99 USD, coz ale bylo dokazane, ze bylo pod velkoobchodni cenou, za jakou to knihkupci a Amazon kupoval.
Vydavatelstvi se dohodla, protoze nemaji cas, finance ani pravniky se roky soudit, to je cele.
Vzdyt se podivejte, jake praktiky Amazon praktikoval, napr. ze kdyz nekdo odmital pristoupit na jeho podminky, vyradil cele portfolio z nabidky apod.