Nebudeme chodit okolo horké kaše, OS X El Capitan sice je oficiálně zatím pouze pro registrované vývojáře, ale když si jej stáhnete odkudkoli, pojede vám. Jedná se však o první beta verzi systému a rozhodně nedoporučujeme, abyste jej používali jako svůj jediný operační systém. Pokud tedy nemáte žádny Mac na kterém můžete El Capitan testovat bezpečně s tím, že pokud něco přestane fungovat, nebude vám to vadit, je zde ještě jedna možnost.
Stačí když si rozdělíte svůj disk na dva a na jeden nainstalujete El Capitan. Kdykoli, když se něco pokazí, můžete se přepnout na svůj starý dobrý Yosemite a pracovat se vším, co máte ve svém počítači v tento moment k dispozici. Následující postup vám zaručí bezpečné testování El Capitan a zároveň nepřijdete o svá data, ani o Yosemite. El Capitan tak zkrátka můžete vždy jen na chvilku otestovat nebo jej používat a když se něco pokazí, máte možnost jednoduše přejít na svůj stávající operační systém.
Prvním a nejdůležitějším pravidlem je vždy záloha. Zálohujte si tedy svůj dosavadní systém pomocí Time Machine. Nyní si rozdělíme disk. Zvolíme tedy Launcher –> Jiné –> Disková utilita. Zde si klikneme na náš disk pravděpodobně s názvem My Mac a zvolíme Rozdělit, nyní klikneme na +, nastavíme si velikost a klikneme na Použít.
V Mac App Store si stáhneme OS X 10.11 El Capitan a budeme postupovat podle instrukcí během instalace a zvolíme, aby se nový systém nainstaloval na námi vytvořený nový oddíl pravděpodobně s názvem My Mac 2. Instalace potrvá pouhých pár minut. Po dokončení vás systém vyzve k vyplnění svého Apple ID.
Mezi systémy můžete jednoduše přepínat dvěma způsoby. Buďto restartujete počítač obvyklým způsobem a při spouštění stlačíte klávesu alt. Objeví se nabídka výběru disku, ze kterého chcete OS načíst. Druhý způsob je o něco elegantnější. Stačí zvolit Předvolby Systému –> Startovací disk, zde vyberete opět vámi požadovaný disk se systémem, na který se chcete přepnout a kliknete na restartovat. Systém udělá vše za vás a restartuje se do systému, který jste zvolili.
Pokud budete chtít systém odstranit, stačí pouze jít opět do Diskové utility a v nabídce Rozdělit si označit My Mac 2 a kliknout na – a poté opět na Použít. Nesmíte být samozřejmě na systému, který chcete právě smazat.
Zatial v pohode, treba vsak povedat ze sa nejedna o beta verziu ale o developer preview. Sem tam problemy s odoslanim obycajnej SMS cez iMessage no pripisujem to iCloudu ktory je neustale vo vyvoji. Nativne aplikacie funguju bez problemov, z aplikacii tretich stran ma problem TeamViewer. Inak jo bezi velmi slusne.
Este som prisiel o vsetky nativne Notes, jednoducho sa to zmazalo a v aplikacii photos sa mi objavila stara fotka nasej macky ktora je uz nejaky cas na inom svete.
a čo robiť v prípade, že mi App Store nechce nájist El Capitana?
dery : nic, protože tam ho nenajdeš. Tady, ale ano : https://imzdl.com/osx.html
Také by mě zajímalo jak stáhnout..popřípadě zde dejte odkaz..díky
dik
Super navod, dakujem.