Když před zhruba měsícem zveřejnil Elon Musk na twitteru informaci o tom, že jeho společnost představí zcela nový produkt a nebude to další vůz, celý svět netrpělivě očekával, do čeho že se to jedna z nejrevolučnějších společností poslední doby pustí. Elon nakonec světu společně se svojí Teslou představil super baterie, které by měly dokázat pohánět celou planetu. Tesla si baterie pro své elektromobily vyrábí sama a tak bylo celkem logickým krokem, že se společnost rozhodla své zkušenosti s výrobou baterií přenést také do dalšího komerčního segmentu, než je využívat pouze pro své vozy.
V Palo Alto Elon Musk představil světu novou společnost Tesla Energy, která se bude věnovat vývoji a prodeji super baterií. Ty budou určeny jak pro domácnosti, tak i pro business a nakonec i pro napájení celých měst nebo států. Nová společnost Tesla Energy pak rovnou během eventu představila své první dva produkty, tedy PowerWall pro domácnosti a PowerPack pro business prostředí. Pojďme se na ně podívat.
Tesla Powerwall
Powerwall je baterie určená do domácnosti, která může nejen v případě nouze, napájet díky výkonu 10kWh, respektive 7kWh u menšího modelu, celou domácnost. Baterie lze napojit na solární nabíjení a tím pádem přes solární kolektory získávat zdarma energii, která je poté uložena v baterii a může kdykoli napájet celou domácnost. Baterie se tak uplatní nejen v případě, kdy vypadne elektrický proud, ale zejména jako šetrná možnost k vaší penežence i k přírodě.
Baterie s kapacitou 10kWh bude k dostání za cenu 3500$, tedy zhruba 70 000Kč a baterie s kapacitou 7kWh pak vyjde na 3000$, tedy nějakých 60 tisíc korun. Oba systémy jsou pak schopny v případě potřeby plně nahradit elektrickou síť a pohánět kompletně celou domácnost. Na obě baterie dává Tesla záruku deset let a případně si za poplatek lze objednat dalších deset let záruky navíc.
Tesla Powerpack
Druhou novinkou v produkci společnosti Tesla Energy je baterie s názvem Powerpack, která je určena pro korporátní sféru. Jedná se o nekonečně škálovatelný systém baterií, které tedy lze neomezeně kombinovat a propojovat, dokud nevytvoříte požadovanou kapacitu. Tu lze poté využít pro napájení společností, výrobních hal nebo veřejných prostranství s tím, že standardní baterie je dodávána s kapacitou 100kWh, ovšem můžete k ní připojit neomezené množství dalších baterií s kapacitou od 50 kWh až do 10MWh, které Tesla nabídne.
Elon uvedl, že celý svět by mohl být napájený pomocí dvou miliard těchto baterií a pro napájení USA by pak stačilo 160 milionů základních baterií Powerpack. Všechny baterie pak mají získavat energii ze solárních kolektorů. Pokud si navíc koupíte automobil Tesla a budete s ním jezdit během dne, bude se baterie nabíjet a vm omentě, kdy večer dorazíte do garáže, nabijete vůz zdarma, díky energii získané ze solární energie. Tímto způsobem pak bude fungovat také celá domácnost a v ideálních podmínkách, například pokud je váš dům uprostřed Nevadské pouště pak nebudete platit za elektřinu ani korunu. Mimochodem celý event, který můžete sledovat na videu níže, byl napájen právě z baterií Tesla, které získaly energii ze slunečního zdroje.
Konecne som sa na LSA dockal clanku o Tesle v ktorom je napisane vsetko spravne.
Hold, kdyz se toho ujme mistr . . . :-)
Dakujem
HEzky srhnuto. Musk světu ještě ukáže. Skutečný vizionář.
Ricky, napajeni cele domacnosti = muze byt vcetne vytapeni, ohrevu vody, priprava pokrmu atd.
Baterie utahnout bezne spotrebice, ale ne celou domacnost . Cena je zajimava tjn. :-)
Výkon baterii záleží na tobě kolik budeš investovat , takže v pohodě celou domácnost utáhnout ..
Venca,
fotovoltaicka elektrarna, ktera by dokazala zasobovat kapacitu baterii cca 24 kWh v zimnim obdobi by musela mit vykon prez 84 kWp, coz je investice prez 3 mega (panely, menice, konstrukce). U ostrovnich domu se timto zpusobem nestavi fotovoltaika a vytapeni, ohrev pokrmu vcetne ohrevu teple vody je zajisteno jinym hlavnim zdrojem. Pouze prebytek vyrobene energie muze byt vyuzit pro dane ucely.
Kolektory jo?
To chci vidět jak se ta baterka nebije teplou vodou…