Dizajnérske štúdio Applu sa počas minulého týždňa dočkalo väčšej premeny. Jony Ive bol povýšený na úplne novú funkciu riaditeľa dizajnu a získal tak ešte vyššie postavenie, než doteraz. Vrchným dizajnérom hardvéru sa teraz stal Richard Howarth, ktorý je súčasťou Applu už takmer 20 rokov a za ten čas sa významne podieľal na produktoch, ktoré držal v ruke každý z nás. Ako príklad je možné spomenúť dnes už legendárny dizajn iPhone 4 zo skla a ocele. Práve s týmto dizajnom sa pokúšal Howarth preraziť už v časoch, kedy Apple pracoval na prvej generácii iPhonu. A toto je len malá ukážka z toho, na čom všetkom sa Howarth podieľal.
Howarth, napriek tomu že hovorí britským prízvukom, bol narodený v Zambii a v roku 1993 dokončil dizajnérsku školu v Londýne. Túto školu mimo iného dochodil aj David Bowie a návrhárka Stella McCartney. Jeho prvý väčší úspech predstavoval prototyp Walkmanu s označením Telephatik Fish, na ktorom pracoval počas praxe pre Sony v Japonsku. Neskôr po dokončení školy sa presťahoval do Bay Area a začal pracovať pre firmu IDEO, odkiaľ ho Jony Ive v roku 1996 prebral do Applu. Takmer ihneď po prestupe do Applu sa stal jedným z najdôležitejších členov dizajnérskeho tímu spoločnosti Apple. Išlo o jedného z viacerých ľudí, ktorých si vtedy Ive pribral do svojho štúdia – a ukázalo sa, že Jony vedel, koho si vyberá, keďže tento tím zotrval dodnes a dizajnoval iMac, iPod a aj iPhone.
“Je neuveriteľne talentovaný… a je tiež skvelý priateľ,” povedal o ňom Jony Ive minulý rok počas svojej reči na udalosti, ktorú organizovala Kráľovská spoločnosť pre podporu umenia, výroby a obchodu. Počas uplynulých rokov bol Howarth vrchným dizajnérom u mnohých produktov, ktoré zahŕňajú prvý iPod, PowerBook G4 Titanium, plastové MacBooky a aj prvý iPhone. Tu jeho tím vyvinul dve kategórie prototypov. Prvý niesol označenie “Extrudo” a tieto telefóny tvoril extrudovaný hliník, aký bol použitý pri iPode nano. Druhý niesol označenie “Sandwich”, ktorý pozostával z dvoch plastových sklíčok a kovového rámčeku. Prototyp niesol označenie P1 a práve tento uzrel svetlo sveta v roku 2010, kedy sa k nemu Apple vrátil a prezentoval ho v najprémiovejšej podobe – Apple nahradil plast sklom. Dizajn bol sofistikovanejší, no zároveň bol náročnejší na výrobu a navyše, v tej dobe Apple nedokázal spraviť telefón dostatočne tenký.
Richard Howarth v súčasnosti býva v blízkosti Dolores Park v San Franciscu, teda neďaleko od zakladateľa Facebooku, Marka Zuckerberga. Howarth tu žije so svojou manželkou a dvomi deťmi. Podobne ako Howarth, aj jeho manželka Victoria Slaker, je významnou dizajnérkou a je viceprezidentkou dizajnu v štúdiu Ammunition Group, ktoré vyvíjalo dizajn slúchadiel Beats a ktoré založil Robert Brunner, bývalý zakladateľ dizajnérskeho štúdia Applu.
*zdroj: cultofmac
No az na to, ze každy kdo měl legendární iPhone 4/4s v ruce ví, ze byl z kombinace sklo/ocel a ne sklo/hliník.
Tak tak, hliník tam určitě nebyl, proto taky ta váha. Pro mě osobně jeden z posledních opravdu hezkých iphonů. To co přišlo potom jsou jakési odvozeniny, které kráse ip4 bohužel nedosahují. Podobný vzhled a materiály bych u iphonu zase rád někdy viděl.
Pan Miko, ja viem, ze obsah je dolezitejsi ako forma, ale gramatika je o profesionalite…“hovorí britským prízvukom…a nie „hovorý“…este Vam tam chyba aj nejake pismenko v texte…ja viem, ze chybicka sa stane, ale hrubice i/y by bolo fajn eliminovat…vsetko dobre zelam.
pali: na gramatiku si obvykle dávam pozor, obzvlášť na Y/I, toto bol jeden z ojedinelých prípadov, teda ďakujem za upozornenie a článok bol už opravený ;)