Americká spoločnosť Google patrí medzi tie najväčšie a najhodnotnejšie spoločnosti sveta. Jej najznámajší produkt internetový vyhľadávač Google denno-denne využíva niekoľko stoviek miliónov ľudí. Taktiež aj jej operačný systém Android už niekoľko rokov nepretržite dominuje na prvej priečke medzi operačnými systémami pre mobilné zariadenia. Avšak veľmi veľa ľudí nevie o tejto spoločnosti takmer žiadne bližšie informácie. V dnešnom článku sa preto zameriame na tie najzaujímavejšie fakty, ktoré sa týkajú tohto internetového giganta.
Google má viac ako 200 vyhľadávacích faktorov, ktoré prehodnotí predtým, než Vám prinesie hľadané výsledky na akúkoľvek tému za menej ako sekundu.
Spoločnosť vlastní veľmi veľa domén, ktoré majú jednu spoločnú vec. Jedná sa o preklepy v slove Google. Preto naprílad keď hľadáte stránku Google.com a napíšete v tomto slove nejakú chybu, vždy sa vám otvorí Váš obľúbený vyhľadávač. Medz takéto preklepové domény patrí napríklad Gooogle.com, Gogle.com, Googlr.com a ďalšie. Google taktiež vlastní aj doménu 466453.com.
V roku 1998 bolo na Google vyhľadávaných asi 500.000 vecí za deň. Dnes je toto číslo o čosi vyššie. Je to konkrétne niečo cez 2 milióny vyhľadávaných informácií za sekundu.
Google pracuje na projektoch, ktoré by mohli zmeniť svet pre milióny ľudí a tiež vytvára malé menej významné projekty, ktoré sú určené len pre malý počet osôb. Napríklad v roku 2012 Google predstavil jazyk Cherokee v službe Gmail.
Vzhľadom k tomu, že Google vypustil Street View už v roku 2007, tak jeho tím do dnes vyfotografoval viac než 11,5 milióna kilometrov ciest po celom svete.
Keď Google zaradil Street View prvýkrát v roku 2007 do prevádzky, obsahoval fotografie z 5 amerických miest, ktoré boli zachytené na 5 megapixelové kamery. Teraz Street View disponuje obrázkami zo všetkých kontinentov a využíva 75 megapixelové kamery.
Viac ako šesť miliárd hodín mesačne trávia všetci ľudia sledovaním videí na YouTube. Predstavuje to takmer jednu hodinu na každého človeka na Zemi.
Odkiaľ celý obsah YouTube pochádza? Užívatelia nahrajú až 300 hodín videa na server YouTube každú minútu.
Viac ako 1 miliarda telefónov s operačným systémom Android bola predaná zákazníkom v minulom roku. To znamená, že operačný systém od Google má teraz podiel na trhu neuveriteľných 81%.
Google má viac ako 53 600 zamestnancov vo viac ako 40 krajinách po celom svete. Dokopy má 70 pobočiek a všetci títo zamestnanci dostávajú obed zadarmo.
Ak sa Google rozhodne, že chce niečo vlastniť, nebojí sa to toho aby mu táto vec patrila investovať neuveriteľne veľa peňazí. Spoločnosť takto už urobila viac ako 170 akvizícií v priebehu niekoľkých rokov. Najdrahšia čiastka pritom predstavovala neuveriteľných 24,5 miliardy dolárov.
Je to zábava hovoriť o všetkých projektoch spoločnosti Google, ako je napríklad autonómne riadenie auta či inteligentné kontaktné šošovky. Do takýchto projektov Google investuje obrovské peniaze. Zujímavosťou však je, že v roku 2014 asi 89% celkových prijímov tejto spoločnosti bolo z reklamy. Táto suma predstavuje zhruba 66 miliárd dolárov.
Larry Page a Sergey Brin vytvorili prvý Google Doodle v auguste roku 1998. Mierili na akciu Burning Man v nevadskej púšti a chcel, aby ľudia vedeli, kde sa bude predstavenstvo Google za pár dní nachádzať. Preto použili aj logo tohto festivalu.
Veľkosť vyhľadávaní cez Google je viac než 100 miliónov GB. Je to ako keby ste si predstavili 100 tisíc TB diskov, pretože by obsahovali rovnaký počet dát.
Ľudia sa spoliehajú na služby Google tak silno, že keď v roku 2013 nastal ich výpadok na 5 minút, celková prevádzka internetu klesla o 40%.
Google by mohol byť jedinou spoločnosťou, ktorá by prinútila ľudí aby nesedeli na jednom miete, ale aby sa hýbali.
*Zdroj: businessinsider.com